functia bahttext in excel

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

functia bahttext in excel

#1 Mesaj de lupitaa »

Rugaminte:
Vreau sa utilizez functia BAHTTEXT in excel pentru a converti un numar in text, dar nu stiu cum sa fac sa-mi apara rezultatul (textul) in romana. Imi apare un sir de caractere in limba tailandeza sau... klingoniana, ceva de genul :" สิบสองบาทถ้วน ". Daca poate cineva sa ma ajute, dau o bere !
Am incercat sa modific in setarile regionale ale calculatorului, in setarile de limba ale excelului (am incercat si in open office), dar fara rezultat. :?
https://adilupita.wordpress.com/


Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: functia bahttext in excel

#3 Mesaj de tomac »

Explicația de la BATHTEXT - Converts a number to Thai text and adds a suffix of "Baht."
Normal că sună a klingoniană.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: functia bahttext in excel

#4 Mesaj de eugen01 »

Dupa multe vizionari youtube, si necunoscand...Thai (Huttese mai inteleg, personajul Watto fiind favoritul meu in SW) functia respectiva (bahttext) cam asta face transforma numarul in text si adauga numele monedei.Daca de exemplu am aplica functia Text (si alegem Eur pentru format) asupra "123" ne va afisa "123 Eur".Presupun ca lupitaa e interesat sa i se afiseze numarul pe litere...gen emitere chitanta.

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: functia bahttext in excel

#5 Mesaj de lupitaa »

Wow !
Multumesc mult pentru link-uri ! Ca intotdeauna, pe faza, neobosit si inspirat, Eugen scormoneste net-ul si gaseste orice. Sunt dator o bere.
Am dat si eu cautari, dar in afara de explicatii despre ce face functia respectiva, n-am gasit nimic despre cum se transforma in romana. Maine ma apuc de studiu.
Probabil klingonienilor de la Microsoft le place masajul tailandez, de au bagat aceasta versiune ca default... :lol:
https://adilupita.wordpress.com/

Scrie răspuns