justificare bani incasati

Mesaj
Autor
antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

justificare bani incasati

#1 Mesaj de antocia618 »

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema, am cautat solutii dar nu am gasit nimic clar, speta este urmatoarea:
Cabinet stomatologic, srl, platitor impozit micro, lucreaza cu un cabinet tehnica dentara persoana fizica autorizata care nu isi desfasoara activitatea in aceeasi locatie cu cabinetul, iar din acest motiv pacientii lasa banii pentru lucrari la cabinetul stomatologic, medicul ii da tehnicianului când vine sa ia masurile pentru lucrari iar ulterior aduce factura si chitanta pe numele pacientului, pe care medicul o da pacientului.
Problema este ca la control antifrauda s-au gasit banii pentru tehnician , s-au considerat bani nemarcati in casa si s-au confiscat(noroc ca era la primele ore si nu erau multi) , nu stiu cum sa procedam cu aceste incasari ca sa fie corect; sa se intocmeasca un contract intre cele 2 parti si sa se specifice ca cabinetul stomatologic taie facturi si chitante pentru tehnician( mi-au spus ca ei pot sa nu ia de buna aceste chitante si facturi, depinde de cel ce vine in control), ei au spus sa se incaseze sumele prin casa de marcat pe un departament numit tehnician dentar , iar in contabilitate aceste sume sa fie evidentiate prin contul 473 dar nu stiu daca este corect cu raportul z, pentru ca in final mi-au spus sa caut eu rezolvarea la problema .Poate mai are cineva aceasta situatie , cum procedati?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: justificare bani incasati

#2 Mesaj de herganiec »

am ceva asemanator la un service auto.
un client X care aduce masina la reparat i se incaseaza un avans de 300lei (sa zicem) pt piese sau manopera reparatii. service-ul ii emite bon fiscal.
Dupa constatari se comanda/cumpara piesele necesare reparatiei(de catre service la Autototal, si nu de carte clientul X in numele lui) se executa lucrarea si cand vine clientul X, se face factura totala si se incaseaza DOAR diferenta factura=1000lei-300lei se incaseaza 700lei.

in cazul dvs, nu cred ca e corect sa incasati banii si sa platiti in numele clientului ci ar trebui sa faceti similar ca mai sus.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns