Setare Publine - note plata achitate ulterior

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
gheorghem325
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 08, 2023 7:24 pm

Setare Publine - note plata achitate ulterior

#1 Mesaj de gheorghem325 »

Buna ziua! Folosesc de putin timp Publine si am rugamintea sa ma ajutati cu o setare a Publine ptr urmatoarea situatie: 2 societati diferite(administratori diferiti, contabilitati distincte), una cu spatiul de cazare,a 2 a cu restaurantul, in aceeasi locatie. Cei care se cazeaza platesc cazarea la prima societate iar masa servita la cea de a 2 a. Exista situatia in care se solicita plata meselor servite la sfarsitul sejurului. Problema este la a 2 a societate care opereaza restaurantul si foloseste Publine. Pentru cei care solicita acest lucru, cum as putea inchide masa respectiva cu o nota de plata pe care sa mi-o semneze si la sfarsit, peste 2-3 zile, sa emit bonul fiscal? Mentionez ca nu am acces la datele turistilor, doar vin in restaurant si spun ca sunt de la camera nr.zzz. Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Setare Publine - note plata achitate ulterior

#2 Mesaj de septimiuv »

Dacă te duci la Auchan, iei produsele și la casă spui că vrei să plătești la Dedeman, se poate?

gheorghem325
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 08, 2023 7:24 pm

Re: Setare Publine - note plata achitate ulterior

#3 Mesaj de gheorghem325 »

Asa s-a inteles speta? Dumneata (ca turist) te cazezi si ti se spune ca, cazarea se plateste la receptia hotelului iar masa la restaurant. Nu este posibil? Este obligatoriu sa le platesti pe ambele la receptia hotelului? Nu exista asociere in participatiune? Comparatia cu Auchan / Dedeman nu prea se potriveste. Mersi!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Setare Publine - note plata achitate ulterior

#4 Mesaj de herganiec »

da chiar așa... din ce ai scris... "urmatoarea situatie: 2 societati diferite(administratori diferiti, contabilitati distincte), una cu spatiul de cazare,a 2 a cu restaurantul"
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Setare Publine - note plata achitate ulterior

#5 Mesaj de tomac »

Nu puteți închide masa respectivă decât la final în aceste condiții.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghem325
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 08, 2023 7:24 pm

Re: Setare Publine - note plata achitate ulterior

#6 Mesaj de gheorghem325 »

Multumesc, @tomac. Seara buna!

Scrie răspuns