eroare 112 salariat si pensionar in aceeasi luna

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
pristavur85
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 07, 2011 3:08 pm

eroare 112 salariat si pensionar in aceeasi luna

#1 Mesaj de pristavur85 »

La luna oct 2014 am avut un salariat al carui contract a incetat pe 03.10 pe motiv de pensionare limita de varsta.
Pe 06.10 i s-a facut un alt contract. Statul este corect, imi apare persoana de 2 ori, fiind vorba de 2 contracte incheiate in conditii diferite.
La declaratia 112 pers respectiva imi apare o singura data, cu 2 rubrici distincte la sectiunea B1. In prima am baza pentru contributii la somaj, in a doua baza la somaj este 0 - asa cum e corect, iar timpul lucrat e de de 120 ore - tot corect). Problema e ca la validarea declaratiei imi apar urmatoarele erori:
E: asigurat (3) [idAsig = 3] sectiune asiguratB1 (2)
Baza Contributie Individuala SOMAJ = 0 si Ore lucrate efectiv in luna > 0
eroare regula: S38.2: daca asigSO = 1 si B1_10 = 0 si B1_1 = 1 sau 3 atunci B1_6 trebuie sa fie 0
E: asigurat (3) [idAsig = 3]
Baza Contributie Individuala SOMAJ calculata eronat
eroare regula: S69: daca asigSO = 1 atunci B4_3 (969) = Suma(asiguratB1.B1_10) (pt. asigurat.B1_1 = 1 sau 3) (151)
E: validari globale
Baza de calcul angajator pentru contributie somaj calculata gresit
eroare regula: A95: C6_baza (37024) = Suma(asigurat.A_9) + Suma(asigurat.B4_3) (pt. asigSO = 1 si asigurat.A_1 = 1 sau 3 sau asigurat.B1_1 = 1 sau 3) (37842)

Problema apare doar in situatia in care aceeasi persoana a fost si salariat normal si pensionar in aceeasi luna, pentru lunile urmatoare in care e doar pensionar nu mai apar erori.

Ma puteti ajuta va rog frumos?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare 112 salariat si pensionar in aceeasi luna

#2 Mesaj de balazse »

La contractul unde apare ca si pensionar stergi orele de la "ore lucrate efectiv in luna" si le treci la "ore suspendate in luna".

pristavur85
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 07, 2011 3:08 pm

Re: eroare 112 salariat si pensionar in aceeasi luna

#3 Mesaj de pristavur85 »

Multumesc frumos pentru raspuns! Acesta a rezolvat una din cele 3 erori care imi apareau.
Pentru celelalte 2 (in cazul in care mai intampina cineva aceasta problema):
Inainte de a genera pdf-ul din Saga, dupa ce am deschis ecranul de D112 se merge pe Asigurati/B.Contracte cu scutiri sau CM/B.4. Centralizator si pentru contractual persoanei pensionate se trece baza contr somaj 0 (mie aici imi punea suma, desi in pdf baza era trecuta 0).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare 112 salariat si pensionar in aceeasi luna

#4 Mesaj de balazse »

La mine se poate valida declaratia, fara sa modific inainte de generare nimic din ceea ce ai mentionat.
Dupa generarea pdf-ului la sectiunea B.1. unde iti apare in casuta 2.Pensionar optiunea de "1-pensionar" acolo in rd.5 treci 0, iar in rd.6 treci ce ai avut la rd.5.
Atentie ca la rd.10 sa nu ai nici o baza de calcul.

Verfica ca la contractul cu pensionar la "salariati" sa fi debifat la "contr. somaj individual" si la "contr. somaj angajator", precum la "detalii" sa fi bifat la "pensionar".

Inainte de a genera declaratia, mergi in folderul "TEMP" si sterge D.112 anterior generat, precum la stat de plata sa apesi pe "actualizare date", precum si la "declaratia unica 112...".

Sa ne zici ce ai reusit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare 112 salariat si pensionar in aceeasi luna

#5 Mesaj de tomac »

În acest caz salariatul se introduce încă odată în Salariați. La poziția inițială încetează contractul și apare o poziție nouă cu contract nou. În stat va apărea de două ori. Dacă se modifică poziția inițială nu e bine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis