reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

Mesaj
Autor
sucium747
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 21, 2013 2:30 pm

reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#1 Mesaj de sucium747 »

Va rog sa ma ajutati! Sint noua in utilizarea prg.Saga C, am inchis luna martie cu varianta de prg.Saga C.3.0.420 am facut reevaluarea, totul era ok, doar ca la balanta mi-am dat seama ca nu am inreg. bine un furnizor (404).Am devalidat in sens invers inchiderea(chelt/venit,imobilizari, ch.in avans,TVA, calculul dif. de curs), am sters plata acelui furnizor, am corectat ct. pe furnizori(din 401....l-am facut 404....),am operat din nou plata (mi-a aparut 404....-5121 tot ok).Am mers pe inchidere luna am dat din nou inchidere Tva (aici imi apare prima eroare :Reglare TVA neexigibila intrari Martie 2013 4428.tp-4426=-0.01, nu stiu de ce)si cea mai grava la calculul diferentelor de curs jale:nu vad decit trei fr.in valuta din 52 iar clientul cu cele mai multe operatiuni (vreo 80 de fact. in sold) nu il vad deloc. Pe situatia furniz./clienti vad aceste solduri in eur corect dar aici la reevaluare nu-i mai vad, de ce ? unde am gresit? Intre timp am preluat ultima versiune SagaC.3.0.421, sa fie oare asta cauza?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Ai dat actualizare date?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

sucium747
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mar 21, 2013 2:30 pm

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#3 Mesaj de sucium747 »

am dat si actualizare date acolo la reevaluare, am sters toate platile din banca lei, banca valuta si casa si le-am refacut si tot aceleasi probleme, nu mai stiu ce sa fac si trebuie sa inreg.acte cu apr.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#4 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Intra la "situatie furnizori" -> alege valuta in cauza (ex: eur), dupa care verifici ca "neachitat final" sa fie egal cu "neachitat la zi", da ca nu este atunci corectezi la "neachitat la zi".
Pe viitor daca factura in cauza nu are legatura cu anumite inchideri atunci nu este nevoie sa devalidezi totul, ci doar cele necesare, de exemplu reevaluarea nu are legatura cu 5121 sau modificarea unei facturi in lei (introdus la "intrari").
La reevaluare pot aparea probleme, deoarece trebuiesc respectate anumiti pasi, poti citii aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... pte#p92144

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#5 Mesaj de pinteae »

Stimati colegi, doresc sa stiu cum procedati atunci cind aveti achizitii de la un furnizor, atat in EUR cat si in GBP? Am astfel de cazuri, le-am inregistrat pe un singur cod de furnizor, sunt achizitii intracomunitare (le transmit prin D394), dar la reevaluarile lunare este jale. Nu inteleg de unde-mi aduce niste diferente de curs anormale. Dati-mi un sfat. Am si situatia in care un furnizor extern (din Ungaria), mi-a emis facturi in EUR, HUF si RON. Ce fac in astfel de situatie. Daca ati intalnit astfel de cazuri, voi cum ati procedat? Pe un cont de partener (furnizor/client), pot sa am operatiuni in mai multe monede? Merci de ajutor.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#6 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... on#p138404
Iar despre reevaluare creante valuta.... e mai delicat:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ta#p114998

E vreo valuta la care cursul e calculat ca 100 um si nu 1 um ?

gorgans43
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 22, 2018 1:45 pm

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#7 Mesaj de gorgans43 »

Dragi colegi, care ar fi problema ca nu imi preia sold furnizori si clienti valuta la calcul diferente curs? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#8 Mesaj de balazse »

Ai apasat pe butonul "actualizare date"?
Perioada pentru care doresti sa efectuezi reeavaluarea este cel putin din luna in care ai soldurile in valuta si nu anterior?
Facturile le-ai introdus la "intrari-valuta"/"iesiri-valuta"?
Soldurile la "preluare date contabile" le-ai introdus si in valuta?

gorgans43
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 22, 2018 1:45 pm

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#9 Mesaj de gorgans43 »

Multumesc frumos pt raspunsuri, insa am nu am reusit.
Doresc sa fac reevaluarea la luna octombrie 2021. La Septembrie 2021, totul este ok.
Facturile sunt introduse la "intrari-valuta"/"iesiri-valuta", dar la calcul diferenta nu imi apar in lista, desi am sold de reevaluat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#10 Mesaj de balazse »


gorgans43
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 22, 2018 1:45 pm

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#11 Mesaj de gorgans43 »

Da, am reevaluarea la septembrie, apoi inregistrata factura din octombrie, neachitata.....am sold dar nu il vad la calcul diferente :(

gorgans43
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 22, 2018 1:45 pm

Re: reevaluare clienti/furnizori cu sold in valuta

#12 Mesaj de gorgans43 »

Am rezolvat :) era fff simplu, dar graba strica treaba.
Facturile din sold erau emise in ultima zi a lunii, practic nu aveam ce sa reevaluez .

Scrie răspuns