Aport in natura?

Mesaj
Autor
rubensm
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Aport in natura?

#1 Mesaj de rubensm »

Am o nelamurire, va rog ajutati-ma!
O firma a cumparat un utilaj in valaore de 12.500.000 euro pe persoana fizica, iar acum ar dori sa o inregistreze pe firma. Care ar fii metodele legale,aport in natura sau contract de comodat? E prima data cand am un astfel de caz si nu stiu.Dar inregistrarile contabile?
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Aport în natură presupune modificarea capitalului social cu toate implicaţiile ce derivă de aici,
Contractul de comodat sau contractul de închiriere nu duc la "trecerea pe firmă" ci doar transferă către firmă dreptul de folosinţă a bunului pe o perioadă stabilită prin contract.
Ar mai exista ca variante:
- vânzarea către firmă de către persoana fizică.
- donarea de către persoana fizică, firmei

Oricare din aceste variante sunt aplicabile. Problema e alta: cum vrea să-l treacă pe firmă? Ce înţelege exact prin asta?
Să-l folosească pe firmă?
Dacă da atunci poate face şi contract de comodat sau contract de închiriere fără nicio problemă.
Să devină firma, proprietara utilajului?
Atunci numai dacă vine cu utilajul ca aport la capitalul social (majorare de capital social), îl vinde sau donează firmei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rubensm
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de rubensm »

Deci pers nu are nimic in potriva sa vina ca aport la capitalul social, dar recent eu auzisem ca ar trebui sa chemam un evaluator pt aceasta.
Deci eu cu factura utilajului pe persoana fizica ma pot inreg in contabilitate ca aport la capitalul social? Nu mai trebuie nimic altceva?

rubensm
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de rubensm »

Daca persoana fizica vinde utilajul firmei ce factura emite, sau ce document?
In cazul aportului in natura se poate amortiza lunar?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26119
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Aportul în natură, se poate face numai în baza unui act adiţional la statutul societăţii, act autentificat sau certificat de un avocat cu dată certă. Statutul va trebui refăcut (reeditat) în aşa fel încât să conţină modificările aduse de actul adiţional.
Modificarea adusă la actul constitutiv (statutul societăţii) va trebui înregistrată la Registrul Comerţului.
În contabilitate în acest caz, majorarea de capital se va înregistra numai în baza actului adiţional autentificat şi depus la Registrul Comerţului.
456=1011

La vărsarea capitalului social se va trece din 1011 în 1012.
În cazul societăţilor comerciale cu asociat unic, în cazul majorării capitalului social în natură, este obligatoriu un raport de evaluare a bunului adus ca aport în natură, evaluare efectuată de un evaluator autorizat.

În nici un caz nu se admite înregistrarea în contabilitate a majorării capitalului social pe baza actului de cumpărare a persoanei fizice, aşa cum întrebai anterior.

În cazul în care se vinde un bun unei firme de către o persoană fizică, apar două situaţii:
1. dacă persoana fizică este PFA (persoană fizică autorizată) va emite factură
2. dacă persoana fizică nu este PFA, atunci se poate face un contract de vânzare cumpărare sau se pot achiziţiona bunuri de la aceasta pe baza unui borderou de achiziţii.
În oricare din situaţii este obligatoriu ca actele de cumpărare să conţină ca elemente minime obligatorii:
- datele de identificare a părţilor (vânzător şi cumpărător)
- elemente de identificare a bunurilor
- cantitatea
- preţul
- valoarea
- modalitatea de plată
Dacă bunurile sunt supuse unui regim special (clădiri şi teren de exemplu) atunci actul se încheie în formă autentică.

În toate cazurile în care firma devine proprietara bunului, indiferent de modul de dobândire a acestuia, se calculează şi se înregistrează amortizare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rubensm
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de rubensm »

MNultumesc mult de ajutor!

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: Aport in natura?

#7 Mesaj de augustl »

Buna ziua,

dl.Tomac sau oricine , dar daca persoana fizica cedeaza terenul si cladirea, care este construita pe acest teren unei firme, ce acte si inregistrari contabile implica aceasta?


multumesc!

Scrie răspuns