Diferente la raportul de gestiune

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
hanganur
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 30, 2013 2:36 pm

Diferente la raportul de gestiune

#1 Mesaj de hanganur »

Din luna noiembrie ma confrunt cu situatia urmatoare: Soldul final al unei lunii trecute nu este egal cu soldul initial al lunii urmatoare. Diferentele fiind si pozitive si negative si au valori diferite de la o luna la alta. Precizez ca pana luna trecuta aceasta situatie nu a fost, iar acum diferentele sunt la toate lunile de la inceput (2012). Pote s-a lovit cineva de o situatie similara.Daca dau alta perioada de raportare diferita de o luna ( 2 sau tot anul) la trecereaintre luni soldul final al zilei este egal cu soldul initial al zilei precedente. Va multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Diferente la raportul de gestiune

#2 Mesaj de septimiuv »

ai gestiuni global valorice cu tva diferit si ai incurcat gestiunile cand ai facut intrari iesiri

hanganur
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 30, 2013 2:36 pm

Re: Diferente la raportul de gestiune

#3 Mesaj de hanganur »

Nu. Am doar o gestiune global valoric cu TVA 24% si pana acum o luna a mers bine.
Am lucrat pe o varianta gratuita pe un PC, salvam pe stik si restauram programul pe leptop unde am licenta la program. In noiembrie dupa o cadere de tensiune a trebuit sa reinstalez Saga si am luat licenta de stocuri si de atunci se pare ca a inceput totul. Mai rau este ca la sfarsitullui noiembrie am salvat pe stik ca de obicei si am restaurat in programul din leptop, am trimis actele la contabil si asa am aflat de aceste diferente.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diferente la raportul de gestiune

#4 Mesaj de balazse »

Daca ai licenta pentru stocuri cum lucrezi "global-valoric"?
Scuze de intrebare, dar asa stiam ca se poate lucrea numai cantitativ-valoric daca ai numai partea de stocuri.

hanganur
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 30, 2013 2:36 pm

Re: Diferente la raportul de gestiune

#5 Mesaj de hanganur »

Licenta pentru stocuri o am pe PC-ul din magazin. Pe leptop am licenta de contabilitate si de stocuri. Oricum eu tin doar evidenta primara de restu se ocupa o firma de contabilitate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diferente la raportul de gestiune

#6 Mesaj de balazse »

Scuze, dar mai intreb o data. Cum ai evidenta global-valorica daca ai partea de stocuri care are doar parte de cantitativ-valoric?

hanganur
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 30, 2013 2:36 pm

Re: Diferente la raportul de gestiune

#7 Mesaj de hanganur »

Buna. Eu ar trebui sa-mi cer scuze ca folosesc un program pe care, l-am si platit si nu stiu daca-l folosesc cum trebuie. Asa cum am mai spus eu pe saga tin contabilitatea primara si am vazut cand m-ai intrebat de " ai gestiuni global valorice cu tva diferit " , m-am uitat in program si am vazut ca este bifat " Floseste formula cu rulaje cumulate" . Pana in noiembrie totul a fost perfect nu am avut aceste diferente. Am vazut ca intradevar in programul de stocuri butonul de care vorbeam, nu exista. Este posibil ca datorita acestei bife sa apara diferentele?

Închis