TRATAMENT FISCAL - CONT 698

Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

TRATAMENT FISCAL - CONT 698

#1 Mesaj de gramac921 »

La trecerea la impozit pe profit , cf Codului Fiscal : "Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit 65.000 euro luând în considerare veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv"

Bun . La calculul impozitului pe profit , cheltuiala cu impozitul pe microintreprinderi din rulaj 698 reprezinta o cheltuiala deductibila sau nedeductibila ?

Eu consider ca din moment ce nu sunt prevazute expres ca si cheltuiala cu impozitul pe profit 691 sau cu impozitul pe venit la pers fizice , sunt deductibile. Citez art 21 alin (4 ) lit a :

"(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
a) cheltuielile proprii ale contribuabilului cu impozitul pe profit datorat, inclusiv cele reprezentând diferențe din anii precedenți sau din anul curent, precum și impozitele pe profit sau pe venit plătite în străinătate. Sunt nedeductibile și cheltuielile cu impozitele nereținute la sursă în numele persoanelor fizice și juridice nerezidente, pentru veniturile realizate din România, precum și cheltuielile cu impozitul pe profit amânat înregistrat de către contribuabilii care aplică reglementările contabile conforme cu Standardele internaționale de raportare financiară;
"

si NM la acest articol :

"ART. 21 al. 4 a)
38. Sunt nedeductibile cheltuielile cu impozitul pe profit, inclusiv cele reprezentând diferenţe din anii precedenţi sau din anul curent, precum şi impozitele plătite în străinătate. Sunt nedeductibile şi impozitele cu reţinere la sursă plătite în numele persoanelor fizice şi juridice nerezidente pentru veniturile realizate din România. Cheltuielile cu impozitul pe profit amânat, înregistrate de contribuabil, sunt nedeductibile.
"

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: TRATAMENT FISCAL - CONT 698

#2 Mesaj de ferenta »

:) Păi dacă dispari ca micro, atunci dispare şi rulajul lui 698 cu 4418 în roşu, nu? :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TRATAMENT FISCAL - CONT 698

#3 Mesaj de balteanuc692 »

Nu dispare 698, se compenseaza (si in declaratia 101 avem rand separat pentru rulajul lui 698). Dupa parerea mea, 698+691=691 daca firma ar fi fost platitoare de impozit pe profit tot anul. (deci nedeductibila :D)
Cristi, suntem celebri, scoate-ne de-aici:))))

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: TRATAMENT FISCAL - CONT 698

#4 Mesaj de gramac921 »

:lol: @balteanuc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TRATAMENT FISCAL - CONT 698

#5 Mesaj de tomac »

La trecerea de la micro la profit, impozitul pe venit este considerat plată anticipată în contul celui de impozit pe profit. Așadar își schimbă destinația din impozit pe venit în impozit pe profit. Și de aceea nu se mai vorbește de impozit pe venit acolo. Că nu mai e impozit pe venit ci pe profit.
De aceea eu am recomandat să se întocmească la data trecerii de la micro la profit
698=4418....în roșu cu rulajul cumulat al contului 698 din perioada anterioară
și, concomitent
691=4418.....în negru cu aceiași sumă
Rubrica din D101 este pusă acolo exact pentru a arăta plata anticipată în contul impozitului pe profit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: TRATAMENT FISCAL - CONT 698

#6 Mesaj de gramac921 »

mersi cristi :)
pe undeva era logic sa fie asa....dar ma deruta faptul ca nu e expres scris undeva....

thanks again !

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: TRATAMENT FISCAL - CONT 698

#7 Mesaj de ferenta »

hmmm...:P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns