TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#1 Mesaj de paturcai »

Toti avem probleme cand vine vorba de a avea o dovada, de exemplu in ceea ce priveste existenta unui tert in momentul in care l-am inregistrat in contabilitate.
De curand - cu ajutorul unui prieten bineinteles - mi-a fost recomandat urmatorul utilitar care este gratuit:
https://www.printfriendly.com/

Pentru utilizatorii de Chrome exista deja o extensie care se poate adauga la browser.
Dupa adaugarea extensiei in coltul din dreapta sus va aparea o "masina de scris verde".
Cum functioneaza?

Daca nu folosim extensia din Chrome atunci: apasam legatura de mai sus (https://www.printfriendly.com/) copiem adresa paginii pe care dorim sa o transformam in PDF si o copiem in spatiul destinat acest lucru.

Daca folosim extensia pentru Chrome (recomandat cu CALDURA), cand vom accesa (de exemplu) www.mfinante.ro si dorim sa vedem anumite informatii despre un tert, pur si simplu apasam pe "masina de scris verde" din coletul din dreapta si alegem sa descarcam/download pagina cu infomatiile care ne trebuie intr-un director in care dorim sa pastram "dovada" existentei acelui tert la momentul respectiv.

Va urez succes!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#2 Mesaj de septimiuv »

Man, dacă ai imprimanta virtuală pdf poți tipări în pdf, nu trebuie să te chinui cu mașina verde.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#3 Mesaj de paturcai »

SeptimiuV, ultima data (cred ca fie am facut o setare aiurea, fie ca s-a intamplat ceva ce nu pot explica) cand i-am dat sa tipareasca cu "masina de scris" virtuala (PDF creator) A REFUZAT (si inca refuza) sa imi tipareasca pagina afisata.
Nu fac reclama (departe de mine chestia asta), dar daca cineva s-a lovit de o situatie asemanatoare cu a mea, poate sa foloseasca aceasta extensie.
Iti recomand sa o incerci, ai sa fii placut impresionat.
Are posibilitatea (pe care celelalte imprimante virtuale nu o au) sa poti sterge randurile care nu iti plac sau consideri ca nu ai nevoie de ele inainte de a transforma respectiva pagina in PDF. Este unicul program care face chestia asta!
Sincer!
:D
Ultima oară modificat Lun Mai 18, 2015 7:59 am de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#4 Mesaj de septimiuv »

Dacă ștergi rânduri din pagina aia nu o să mai fie pagina respectivă.
Faptul că faci setări aiurea la imprimanta virtuală, nu înseamnă că nu poți să o reinstalezi.
Fiecare face cum vrea, însă, începutul ăla cu "De curand - cu ajutorul unui prieten bineinteles" pare a ceva primit pe mail de la cei care fac spam.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#5 Mesaj de paturcai »

Chiar nu!
Nu e primit pe email ci este dintr-o conversatie pe care am avut-o cu un prieten pe TeamViewer si mi-am adus aminte cum de chestia asta cand nu am mai putut sa fac PDF-uri.
Sunt un tip incapatanat: Inceraca. Nu-ti place ramai la ce ai.
Give it a try man!
:D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#6 Mesaj de septimiuv »

Nu-mi place să instalez programe de plictiseală pe calculator. Când nu mă mulțumește ce am încerc alte variante.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#7 Mesaj de tomac »

În Chrome nici nu e nevoie să ai pdfCreator sau altă aplicație instalată că știe și singur să facă PDF la printare :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#8 Mesaj de paturcai »

E doar o altfel de abordare a tiparirii in PDF a unei pagini.
:)
Fata de alte imprimante virtuale, aceasta extensie tipareste numai esentialul fara floricelele de pe site; nu face cu alte cuvinte un "print screen" si-l face PDF ci imi aduce in foaia pe care o tiparesc exact esentialul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#9 Mesaj de ferenta »

Mulţumim pentru pont, PaturcaI.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#10 Mesaj de herganiec »

Tks paturcai. :wink:
interesant.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#11 Mesaj de paturcai »

:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: TIPARIRE/PRINTARE in PDF direct de pe site

#12 Mesaj de paturcai »

Folosind aceasta extensie/adresa de site si PDFcreator puteti tipari la o calitate exceptionala TOATE DEPUNERILE si TOATE CONTRACTELE cu TOATE DETALIILE de pe site-ul ITM.
Aveti aici explicatiile:
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... 47#p178947
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns