rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.dll

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
ivancug
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 01, 2006 12:00 am

rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.dll

#1 Mesaj de ivancug »

Salutare,

sunt multe informatii care lipsesc de pe aici si mai ales multe threaduri care se refera indirect la acelasi lucru. Ca sa dau o mana de ajutor am sa incerc sa fiu cat mai scurt in continuare.

Erorile, eroarea, bug-ul, problema care apare cu mfc71.dll si getcb.dll, sau varianta extinsa:
gdiplus.dll
msvcr71.dll
mfc71.dll
mfc71u.dll
getcb.dll
este strict legata de modul in care se instaleaza programul.
Luati de pe site o varianta intreaga a programului SAGA C (nu doar update) si inainte sa-l executati dati click dreapta pe fisierul install si dati "Run as administrator" in cazul in care Windows-ul intreaba daca programul a fost instalat corect bifati ca a fost instalat corect, nu alegeti sa reinstaleze cu setarile implicite.
Daca aveti windows 7 pe 64 de biti sau 32 de biti (x86) sau Windows Vista atat pe 32 de biti (x86) cat si pe 64 de biti mai faceti un lucru: dati click dreapta si pe iconita de pe desktop pe care o veti folosi sa deschideti programul SAGA si dati proprietati si alegeti tab-ul "compatibility" si bifati "run this program in compatibility mode" si selectati din lista "Windows XP service Pack 2" si bifati "run this program as an administrator".

Sper ca am apucat sa acopar majoritatea cautariloor cu google ca sa va rezolvati problemele si poza alaturata sper sa va ajute de asemenea.

Bafta
Fişiere ataşate
saga eroare problema bug mfc71.dll getcb.dll.png
saga eroare problema bug mfc71.dll getcb.dll.png (16.34 KiB) Vizualizat de 16349 ori

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#2 Mesaj de paturcai »

Nu doresc sa fiu malitios, dar sincer chiar nu am inteles luarea ta de pozitie.
Cred ca ai uitat esentialul: sa ne spui cum este mai bine sa instalam SAGA: din update/actualizare sau direct din varianta free.
Reciteste postul si o sa realizezi ca de fapt nu ne-ai spus nimic.
La fel de adevarat este ca SAGA o folosesc deopotriva si cei care sunt prieteni cu computerul si unii care sunt obligati sa foloseasca computerul.
Explicatiile de pe site trebuie sa indestuleze ambele tabere sau poate mai mult pe cei din tabara celor ce nu sunt prieteni cu computerul.
:-)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ivancug
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 01, 2006 12:00 am

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#3 Mesaj de ivancug »

Salutare,

Cu siguranta pot sa iti raspund prin cateva intrebari si ai sa-ti dai seama ca ceea ce vrea sa fie acest thread este un fel de pagina de manual (aceasta este "luarea mea de pozitie").

Scrie undeva pe acest site cum se rezolva erorile care in mesajul de eroare contin vre-una din librariile (dll-urile) mentionate de mine indiferent de codul de eroare?

Am omis mentionarea tipului de versiune ce trebuie descarcat de pe site si instalat pe calculator?

Am omis cumva in thread vre-un detaliu din proceduca pe care trebuie sa o urmezi pas cu pas ca sa instalezi si sa rulezi fara erori aplicatia SAGA C?

In cazul ai sistem de operare pe 64 de biti sau windows vista / 7 scrie undeva clarpe acest site ca programul SAGA C ruleaza pe acele sisteme de operare?

Faci vre-odata comentarii paginilor din manualele de utilizare?

Tu ai cont gratis pe acest forum (nu ai platit contravaloare software-ului ca sa intri in posesia lui)?

Exista o rubrica de explicatii pe acest site (in afara de forum-ul utilizatorilor)?

Ai citit de fapt textul pe care l-am scris eu?

Am sa te ajut eu cu raspunsul la toate intrebarile de mai sus, acesta este: Nu.

Si faptul ca ai raspuns la acest thread imi da ideea sa iti pun si eu o intrebare: Nu-i asa ca nu ai avut nici una dintre problemele mentionate de mine si ai prea mult timp liber?

Sigur raspunsul este: Da.

Cordial,
Ivancu G.

P.S.
Cauta cu google una dintre erorile ce contin fisierele mentionate de mine mai sus in ce fel vrei tu si o sa gasesti si post-ul asta ... de aceea este scris asa, pentru ca sa il gaseasca oricine indiferent pregatire sau experienta.
Acesta este genul de post pe care il citesti, iti rezolvi problema si treci mai departe. Numarul de vizualizari cred ca imi da dreptate.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#4 Mesaj de tomac »

Am de făcut câteva observații:
- există, pe forum, cel puțin o postare a mea în care am scris că dacă dă eroare legată de dll-uri soluția este să se reinstaleze versiunea completă a programului (cea gratuită, de pe prima pagină a siteului)
- există în manualul de utilizare chiar și un link de descărcare a mfc71.dll
- nu este neapărată nevoie de setarea "Run as an administrator" pentru instalarea versiunii complete decât dacă se instalează de pe un cont cu drepturi limitate. Se poate instala și normal. Rezultatul e același.
- de regulă dacă un utilizator cu abonament are probleme de acest gen - nu poate lista cu cod de bare, sau dă programul niște erori, va suna la SAGA în 99% din cazuri. Doar 1% va căuta pe net ce eroare este cea legată de dll-uri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#5 Mesaj de fagarasa176 »

tomac scrie:Doar 1% va căuta pe net ce eroare este cea legată de dll-uri.
io's ala 1% :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#6 Mesaj de tomac »

Ar fi matematic corect, dacă ar fi 100 utilizatori în total :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tamasanuc
Mesaje: 287
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#7 Mesaj de tamasanuc »

tomac scrie: - de regulă dacă un utilizator cu abonament are probleme de acest gen - nu poate lista cu cod de bare, sau dă programul niște erori, va suna la SAGA în 99% din cazuri. Doar 1% va căuta pe net ce eroare este cea legată de dll-uri.
Cei mai multi utilizatori nu vor cauta pe net "eroarea" pt ca este pt ei mai degraba o "oroare". Chiar daca ar gasi explicatii , tot nu ar intelege mai nimic. Iar eu sunt unul din cei 100 .

ivancug
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 01, 2006 12:00 am

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#8 Mesaj de ivancug »

Eu sunt unul dintre cei 1%. Deci s-a echilibrat!

Mi s-a pus in fata eroarea, am cautat eroarea, nu am gasitnimic relevant, am aplicat din experienta compatibilitatea si executia cu drepturi de admin si a functionat, iar pentru ca la cautarea cu google nu am gasit nimic relevant am scris un post ca sa poata fi gasit de oricine incearca sa caute. Eu sper sa fie doar de ajutor asa ca puteti adauga orice detaliu considerati sa devina mai eficienta discutia.

Cele bune.

Ivancu G.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#9 Mesaj de tomac »

Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baditac474
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:00 am

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#10 Mesaj de baditac474 »

sunteti asa de simpatici cand va certati...
stiu ca tre sa re instalez tot...dar mi-e asa de lene, incat tot sper sa apara alta solutie, si caut pe google, si gasesc si postu asta...dar se pare ca nu este alta solutie...sper sa se rezolve, dupa ce reinstalez tot...ca nu pot tipari cu cod de bare...

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#11 Mesaj de galz845 »

-1 membru al forumului care raspunde la 13 !!! luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput... :)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: rezolvare problema, eroare, bug saga C mfc71.dll getcb.d

#12 Mesaj de paturcai »

Interesant este ca acum am revazut postul cu pricina.
Ivancu G, la vremea respectiva poate avea dreptate dar eu am cautat sa ne explice mai pe larg la toti.
Nu asta e buba.
Buba este ca lucrez acum pe WIN7 professional 64 bits si "surprize, surprize" nu mai este o problema acel bug.
Sa fi facut ceva SAGA intre timp? M-as mira!
Sigur ca a fost o situatie pe care colegial ne-a adus-o la cunostinta si s-a luat de mine.
L-am lasat sa faca "trafic" ca se pare ca asta-l interesa: numarul vizualizarilor.
Am fost rau.
:D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Închis