tva la incasare-jurnal cumparari

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

tva la incasare-jurnal cumparari

#1 Mesaj de popad70 »

Am preluat o firma care a fost in sistemul tva la incasare si am constatat urmatoarele:
-in jurnalul de cumparari am tva neexigibil, dar daca merg in fisele furnizorilor respectivi vad ca facturile pentru care tva-ul nu a fost dedus sunt achitate.
Deci, cand s-au facut platile nu au fost bifate facturile care au fost achitate astfel incat sa se deduca tva-ul, acesta ramanand in jurnalul de cumpararari ca neexigibil.
La intari daca ma duc, facturile respective figureaza ca platite.
Problema pe care va rog sa ma ajutati sa o rezolv este aceasta:
-cum sa procedez in saga, astfel incat sa pot deduce tva-ul la facturile achitate.
Mai aiurea este faptul ca sunt facturi din anul 2014 si 2015.
Din suflet va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu stiu cum sa procedez si suma nu e deloc mica.
Multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva la incasare-jurnal cumparari

#2 Mesaj de balazse »

Desi nu prea cred ca va functiona incearca sa faci o salvare de baza de date, dupa care sa faci o plata cu minus pe toata valoarea acum pe 01.05.2016, dupa care pe aceeasi zi o plata cu plus.
Ceea ce nu ai mentionat este daca in jurnal de cumparari acele facturi apar la neexigibil, la fel apare suma si in 4427.TP, precum in decontul de TVA?

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-jurnal cumparari

#3 Mesaj de popad70 »

Da,acele sume la neexigibil in jurnal.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-jurnal cumparari

#4 Mesaj de popad70 »

Am uitat sa spun ca acum firma nu mai e in sistemul TVA la incasare.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-jurnal cumparari

#5 Mesaj de popad70 »

Merge asa doar daca facturile imi spar ca neincasate.
La mine sunt situatii in care facturile apar ca incasate in lista de facturi, dar in jurnalul de cumparari apar la neachitate si TVA la neexigibil.
Multumesc!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: tva la incasare-jurnal cumparari

#6 Mesaj de popad70 »

Nu stiu cum sa rezolv problema.Nu-mi vine nicio idee cum sa procedez astfel încât sa pot reduce tva pentru facturile astea care-mi apar achitate in lista si neachitate in iar tva-ul îmi apare ca neexigibil.

ralciuc
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 02, 2010 12:00 am

Re: tva la incasare-jurnal cumparari

#7 Mesaj de ralciuc »

Am avut si eu o situatie de genul cu o firma preluata si am procedat asa : am inregistrat facturile in intrari cu data anterioara preluarii (nu se genereaza note contabile) , apoi le-am achitat printr-un cont in afara bilantului (891), mi-a generat automat si 4426=4428.TP si jurnalul si decontul TVA sunt ok.

Scrie răspuns