persoana fizica

Mesaj
Autor
lupoum
Mesaje: 111
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

persoana fizica

#1 Mesaj de lupoum »

Buna ! O persoana fizica lucreaza pe net la o firma din afara UE care nu pretinde factura dar vireaza banii in cont in Romania pentru serviciul efectuat. In prealabil s-au comunicat datele personale, poate pt o forma de salarizare. In Romania se plateste ceva pentru suma primita in cont?

lupoum
Mesaje: 111
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: persoana fizica

#2 Mesaj de lupoum »

????! :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: persoana fizica

#3 Mesaj de herganiec »

De obicei se reține la bancă ce e de reținut. Nu cred să aveți altceva de făcut decât să folosiți banii .. :P
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

lupoum
Mesaje: 111
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: persoana fizica

#4 Mesaj de lupoum »

asa cred si eu ca e netul in banca. poate gaseste anaful o chichita...Ceva in acest sent: prin anii 90 zice un inginer ,,eram in America si am vrut sa platesc o chirie pt o masina . Da la ghiseu a cerut cardul de banca si 40 dolari,... nu ca dau dolari ... tipa de la ghiseu zice - atunci 70 dolari CA NU LUCRATI CU NOI!!!" o fi sistemul asa bine pus la punct? .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: persoana fizica

#5 Mesaj de balazse »

Nu va retine banca nimic, n-are ce sa retina, el putin din cate stiu eu.
Trebuie discutat cu furnizorul si vazut daca ei fac vreo retinere sau nu, iar in caz negativ platile contributiilor trebuie efectuata de beneficiar.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: persoana fizica

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Sa faca retinere banca in baza a ce?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns