Reglare descarcare gestiune

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
ionc
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Reglare descarcare gestiune

#1 Mesaj de ionc »

Buna seara!
De cateva zile ma confrunt cu o mare problema: dupa ce am actualizat programul cu versiunea 446 (prima), am facut inchiderea de gestiune si m-am trezit cu o sumedenie de reglari descarcare gestiune, cu minus cu plus....(imi face reglari de gestiune la obiectele de inventar pe care le-am preluat la stocuri, in 2010, nebunie! :D ). Am instalat si ultima versiune 446 (cea din 22.10) insa se intampla acelasi lucru....
Utilizez saga de 4 ani si nu mi s-a intamplat asa ceva! am verificat document cu document darea in folosinta, e totul ok. Nu mai stiu ce sa fac! :roll: :oops: :shock: :shock:
Eu salvez baza de date aproape zilnic; am incercat sa fac restaurare din alta baza de date si face acelasi lucru.... Aveti idee ce se intampla?
Orice sfat e binevenit! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare descarcare gestiune

#2 Mesaj de balazse »

Ce intelegi prin faptul ca iti face reglare la obiectele de inventar preluat la stocuri in 2010?
Pana acum ai utilizat optiunea de "reglare automata a gestiunii"?
Salvare de siguranta faci sau doar salvare de baza de date?

ionc
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Reglare descarcare gestiune

#3 Mesaj de ionc »

Buna dimineata!
Scuze! Era vorba despre "Reglare automata la toate articolele". Nu! N-am folosit niciodata optiunea asta; gestiunea si contabilitatea erau in concordanta. La inchidere nu aveam niciun fel de inregistrare de reglare.
Si da....am facut doar salvare baza de date nu de siguranta ... n-am stiut de cea de siguranta :(
De fapt stiam dar probabil am neglijat, salvand doar baza de date, din program, direct pe stick...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare descarcare gestiune

#4 Mesaj de balazse »

Chiar daca erau intr-un fel in concordanta, dpdv a gestiunii nu erau si atunci programul a factu reglarile necesare. Acele reglari le poti devalida si sa le stergi sau daca ai o salvare de dinaninte de utilizarea butonului, atunci poti restaura acea baza de date si sa nu folosesti butonul in cauza.

ionc
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Reglare descarcare gestiune

#5 Mesaj de ionc »

Ms mult, Balasze! Asa am sa fac: am sa sterg inregistrarile din articole contabile si revin cu impresii! :D

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Reglare descarcare gestiune

#6 Mesaj de Administrator »

Acele reglari trebuie sa ramana asa cum sunt pentru ca sunt corecte. O reglare valorica se va regasi si in gestiune si in contabilitate, deci nu au cum sa apara diferente din cauza acestora.

Închis