Despre impozitul forfetar

Mesaj
Autor
panciui
Mesaje: 33
Membru din: Joi Noi 20, 2008 12:00 am

Despre impozitul forfetar

#1 Mesaj de panciui »

Buna ziua tuturor, am si eu o intrebare ........ eu nu sunt contabil ma ocup numai de partea de resurse umane asa ca apelez la contabilii care fregventeaza acest forum pentru o chestiune de contabilitate si anume, sotul meu are o firma ( organizari evenimente) infiintata anul trecut in luna ianuarie si tot anul 2009 la trei luni a platit impozit forfetar minim are rulaj mic, nimic deosebit pana acum dar anul asta in aprilie cand omul a vrut sa plateasca din nou celebrul forfetar contabilul lui i-a spus ca nu mai trebuie sa plateasca pentru ca anul trecut nu trebuia sa plateasca si o sa compenseze cumva cu anul asta in care trebuia de fapt sa inceapa sa plateasca, stie cineva daca este bine ce spune acest contabil?
Va multumesc pentru amabilitate.

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de mandeala464 »

Da, este bine , daca s-a infiintat in cursul anului 2009, atunci in anul 2009 nu trebuia sa plateasca impozit minim , dar trebuia sa plateasca ceea ce rezulta din calcul ( impozit pe profit daca erati platitor de impozit pe profit , sau impozitul pe venit de 3% daca erati microintreprindere).
Din anul 2010 nu mai exista microintreprinderi platitoare de imp pe venit .
De la 01.01.2010 platiti impozit forfetar sau impozit pe profit daca imp forfetar <imp pe profit.
Concluzie : contabilul dvs are dreptate.

Scrie răspuns