certificat digital

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: certificat digital

#181 Mesaj de paturcai »

Nu este asa de simplu cu click dreapta.
Protocolul dintre CertSign si ANAF nu merge cu mici siretlicuri.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#182 Mesaj de davidb107 »

Acum nu vreau sa laud pe nimeni, dar sunt super multumita de Transsped. Pe langa reducerea primita prin BCR, am primit in plic un tutorial simplu plus alte info, explicatii, raspunsuri la eventuale intrebari, astfel ca instalarea a fost ok, iar de atunci merge brici ( e drept ca am XP, de care nu m-as desparti in veci :wink: ).

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: certificat digital

#183 Mesaj de paturcai »

Si pe ce perioada de valabilitate are? Tot 2 ani va spun eu. Adica dupa primul an il veti prelungi pe inca un an dupa care o luati de la capat ce-i drept mai ieftin.
Nimeni nu contesta ca nu este o imbunatatire pentru noi: nu mai stam la cozi nu mai scotocim cu privirea in sacosa celui de dinainte cu invidie (ia uita-te frate cate firme are asta?!) ci stam elegant acasa sau la birou si ne trimitem declaratiile. Nici pretul nu este mare, ci faptul ca te simti oarecum...ciupti.
Pana la urma e doar o piscatura si nu moare nimeni. eu nici atat.
Ca aici de fapt este problema. Nimeni nu se plange ca nu ar merge bine.
Oh, nu! O sa va despartiti fara regrete de WIN XP si o sa treceti fara doar si poate la WIN8 ca nu se poate altfel.
Eu folosesc WIN7 si nu m-as mai desparti de el.
E greu pana te obisnuiesti cu un sistem de operare. De fapt nu cu sistemul ci cu felul in care el arata.
Functiile sistemelor de operare si asa nu prea le foloseam in chestiuni spectaculoase si nici nu o sa facem ceva spectaculos.
Sistemul de operare este dusumeaua pe care stau programele (mobila). Fara dusumea nu prea au pe ce sta...
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

iliovicid105
Mesaje: 12
Membru din: Mie Ian 11, 2012 12:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: certificat digital

#184 Mesaj de iliovicid105 »

@ Paturcai,

Oarecum offtopic:
De ce sunt obligat sa folosesc Windows (XP/7/8/9) si nu pot folosi Linux?!
De ce sunt obligat (Recomandat) sa folosesc softuri depasite, gen Adobe reader 9.x sau chiar 8.x, doar ptr. ca "programatorii" de la MF/ANAF/e-guvernare?! nu sunt capabili sa faca un soft si sa-l tina la zi?!

Apropo, n-am vazut programe mai penibile decat acelea ptr. OPFV sau declaratii...
Cat despre site-ul e-guvernare, sau e-declaratii, cum s-o numi, ce sa mai zic?!

Nu cred ca e rea vointa, pur si simplu sunt "depasiti" de evenimente, n-ai cu cine, domnule, n-ai cu cine.
Oare?!

Parerea mea!

Dan

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#185 Mesaj de balteanuc692 »

PAi decat programe ca acelea OPFV si alte declaratii mai bine adobe :lol: :lol:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: certificat digital

#186 Mesaj de paturcai »

Dane, oricum ceea ce se intampla in MF este oricum de domeniul rasului cel putin la soft, de rest...
Ceea ce atrageam atentia (scriam si eu la inceput cand eram mai tanat tot pe forumul acesta pe undeva) este ca nu exista concurenta in ceea ce priveste sistemele de operare cel putin.
Nu sunt fan al unui sistem oarecare, intamplator am deschis ochii pe windows si am ramas la el. Mi-e tema (?) sa incerc si altceva si oricum nu cred ca mai am flexibilitatea de alta data. Acum spagaturile nu mai sunt ce erau o data: inainte erau o linie dreapta acum sunt niste "V" culcate.
Ca ei folosesc "adoberele" (citat inchis de la dna Maricica de care tare mi-e dor) lor tot e ceva, decat programele alea stil OPFV.
Credeti-ma oameni buni CA NU STIU SA FOLOSESC SEPARAT acele programe. Nu le inteleg si nu ma prind cum se lucreaza cu ele. Dar nici nu-mi bat capul! Nici nu vreau sa stiu.
Declaratia 394 imi dadea (cand am vazut-o prima oara) fiori reci pe sira spinarii (inca mai am) si ma lua cu lesin.
Bine ca exista SAGA!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#187 Mesaj de ghineae609 »

Stie cineva daca la adm. fin. sect. 2 se mai cere procura notariala la depunerea formularului 150?
Ma gandesc ca or fi revenit la sentimente mai bune :lol:
La sect. 1 daca firma e de la ei din sector este suficienta o imputernicire semnata de administrator si stampilata cu stampila firmei.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: certificat digital

#188 Mesaj de ivana91 »

Nu mai stiu de unde pot sa incarc cerere pentru utilizarea unui certificat digital calificat - formular 150 - am semnatura dar mai vreau sa incarc pentru un SC si un PFA. Am procura de la notar pentru ambele firme. Ajutor urgent.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#189 Mesaj de balteanuc692 »

http://www.anaf.ro/public/wps/portal/!u ... I3TCHP1040

Incarcati aici fisierul confirmat de firma care v-a dat semnatura si de anaf.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: certificat digital

#190 Mesaj de ivana91 »

Am reusit pentru SC sa transmit, dar pentru PFA platitoare de TVA unde trebuie sa ma inregistrez ? La persoane fizice sau la persoane juridice? Am vazut ca la persoane fizice zice de declaratia 200 dar eu am de transmis si tva.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#191 Mesaj de balteanuc692 »

Incercati tot la persoane juridice.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#192 Mesaj de balteanuc692 »

Ati mai incercat sa va logati pe anaf.ro la dosar fiscal?
Pe mine ma logheaza, imi selectez CUI-urile dar nu imi deschide nicio firma... :roll:

cozariucm
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Siret

Re: certificat digital

#193 Mesaj de cozariucm »

am avut si eu aceasi problema este de la ie exlorer 9 trebuie facuta o setare undeva prin tools

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: certificat digital

#194 Mesaj de tomac »

Apasă pe butonul de "Compatibility view" și se rezolvă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#195 Mesaj de balteanuc692 »

Asa, merci. Deci... nu ma gandeam o micincisute cincizeci si doispe ani sa apas acolo :lol: :lol: :lol: (am schimbat hard si e totul nou :mrgreen: )

Scrie răspuns