Trecere la d112 lunar

Mesaj
Autor
bedregeanuo
Mesaje: 76
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:15 am

Trecere la d112 lunar

#1 Mesaj de bedregeanuo »

Trebuia sa trec la d112 lunar din luna aprilie, dar am omis deoarece cand am depus 010 pentru luare in evidenta 112 incepand cu martie, bifasem lunar, iar doamna mi-a taiat bifand trimestrial. Acum am pierdut lunile apr.,mai, iun.
1.Depun acum d112 lunar incepand cu 1 iul in speranta ca nu se intampla nimic,dar as dori sa stiu daca bifez doar lunar si contributiile aferente, in loc de trim. si daca mai trb sa duc vreo copie dupa revisal si cim(data trecuta mi-a cerut), trebuie sa fac si scoatere din evidenta de la trim. la lunar?

2. Pt o societate infiintata in iul 2014 trb sa depun 010 cu luare in evidenta imp pevenit sau a intrat automat odata cu infiintare,fiind micro?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Trecere la d112 lunar

#2 Mesaj de herganiec »

D112 se face lunar dar se poate transmite trimestrial (toate 3 declaratiile odata si viramentul o aigura data trimestrial) aceasta inseamna trimestrial nu ca se face o singura declaratie la trimestru.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bedregeanuo
Mesaje: 76
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:15 am

Re: Trecere la d112 lunar

#3 Mesaj de bedregeanuo »

am depus lunar d112, eu ma refer in vectorul fiscal sa trec de la trim la lunar, probabil nu m-am exprimat corect.
de aceea vreau sa stiu cum trb completat 010 si daca mai sunt necesare alte acte pe langa 010 cand vreau sa trec la lunar, mentionez ca am 8 salariati din aprilie.

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: Trecere la d112 lunar

#4 Mesaj de georgescum166 »

vectorul fiscal declarat trimestrial, va ramane trimestrial pe tot parcursul anului, chiar daca ati depasit numarul de angajati.
Abia la anul, pana pe 31 ianuarie veti face trecerea la D112 lunar.

Scrie răspuns