Diferente situatii clienti/furnizori

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Diferente situatii clienti/furnizori

#1 Mesaj de pinteae »

Am constatat cu neplacuta surprindere faptul ca, in cazul clientilor/furnizorilor externi, pentru facturile in valuta, apar diferente intre situatiile listate din SAGA. Lunar verific sa am corelatie intre balanta contabila si situatia clientilor/furnizorilor si in general este totul ok, dar am comparat situatiile intre ele si am avut neplacuta surpriza sa constat ca intre situatia clientilor (lista generala) si situatia clientilor - facturi neincasate, apar diferente. Celor de la SAGA, le-am transmis baza de date, le-am explicat fenomenul, le-am transmis listele in care apar diferentele, iar raspunsul a fost ca s-a intervenit asupra cursului de schimb al facturii, dupa incasare/plata, fapt care nu este adevarat. Am observat ca dupa reevaluarea lunara, la facturile incasate/platite in cursul lunii, se modifica cursul de schimb al facturii, dar nu i-am dat importanta. Am considerat ca este bine si ca nu sunt probleme. Asa ca va rog, pe cei care au tranzactii in valuta, care sunt reevaluate la sfarsit de luna, sa-mi confirme sau infirme daca au intalnit astfel de cazuri si cum au procedat.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#2 Mesaj de fagarasa176 »

pinteae scrie: Am observat ca dupa reevaluarea lunara, la facturile incasate/platite in cursul lunii, se modifica cursul de schimb al facturii, dar nu i-am dat importanta.
In momentul reevaluarii, la facturile neachitate/neincasate se modifca cursul de schimb, in cursul folosit la reevaluare...asa si trebuie, asa este corect.Acest lucru se intampla strict la facturile neincasate/neplatite.
La reevaluare nu se schimba cursul la facturile DEJA INCASATE/PLATITE...nu are cum...saga nu face asa ceva.
Cei de la SAGA la acest lucru s'au referit...ca a fost schimbat acel curs la o factura incasata/platita.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#3 Mesaj de pinteae »

Te intreb, ai operatiuni in valuta? Daca nu, atunci ii rog sa raspunda cei care au operatiuni in valuta si au intalnit astfel de situatii. Daca da, atunci te rog verifica pentru o luna incheiata, soldul unui client/furnizor in valuta, in situatii clienti/furnizori facturi neincasate si o sa vezi ca intre totalul facturilor neincasate/neachitate si soldul contabil, este diferit.
In urma cu cateva minute am reusita sa vorbesc la SAGA si, d-soara cu care am vorbit, s-a uitat in aplicatie si a ajuns la concluzia ca "se pare ca este o problema".

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Si eu iti raspund..DA AM OPERATIUNI IN VALUTA
Si nu la o singura firma, la cateva zeci chiar.
Nu am si nici nu am avut niciodata problema sesizata de d-vs.
Ultima oară modificat Vin Iun 20, 2014 3:55 pm de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11926
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#5 Mesaj de septimiuv »

tare mi-e frica ca modifici manual diferentele de curs facute de program :twisted:

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#6 Mesaj de pinteae »

Stimate coleg Septimiu, te asigur ca nu se fac modificari asupra cursului. Nu as avea niciun motiv. Fenomenul pe care l-am descris, apare in urmatoarea situatie (intre timp am descoperit cauza si am semnalat-o celor de la SAGA): o factura emisa in luna t, neincasata/incasata in luna t+2, reevaluata la sfarsitul lunilor t si t+1, daca ulterior, sa zicem t+n, doresti sa listezi situatia facturilor neincasate in luna t+1, vei observa ca valoarea facturii respective o sa fie transformata in lei la ultimul curs evidentiat in cronologia ei.
Fenomenul l-am intalnit la mai multe firme, in cazul acelor facturi care intre luna emiterii/primirii si luna incasarii/platii, se scurg cel putin trei luni (de ex. factura emisa in luna t si incasata in luna t+2).
Daca listele se refera la perioada curenta, nu sunt diferente, in schimb (in cazul meu am un audit in derulare), daca doresti sa listezi situatia facturilor neincasate pentru o perioada anterioara (eu trebuia sa le dau lista facturilor neincasate/neachitate la 31.12.2012), apar astfel de diferente.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Este corect cum face SAGA...
Dupa cum am spus si mai sus in urma reevaluarii cursul de schimb al facturii se modifica in cel folosit la reevaluare.
Astfel valoarea in valuta a facturii ramane aceeasi dar se schimba valoarea in lei in urma reevaluarii.
Ce nu este corect?
Sper ca am inteles ceea ce ai vrut sa explici
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#8 Mesaj de pinteae »

Cel putin la mine, nu este corect cum face SAGA si sunt sigur ca nu ai inteles ce am zis. Efectueaza o verificare asupra situatiei unui client/furnizor, la care facturile se incaseaza/platesc la un interval de cateva luni de la emitere. Alege o luna intermediara din intervalul de decontare si listeaza situatia facturilor neincasate/neplatite. O sa vezi ca apar diferente intre valoarea facturilor si soldul contabil.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#9 Mesaj de balazse »

Diferentele acestea sunt in lei sau valuta?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#10 Mesaj de pinteae »

In lei.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#11 Mesaj de fagarasa176 »

Sunt diferentele de curs valutar de la incasare/plata
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#12 Mesaj de pinteae »

Poate nu m-am facut bine inteles, dar intr-o lista a facturilor neincasate, la o anumita data, nu este normal ca valoarea facturii sa fie reevaluata in lei la cursul incasarii/platii. In lista facturilor neincasate, la data de 31.12.2013, nu este normal ca o factura incasata la data de 08.01.2014, sa fie explimata in lei la cursul din 08.01.2014. Daca acum listez situatia facturilor neincasate in lei, la 31.12.2013, la totalul partenerului apar doua valori, una insumand valoare facturilor (la diferite cursuri) si una reprezentand soldul contabil la data respectiva (data de suma valorii facturilor reevaluate la cursul din data de 31.12.2013). Acest fenomen apare doar la facturile care, intre momentul emiterii si al decontarii, se intind pe mai multe luni. In cazul unei facturi emise in decembrie, daca listez situatia facturilor neincasate la 31.12.2013, nu apare aceast fenomen.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24282
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#13 Mesaj de balazse »

Dar de ce te intereseaza sa verifici sumele in lei in situatie furnizori pentru facturile in valuta?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#14 Mesaj de pinteae »

Sa-ti descriu pe scurt cum am ajuns sa constat aceste diferente. La un client, am in derulare un audit financiar. Mi s-a cerut lista facturilor neincasate/neplatite, in lei si valuta, la 31.12.2012, respectiv 31.12.2013. La listare am constatat diferentele respective. Cum nu puteam sa le dau listele in .pdf, deoarece rezulta o diferenta intre balanta contabila si situatie, am "listat" situatia in excel si am corectat fiecare factura cu valoarea reevaluata la cele doua termene. Le-am trimis baza de date, celor de la SAGA, impreuna cu ei am luat un exemplu, au vazut diferentele, initial au spus ca este o problema, dupa care mi s-a spus ca am intervenit, ulterior platii, asupra cursului din factura. Asa am ajuns sa deschid acest subiect pe forum, in speranta ca fenomenul apare si la alti utilizatori si au gasit o solutie pentru rezolvare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26112
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Diferente situatii clienti/furnizori

#15 Mesaj de tomac »

Nu ai intervenit pe curs, dar cred că nu s-a înțeles problema în mod corect.
Nu va da niciodată la fel într-o astfel de situație. Și asta dintr-un motiv relativ simplu: în baza de date, în ieșiri, este întotdeauna fie cursul la care s-a operat factura fie cursul de la ultima re-evaluare a acesteia. Astfel, dacă ai efectuat re-evaluarea lunii aprilie 2014, în ieșiri vei avea setat cursul pentru 30/04/2014. Ca urmare dacă vei încerca să scoți o situație a terților în lei la data de 31/12/2013 după re-evaluarea din aprilie, sumele nu vor fi afișate corect în lei. În fișa contului este ok, pentru că fiecare operațiune are sume atât în lei cât și în valută și la fiecare operațiune există și cursul setat.
În situația terților se ia în considerare pe partea de facturi - valoarea în valută și suma în lei obținută ca rezultat al înmulțirii sumei în valută cu cursul din ieșiri. Nu există un istoric al cursurilor pe ieșire în cazul în care am re-evaluări succesive ale acesteia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis