Renuntare Saga WEB

Aici scriem despre SAGA WEB, oferim feed-bak despre interfață, mod de operare, etc.
Mesaj
Autor
popc577
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Renuntare Saga WEB

#1 Mesaj de popc577 »

Cum se poate renunta la Saga Web, pt a reveni doar la varianta desktop? In varianta desktop pt firma migrata in WEB nu sunt active meniurile restaurare sau client-server

plaiuj
Mesaje: 9
Membru din: Joi Feb 18, 2010 12:00 am

Re: Renuntare Saga WEB

#2 Mesaj de plaiuj »

Salvati baza de date din platforma Web din “Administrare” > “Intretinere BD” > “Salvare-indexare” si apoi o descarcati pe calculator din “Administrare” > “Intretinere BD” > “Restaurare” > “Descarca”.
In locatia in care doriti sa preluati baza de date veti accesati programul Saga, definiti societatea din “Configurare societati” (si validati preluarea datelor contabile fara sa completati sume). Ulterior comutati baza de date in “Client server” din pagina “Adminitrare” > “Intretinere BD” > “Client – Server” apasand butonul “Comuta in sistem client-server-server” si la final restaurati baza de date salvata din Web. Restaurarea se va realiza din “Administrare” > “Intretinere bd” > “Restaurare” > “Restaurare din alta locatie”.

baciur225
Mesaje: 7
Membru din: Joi Aug 05, 2021 10:04 am

Re: Renuntare Saga WEB

#3 Mesaj de baciur225 »

Buna ziua! Incerc sa ies din Sagaweb -am probleme la transmiterea facturilor - si nu pot urma pasii de mai sus - nu am activ butonul de restaurare -am putut doar salava Baza de date in alta locatie - ma puteti ajuta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Renuntare Saga WEB

#4 Mesaj de balazse »

https://www.sagasoftware.ro/saga-web-saga-intr-o-noua-perspectiva/ scrie:Ce se întâmplă dacă doriți să renunțați la web sau dacă încetați colaborarea cu acea firmă și doriți să predați baza de date?

Nimic mai simplu. Puteți oricând să descărcați baza de date din web, folosind ecranul “Administrare/Întreținere BD” și să o restaurați în orice program SAGA C cu licență sau într-o instanță web la care aveți drept de utilizare pentru acel cod fiscal.
Butonul de restaurare il folosesti in aplicatia desktop, din aplicatia web folosesti doar salvarea.

iacobc20
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 21, 2018 1:16 pm

Re: Renuntare Saga WEB

#5 Mesaj de iacobc20 »

Buna ziua,

Ati reusit sa renuntati conform indicatiilor de mai sus?
incerc sa ma loghez in saga desktop pentru o firma care nu e in web si nu reusesc, se blocheaza programul si se inchide.

ghiulaiv
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Renuntare Saga WEB

#6 Mesaj de ghiulaiv »

Buna seara, din saga web nu salveaza toata baza de date, ci doar ultimele 4 luni
Cum se poate salva din saga web intrega baza de date? Pentru a o putea restaura local?
Se misca foarte greu si de aceea dorim sa revenim la varinata locala

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Renuntare Saga WEB

#7 Mesaj de tomac »

Nu este adevărat. Ultimele luni sunt afișate. Dar toate datele sunt acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

potroanchenuc938
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 22, 2022 10:49 am

Re: Renuntare Saga WEB

#8 Mesaj de potroanchenuc938 »

plaiuj scrie: Mie Ian 03, 2024 7:47 pm Salvati baza de date din platforma Web din “Administrare” > “Intretinere BD” > “Salvare-indexare” si apoi o descarcati pe calculator din “Administrare” > “Intretinere BD” > “Restaurare” > “Descarca”.
In locatia in care doriti sa preluati baza de date veti accesati programul Saga, definiti societatea din “Configurare societati” (si validati preluarea datelor contabile fara sa completati sume). Ulterior comutati baza de date in “Client server” din pagina “Adminitrare” > “Intretinere BD” > “Client – Server” apasand butonul “Comuta in sistem client-server-server” si la final restaurati baza de date salvata din Web. Restaurarea se va realiza din “Administrare” > “Intretinere bd” > “Restaurare” > “Restaurare din alta locatie”.
Buna ziua,
Am incercat sa revin la SagaC asa cum a-ti enuntat mai sus dar ma blochez in punctul Validare preluare date contabile. Daca a-ti putea fi mai explicit va rog!
Cu stima,

iosiff
Mesaje: 523
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Renuntare Saga WEB

#9 Mesaj de iosiff »

La validare date contabile, dati luna si anul de preluare ( eu de regula dau cu un an in urma ( ca daca am nevoie sa devalidez pana la inceputul anului, sa nu comenteze de preluare initiala)) , nu introduceti nici o suma si validati.
Apoi puteti sa faceti restaurarea datelor.

gaborf
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: Renuntare Saga WEB

#10 Mesaj de gaborf »

Buna ziua

si eu doresc sa renunt la varianta Web a programului (merge foarte incet si am mereu erori care ma scot din program ) dar nu prea ma descurc. Am pe desktop programul instalat cu mai multe societati inclusiv ce din varianta web. Ca sa pot reveni trebuie sa configurez din nou societatea cu alt cod? Datele din arhiva pot fi accesate retroactiv doar 1 an? Eu folosesc programul de peste 10 ani.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Renuntare Saga WEB

#11 Mesaj de balazse »

Ce inseamna ca te scoate din program, sunt curios de topic.
Despre renuntare la WEB poti citii aici:
https://www.sagasoftware.ro/saga-web-saga-intr-o-noua-perspectiva/
Ce se întâmplă dacă doriți să renunțați la web sau dacă încetați colaborarea cu acea firmă și doriți să predați baza de date?
Nimic mai simplu. Puteți oricând să descărcați baza de date din web, folosind ecranul “Administrare/Întreținere BD” și să o restaurați în orice program SAGA C cu licență sau într-o instanță web la care aveți drept de utilizare pentru acel cod fiscal.

gabrielag867
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 18, 2018 1:04 pm

Re: Renuntare Saga WEB

#12 Mesaj de gabrielag867 »

Buna ziua
As vrea sa renunt la Saga Web, programul se blocheaza si nu putem lucra cu el ca si pana acum. Mentionez ca l-am activat de doar 2 zile.
Cum se poate renunta la web. Lucram doar pe un calculator, un singur utilizator. Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Renuntare Saga WEB

#13 Mesaj de balazse »

Mai sus am redat modul care trebuie efectuat.
Totusi am o nelamurire, ai lucrat direct pe WEB sau ai lucrat de pe desktop in continuare?
Daca de pe desktop, atunci de ce ai vrut sa treci pe WEB?

Scrie răspuns