PAUZA !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: PAUZA !

#1306 Mesaj de aurel211252 »

Valea Waserului-Viseu de sus, unde se merge trenuletul"Mocanita"->cu aburi si vagoane deschise(pt. a vedea peisaje minunate),Ocna Sugatag-MM,Borsa MM..etc...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PAUZA !

#1307 Mesaj de balazse »

La Valea Vaserului poti sa te cazezi si intr-un tren transformat in "hotel" numit Trenul-Hotel „Carpatia Express". :wink:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: PAUZA !

#1308 Mesaj de ferenta »

Judeţul Harghita, Lacu-Roşu, Cheile Bicazului...unice în lume! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: PAUZA !

#1309 Mesaj de costanc757 »

Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns !
Vreau sa merg cu masina pentru a putea admira si fotografia tot ce voi considera ca merita si mi se va parea deosebit, cat despre cazare : hotel, vila, pensiune ......fara cort, fiindca in urma cu multi ani am avut o experienta neplacuta !

...si fara mare, acolo merg de ani de zile si nu mai este nimic interesant !

As fi interesata si de locuri unde v-ati cazat in zona sugerata si v-a placut, asta daca nu incalcam politica forumului privind reclama neautorizata !

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: PAUZA !

#1310 Mesaj de aurel211252 »

Pai in acel Hotel-vagon e cam incomod pt. cazare,insa sunt mai multe cabane"rustice",cu dotare corespunzatoare.Toate acestea te fac"fericit intr-u Duhul"... :D Si cine doreste multa liniste e ok.Sigur in noapte se mai aud "glasurile"unor vietati mai mici sau mai mari...In permanenta e "full"cu turisti straini si romani...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PAUZA !

#1311 Mesaj de balteanuc692 »

Drumul de la Ocna Sugatag la Cavnic e ca in povesti!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: PAUZA !

#1312 Mesaj de aurel211252 »

Ca in "povestile"/"basmele"lui Ibsen... :D :D :D ,cand se mergea cu trasura si nu se da importanta la"denivelarile"drumului...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PAUZA !

#1313 Mesaj de balazse »

Am cautat dupa sarmisegetuza si am gasit:
http://mm-aboutanything.blogspot.ro/201 ... ekend.html
Daca dai o cautare dupa blog-uri gasesti multe locatii.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PAUZA !

#1314 Mesaj de herganiec »

https://www.facebook.com/events/320715094744913/
cele mai frumoase trasee din Banatul Montan si atractiile ce pot fi vazute.
https://www.facebook.com/banatulmontan
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: PAUZA !

#1315 Mesaj de costanc757 »

Inainte de a posta pe forum am mai citit si eu cate ceva de pe site-uri, bloguri si forumuri de calatorii ! :) .... oricum, ma voi uita si pe ce mi-a sugerat balazse si herganiec ! ...cu cat sunt mai multe sugestii cu atat mai bine pentru mine pentru a-mi putea contura traseul .

Va multumesc tuturor !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PAUZA !

#1316 Mesaj de tomac »

balazse scrie:O zona frumoasa ar fi Suncuius (jud. Bihor), dar poate TomaC ar putea spune mai multe (ii drept ca am fost acum 10 ani, dar a fost frumos). Locuri frumoase sunt si in zona Maramures (Mogosa, Suior).
Pe Septimiu să-l întrebați de locuri de vizitat în țară. Că dacă cineva a mers prin țară, apoi el sigur a făcut-o.
Eu am fost în Șuncuiuș prin 1989. De atunci nu. În Băile Felix, la 58 de km de mine am fost acum 3-4 ani și atunci să ajut un prieten să-și instaleze un router. La Peștera Urșilor, la câțiva km de mine am fost acum...am și uitat câți ani.
Aș merge în țară că sunt locuri frumoase, dar mă termină modul în care se circulă prin RO, drumurile proaste (în Bihor sunt dezastru) și, din nefericire, uneori, modul de a se comporta a românilor. Nu peste tot, dar pe litoralul românesc, de exemplu, nu prea mai vreau să ajung.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: PAUZA !

#1317 Mesaj de costanc757 »

Multumesc, tomac ....atunci astept sa-mi dea cateva sugestii si Septimiu, cand va avea timp disponibil si daca va dori, binenteles !
Intr-adevar, am citit multe comentarii in care romanii se plang de starea deplorabila a multor drumuri din tara sau despre "ospitalitatea" romanilor din unele zone...de aceea, v-am rugat sa-mi dati niste sugestii fiindca as vrea sa evit locurile si oamenii mai putin prietenosi !

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: PAUZA !

#1318 Mesaj de gramac921 »

Un român decide ca e momentul sa prinda ceva cheag, asa ca emigreaza în Canada, unde se pune serios pe treaba si începe sa câstige multi bani.
În cele din urma se întoarce acasa plin de bani si un vecin, verde de invidie, îl întreaba: -Dar cum ai reusit, mai omule, sa faci atâta avere?
-Pai simplu, ma trezeam în fiecare zi pe la 10-11, faceam un dus, beam o cafeluta si dadeam un telefon sa vina niste prietene sa ne distram. Dupa câteva ore de distractie, pe la 3, ieseam si eu la munca. Mergeam pe strada si vedeam o hârtie de 100 $, ma aplecam si o ridicam. Mai încolo era una de 50 $, o luam si pe aia. Si tot asa, culegeam de pe caldarâm bancnote peste bancnote, pâna oboseam si îmi dadeam seama ca e momentul sa ma întorc acasa. Pâna noaptea târziu mai mâncam, ma mai distram iar a doua zi o luam de la capat.
Vecinul se decide sa faca si el la fel. Vinde tot, îsi ia bilet de avion si se opreste in Toronto. Când iese din aeroport, vede pe jos o hârtie de 100$. Se apleaca si da sa o ridice, dar se razgândeste si-si zice: -Da’ ce, sunt prost sa ma apuc de lucru chiar din prima zi?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PAUZA !

#1319 Mesaj de herganiec »

foarte tare..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: PAUZA !

#1320 Mesaj de gramac921 »

Un ursulet koala si o soparla stateau intr-un copac si fumau marijuana.La un moment-dat soparlei i se face sete. Coboara din copac si se duce la rau sa-si potoleasca setea. La rau se intalneste cu crocodilul care o vede ametita si o intreaba:
– Ce ai draga de esti asa ametita?
– Eeee, ce stii tu…eu si ursuletul suntem in copac si fumam marijuana…
Crocodilul merge repede la copac unde se intalneste cu ursuletul koala la fel de ametit ca si soparla.Acesta il priveste uimit si il intreaba:
– Auzi fa, da’ cata apa ai baut???

Scrie răspuns