eroare TVA

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
firicao
Mesaje: 76
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:26 pm

eroare TVA

#1 Mesaj de firicao »

la inchiderea de TVA, am apasat "da" la intrebarea programului "doriti compensarea" intre conturile 4423 si 4424, si totusi in D300 apare suma negativa de plata (de recuperat) nediminuata, ca si cum compensarea nu s-a efectuat.
La "articole contabile" operatia de compensare apare ca inregistrata.
Ce trebuie sa fac ca sa depun D300 corect?
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare TVA

#2 Mesaj de balazse »

Completeaza si rd.35 care iti apare luna trecuta pe rd.41, daca nu a fost platita pana acum.

firicao
Mesaje: 76
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:26 pm

Re: eroare TVA

#3 Mesaj de firicao »

Mereu am generat D300 automat din program, fara interventii manuale, si am platit TVA-ul exact cum era declarat.
Nu inteleg de ce s-a cumulat o suma ca neplatita, care apare la 4423 (17.98 lei) si ptr care programul ma intreaba daca solicit compensare. Ca o compensez, am apasat "da", dar reglarea sumelor nu s-a preluat automat in D300.

Daca procedez cum spuneti dvs., deoarece in decontul precedent nu sunt sume pe r41, notand acum suma, vor aparea erori de preluare cand depun D300 online.

Observ ca in Saga la D300 exista un tab pe care scrie "alte informatii", unde apare si o caseta "preluare automata a soldurilor din perioada precedenta" care era nebifata (deci pana acum am lucrat cu caseta nebifata).
Daca o bifez, suma de compensat imi apare ca si cum la r41, in declaratia anterioara, as fi avut o suma,dar nu este cazul.

Ca sa nu am diferente intre deconturi, este posibil sa regularizez notand manual pe D300 numai pe r30 baza (75 lei) si tva-ul de compensat (18 lei) cu minus si sa depun asa? Daca faca asa, suma de TVA negativ se diminueaza pana la suma corecta. Multumesc ptr lamuriri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare TVA

#4 Mesaj de tomac »

Compensarea nu s-a reflectat în decont tocmai pentru că nu ați preluat soldurile anterioare.
Dacă niciodată nu a fost bifat este posibil să fi plătit mai mult sau mai puțin, de la caz, la ca TVA la diverse perioade. Ca urmare, acum dacă bifați programul vă va prelua soldul și acesta va fi corect.
O regulă esențială pentru orice contabil, reiterată și aici pe forum, este să-și facă verificarea soldurilor și, mai ales, la TVA să verifice dacă între balanță și decont există concordanță.
Eu vă recomand să debifați acum acea opțiune, să preluați, manual dacă este cazul soldul din D300 a perioadei fiscale anterioare reglând acum soldurile în așa fel încât soldul contabil al conturilor 4423/4424 să fie identice cu rândurile corespunzătoare din decontul de TVA și, după ce închideți luna septembrie, să puneți bifa la loc pentru a vă asigura că de acum înainte vi se preiau automat soldurile.
De asemenea vă mai recomand ca după închiderea conturilor de TVA să înregistrați, prin articole contabile, corectarea zecimalelor în așa fel încât în 4423 sau 4424 să aveți sumă fără zecimale exact ca în decont.
Nota contabilă se va face cu ultima zi din lună și va fi 4423/4424=473 sau 473=4423/4424, după caz, cu zecimalele necesare, alegându-se la tipul notei "Inchidere".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis