eroare acces

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
mantogp957
Mesaje: 168
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

eroare acces

#1 Mesaj de mantogp957 »

Intampin de doua zile urmatoarea situatie si nu reusesc sa o rezolv. Am incercat ieri sa salvez o baza de date de la o societate si mi-a dat eroare, am bifat fortare reparare baza de date si mi-a plecat din eroare in eroare ca si cum nu as avea instalate dll-urile in program, am iesit pana la urma din operatia respectiva, apoi din program, l-am reinstalat (versiunea full) si la accesarea lui imi da urmatoarea eroare: file acces is denied c:\sagac.3.0\_clona\personal\a3b.dbf., daca ii dau close, normal se iese din program si daca ii dau ignore imi spune ca: the directory is not empty, ignor si acest mesaj si imi spune: file acces is denied c:\saga c.3.0\_clona\alarme.cdx urmat de cel de-al doilea mesaj si dupa ignorarea si a acestora se deschide programul dar daca vreau sa intru pe alta societate imi spune: cannot update the cursor SOCIET, since it is red-only. 111, la fel face si daca accesez societatea initiala de la deschiderea lui si vreau sa adaug ceva la orice operatie si nici nu pot sa adaug nimic. Am incercat tot felul de descarcari dar tot degeaba, nu mai stiu ce sa-i fac, programul il am pe alta partitie decat C, l-am instalat si pe C si fara societati sau daca introduc din nou o societate, functioneaza, am incercat sa-l copiez peste cel instalat, am facut si invers dar tot degeaba, in momentul in care aduc baza de date a unei societati nu mai merge. Poate ma ajuta cineva cu o idee, o lamurire, poate fac ceva gresit si nu-mi dau seama dar nu e prima data cand au aparut erori dar de fiecare data le-am rezolvat pana acum.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#2 Mesaj de balazse »

Cred ca ai facut o mica greseala.
Daca ai programul instalat pe alta partitie decat C: atunci si actualizarile tot acolo trebuie sa le instalezi, si cred ca ai instalat pe C: daca iti da eroarea "file acces is denied c:\sagac.3.0\_clona\personal\a3b.dbf".
Eu zis sa incerci sa instalezi versiunea full pe partitia unde ai instalat prima data programul si sa lansezi executabilul din folderul creat pe acea partitie.
Daca functioneaza si ai toate datele, atunci sterge folderul de pe C: sau unde ai instalat in plus programul.
Sa ne dai de veste ce ai rezolvat.

mantogp957
Mesaje: 168
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de mantogp957 »

Am rezolvat problema doar partial, cred ca am facut o greseala, am luat alt program de contabilitate de pe net pentru a ajuta pe cineva sa-l configureze ca-l avea deja si cred ca mi-a dublat cateva dll-uri de la saga, adica si le-a luat pentru el si nu mai reusesc sa-i dau de cap. Am avut pe cineva care s-a uitat in registrii directori si a gasit multe dubluri iar cele create de saga le-am gasit dublate si cu un "minus" inaintea lor, ma refer la cele afisate ca fiind erori, am sters acele dubluri si apoi am restaurat baza din ultima arhiva buna, norocul meu a fost pe 01.06 dimineata mi-a cerut salvarea tuturor societatilor si am putut sa o fac dar tot cu erori afisate initial, am dat apoi si fortare reparare baza de date pentru fiecare societate si la final am constatat ca ma lasa sa lucrez dar cu o retinere nu mai pot adauga societati eroarea are aceiasi forma: cannot update the cursor FIRME, since it is read-only. 111. Acum am sa refac sistemul sa vedem daca tot asa face, partea proasta ca si daca as munci sa creez societatile din nou la restaurarea bazelor de date imi preia eroarea. Deci e cam urata treaba..., in plus dupa ani buni de utilizare descopar ca daca inchid o luna si vreau sa revin nu ma mai lasa imi spune ca nu are acces decat administratorul, citeam la un coleg ca o ia pe pereti, cam in starea asta sunt eu. Poate mai intervine cineva cu solutii ca dupa cea cu sistemul sunt terminat, nu mai am ce sa-i fac.

mantogp957
Mesaje: 168
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de mantogp957 »

Am revenit cu rezolvarea la problema pusa aici si ea a fost ceva de genul: operatia a reusit dar pacientul e mort! Am fost nevoit sa refac sistemul si la reinstalare (am doua partitii la calculator si saga e pe d din motive de siguranta) sau mai bine zis dupa, am constatat ca am tot doua partitii la calculator dar albe, chele sau goale cu exceptia a ce se instalase, am zis ca fac infarct, toata baza de date dusa si eu ca un destept nu am facut o salvare a bazei pentru orice eventualitate. Am avut un cunoscator al calculatoarelor si mi-a spus ca nu-i problema, se recupereaza, mi-a mai venit inima la loc dar dupa doua zile si doua nopti de lupta cu recuperarea am constatat ca nu-mi reface partitia d si am doar o colectie de 9000 de arhive toate de cand am eu programul saga, apoi 12000 de fisiere word, exeluri si restul de documente ce avusesem eu pe el toate denumite file00001 la 12000 sau cate erau, deci daca-mi trebuie o decizie trebuie sa caut in 12000 de worduri, sunt multumit si asa, dar ca sa gasesc arhivele curente in cele 9000 este cam dureros mai ales ca nu sunt ordonate dupa data arhivarii, nu am inteles cum le-a randuit. Pana la urma am reusit dupa o rabdare si o munca de cautare titanica, sa gasesc si sa refac baza in proportie de 90%, am pierdut date introduse in ultimile doua-trei zile dar nu prea multe. Concluzie: nu este nimic sigur, faceti fratilor salvare periodica ca daca se intampla ceva sa nu va rugati moarte ca mine si un mesaj pentru toti cei care posteaza pe diverse forumuri cuvinte de ocara ca sa nu zic injurii la adresa celor de la saga, sa se gandeasca de noua ori inainte de a o face, nu cei de la saga sunt de vina ci noi ca nu respectam acea conditie minima de a salva periodic baza si asta sa se faca extra-unitate ca sa fi sigur ca o poti reface oricand. Deci, salvati, salvati si iar salvati!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Mai mult decat corect...
Am patit si eu ceva de genu (nu asa de grav ca tine) si de atunci fac salvare in fiecare zi la sfarsitul programului.... :wink:
Toate cele bune
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Închis