E-Factura in numele furnizorului-Autofactura

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
ungureanuc767
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 06, 2022 2:11 pm

E-Factura in numele furnizorului-Autofactura

#1 Mesaj de ungureanuc767 »

UPDATE3: Direct de pe site-ul ANAF, functioneaza autofactura (factura in numele furnizorului), cu TVA 8%
1. (https://www.anaf.ro/CompletareFacturaSimplificat/faces/factura/informatiigenerale.xhtml
Se completeaza campurile obligatorii si se alege TVA 8%
apoi
2. pe https://anaf.ro - Autentificare RO-efactura Ro-etransport - se bifeaza Autofactura- se alege xml-ul generat la pct1 si se transmite

UPDATE2: O solutie de avarie ar fi includerea TVA 8% in pretul unitar si selectat TVA 0% in campul corespunzator. In acest mod functioneaza, dar nu stiu in ce masura ANAF accepta acest mod . (in plus, apare problema deducerii TVA)--- (Avem foarte multi furnizori de lapte aflati in aceasta situatie)
UPDATE1: Am atasat si descrierea erorilor


Buna seara,
Incerc sa fac factura in numele furnizorului,pe intrari, cu TVA 8%, tip L
In ecranul de transmitere apare statusul "factura transmisa" dupa care , la raspunsuri efactura,primesc mesaj de eroare "erori factura"
Nu stiu daca a mai incercat cineva, dar mi-ar fi extrem de ajutor un sfat/solutie pentru asta.
Va multumesc!
Fişiere ataşate
WhatsApp Image 2024-04-18 at 07.28.01_c560590a.jpg
WhatsApp Image 2024-04-18 at 07.28.01_c560590a.jpg (241.95 KiB) Vizualizat de 302 ori
WhatsApp Image 2024-04-17 at 17.36.59_294f41fb.jpg
WhatsApp Image 2024-04-17 at 17.36.59_294f41fb.jpg (203.32 KiB) Vizualizat de 384 ori
Ultima oară modificat Vin Apr 19, 2024 10:58 am de către ungureanuc767, modificat de 9 ori în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-Factura in numele furnizorului-Autofactura

#2 Mesaj de tomac »

Nu se poate genera așa ceva pentru facturi la care se aplică regimul agricultorilor. Aveți în vedere că factura emisă în numele clientului nu se poate face oricum.
Din program facturi emise în numele clientului se pot face exclusiv pentru situațiile în care se aplică cotele normale de TVA - regimul normal, nu sunt situații pentru regimuri speciale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petcue306
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 12, 2021 12:50 pm

Re: E-Factura in numele furnizorului-Autofactura

#3 Mesaj de petcue306 »

si eu sunt interesata de acest subiect. avem destul de multe achizitii de la persoane care aplica regimul special al agricultorilor , sunt aproape convinsa ca nu vor stii sa transmita aceste facturi in sistemul e-factura si nu stiu ce solutie sa gasesc pentru ca acestia sa nu fie sanctionati de catre ANAF.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-Factura in numele furnizorului-Autofactura

#4 Mesaj de tomac »

Să emită ei facturile că sunt obligați prin lege să le emită!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ungureanuc767
Mesaje: 6
Membru din: Mar Sep 06, 2022 2:11 pm

Re: E-Factura in numele furnizorului-Autofactura

#5 Mesaj de ungureanuc767 »

tomac scrie: Joi Apr 18, 2024 3:28 pm Să emită ei facturile că sunt obligați prin lege să le emită!
Foarte multi abia daca stiu sa-si scrie numele corect. Daca puteau (stiau) sa-si faca singuri facturile, postarea mea nu isi mai avea rostul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-Factura in numele furnizorului-Autofactura

#6 Mesaj de tomac »

Să apeleze la cine i-a învățat să completeze și să depună 087.
Că i-a învățat cineva. Și probabil a omis să le spună că sunt obligați să emită factură.
Citiți condițiile din codul fiscal prin care o persoană poate emite factură în numele și-n contul altei persoane. Le respectați?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

jankag881
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iun 02, 2016 1:53 pm

Re: E-Factura in numele furnizorului-Autofactura

#7 Mesaj de jankag881 »

Buna ziua ,

Primim facturi emise de clienti si inregistram L- factură emisă în numele furnizorului in "iesiri" , oare trebuie trasmis prin SPV sau Nu pentru ca am primit Atentionari ca se dubleaza Factura in SPV daca trasmitem ca si Fa iesiri ?
Cine declara asemenea operatii in SPV ?

Scrie răspuns