Eroare devalidare

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Eroare devalidare

#1 Mesaj de manuelav »

Nu sterge incasarile la devalidarea facturilor. Am incercat, reindexare, reinstalare si actualizare automata- degeaba! Se poate face altceva? Eroarea apare la o singura firma...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare devalidare

#2 Mesaj de balazse »

Totusi despre ce perioada discutam? Aplici TVA la incasare? Perioada este deschisa?
De ce nu stergi efectiv incasarea?

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Eroare devalidare

#3 Mesaj de manuelav »

Din cauza validarilor si devalidarilor imi ies erori la 4428.tp Nu sunt TVA la incasare - vorbim de semestrul 1. Ce inseamna ca este perioada deschisa?
Devalidez toata perioada si validez la loc dupa ce reglez TVA
Trebuie sa sterg doar facturile de la furnizorii cu TVA la incasare... Noi nu suntem TVA la incasare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare devalidare

#4 Mesaj de balazse »

Prin perioada deschisa ma refer daca nu cumva vrei sa devalidezi o factura dintr-o luna care este inchisa la "inchidere luna".
Ce fel de erori iti ies? De ce validezi/devalidezi o data ce ai inchis o perioda?

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Eroare devalidare

#5 Mesaj de manuelav »

Am inchis doar TVAul si nu am terminat luna.. A trebuit sa revin sa bag chitantele si banca. La 4428.tp apare o reglare la inchiderea TVA de 2300 de lei. Nu stiu de unde rezulta. In lunile anterioare reglarile sunt de 0,3 O,1 lei....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare devalidare

#6 Mesaj de balazse »

Inseamna ca nu ai inregistrat corect o plata/incasare, sau ai o factura pe care ai atat TVA 20%, cat si 0% si ai facut o plata unde s-a dedus TVA calculand toata pe toata factura, dupa care la inchidere s-a reglat.
Verifica daca jurnalele. decontul de TVA si 4423/4424 se inchid corect.

Închis