Eroare pozitii tarifare DVI

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
radulescur594
Mesaje: 275
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Eroare pozitii tarifare DVI

#1 Mesaj de radulescur594 »

Buna ziua,

Unde gasesc nota contabila aferenta la coloana "repartizat" de la butonul "pozitii tarifare in dvi" meniul Intrari valuta?

Datorita acestei erori am gresit d 101 si acum trebuie sa ii fac rectificativa :x

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Eroare pozitii tarifare DVI

#2 Mesaj de paturcai »

Daca apasati pe NC veti vedea SUMA care a fost repartizata, o notati si mergeti in articole contabile si apasati pe "binoclu" (stanga sus) si introduceti acea suma acolo.
Din practica s-a dovedit ca utilizatorul greseste si nu programul.

Cand apasati pe "pozitii tarifare" aveti niste coloane in care trebuie sa scrieti niste date (comision, TVA, transport, etc).
Daca ati avut TVA si comision treceti sumele in coloanele respective fiecare in parte.
Exemplu: Ati avut TVA = 100 lei si comision 10 lei, asta inseamna ca in prima coloana veti scrie TVA+comision iar in coloana de TVA treceti 100 si in cea de comision 10 PE ACELASI RAND.
Cred ca sunteti primul utilizator care face o astfel de greseala.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Eroare pozitii tarifare DVI

#3 Mesaj de paturcai »

Daca apasati pe NC veti vedea SUMA care a fost repartizata, o notati si mergeti in articole contabile si apasati pe "binoclu" (stanga sus) si introduceti acea suma acolo.
Din practica s-a dovedit ca utilizatorul greseste si nu programul.

Cand apasati pe "pozitii tarifare" aveti niste coloane in care trebuie sa scrieti niste date (comision, TVA, transport, etc).
Daca ati avut TVA si comision treceti sumele in coloanele respective fiecare in parte.
Exemplu: Ati avut TVA = 100 lei si comision 10 lei, asta inseamna ca in prima coloana veti scrie TVA+comision iar in coloana de TVA treceti 100 si in cea de comision 10 PE ACELASI RAND.
Cred ca sunteti primul utilizator care face o astfel de greseala.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

radulescur594
Mesaje: 275
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: Eroare pozitii tarifare DVI

#4 Mesaj de radulescur594 »

Sunt total de acord cu dumneavoastra, eu folosesc meniul intrari valuta frecvent stiu cu ce se mananca fiecare butonas, dar se pare ca incepand cu 06.2014. a intervenit un BUG in program.
Sa ne oprim la "Daca apasati pe NC veti vedea SUMA care a fost repartizata, o notati si mergeti in articole contabile si apasati pe "binoclu" (stanga sus) si introduceti acea suma acolo"

Apas pe NC si surpriza: nu exista nota contabila aferenta sumei care este trecuta la coloana repartizat si mai mult de atat nici in articole contabile nu exista; pe de alta parte NC aferenta TVA si Comision se evidentiaza cand apas butonul.
Ciudat este ca pana in luna 06.2014 imi aparea si NC aferenta coloanei repartizat..sa fie oare programul meu cu erori?

Va rog sa faceti un "studiu de caz" si la dumneavoastra... chiar sunt curios daca dumneavoastra va arata.
Programul este actualizat la zi si daca dau verificare la baza de date nu am erori.

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare pozitii tarifare DVI

#5 Mesaj de balazse »

Pentru RadulescuR594
Incearca sa faci o salvare de baza de date si sa iti creezi o firma noua numit "test" unde sa restaurezi baza de date si sa devalidezi pana la iunie 2014 (atentie sa lucrezi in test si nu in unitatea reala) si sa devalidezi si sa revalidezi operatiunea si vezi ce iti apare.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Eroare pozitii tarifare DVI

#6 Mesaj de paturcai »

Mergeti si faceti si urmatoarea verificare:
Intretinere BD, verificare inregistrari (a doua eticheta). Verificati articole contabile.
Daca aveti erori (exista evidentiat in INTRARI cum ca ar fi fost facuta o NC dar in realitate nu este asa) va vor fi sesizate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

chakhachirof
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 01, 2013 9:22 am

Re: Eroare pozitii tarifare DVI

#7 Mesaj de chakhachirof »

paturcai scrie:Daca apasati pe NC veti vedea SUMA care a fost repartizata, o notati si mergeti in articole contabile si apasati pe "binoclu" (stanga sus) si introduceti acea suma acolo.
Din practica s-a dovedit ca utilizatorul greseste si nu programul.

Cand apasati pe "pozitii tarifare" aveti niste coloane in care trebuie sa scrieti niste date (comision, TVA, transport, etc).
Daca ati avut TVA si comision treceti sumele in coloanele respective fiecare in parte.
Exemplu: Ati avut TVA = 100 lei si comision 10 lei, asta inseamna ca in prima coloana veti scrie TVA+comision iar in coloana de TVA treceti 100 si in cea de comision 10 PE ACELASI RAND.
Cred ca sunteti primul utilizator care face o astfel de greseala.
Spuneti-mi daca gresesc, eu la coloana repartizat, treceam sumele cheltuite cu transportul, sau alte cheltuieli facute pentru ca aces import sa ajunga in depozit, tva-ul il treceam doar pe coloana de tva si taxele din vama doar in coloana taxe. Pe prima coloana repartizat (RON) trebuie sa insumez: tva , taxe si transport ? din nota contabila si nir, nu am vazut vre-o eroare, asa cum am procedat, dar vad ca scrieti clar altfel trebuia sa procedez.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Eroare pozitii tarifare DVI

#8 Mesaj de paturcai »

La Repartizat - a doua coloana - (dupa coloana de explicatii care este prima coloana) nu treceti insumarea celorlalte coloane; fiecare coloana este cu sumele ei.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Închis