decontare plata chirie in afara tarii pt. sofer

Mesaj
Autor
stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

decontare plata chirie in afara tarii pt. sofer

#1 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Societatea vrea sa faca o plata din contul ei bancar pt. soferul delegat in UE, transport international de marfuri, in Spania. Chiria lunara va fi pe numele soferului si la inceput trebuie platit in avans garantie de 2-3luni pt. intrare in apartament si separat cheltuieli de gestionare, comisioane.
1. Cum inregistrez in conta aceste cheltuieli avand in vedere ca sunt pe numele soferului?
2. Dupa aceea, nu mai acord diurna pt. sambete duminici, considerand ca ajunge la ¨garaj¨ cand ajunge la casa luata in chirie, pt. cazare, asa e? Va rog, putin ajutor, nu am mai avut asemenea cazuri. Am citit ca se pot deconta cheltuieli cu cazarea pana in limita 75% din 150E/noapte, avand in vedere ca se vor ridica chelt.cu chiria lunara la 350E, eu zic ca ma incadrez in plafon...
Va multumesc mult!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: decontare plata chirie in afara tarii pt. sofer

#2 Mesaj de stefi »

Buna seara!
Daca societatea incheie un contract de inchiriere apartamanet in Spania pt. sofer se poate contabiliza ca si cheltuiala deductibila? Diurna se va acorda fara sambete, duminci, considerandu-se ca ajunge la garaj cand va fi la sediul apartamentului?
Se poate, e voie sa inchirieze societatea pe numele ei?
Multumesc!

Scrie răspuns