Vanzare mijloc fix neamortizat

Mesaj
Autor
banuo886
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iun 03, 2015 2:01 pm

Vanzare mijloc fix neamortizat

#1 Mesaj de banuo886 »

La contabilitate in partida simpla,cu SAGA PS, cum procedez pentru vanzare mijloc fix neamortizat ?
Lucrez cu casa de marcat.Vanzarea se face la persoana fizica cu valoare mai mare decat cea ramasa de amortizat.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#2 Mesaj de tomac »

Emiteți factură. Nu este necesar să emiteți bon de casă. Încasarea în numerar nu se poate face integral dacă valoarea e mai mare de 5000 lei și clientul e persoană juridică ori PFA sau 10000 lei dacă e persoană fizică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#3 Mesaj de nasteaf »

Am si eu o intrebare.
Se inchide un PFA medic, are contabilitate in partida simpla, am condus-o cu SAGA PS.
Si-a achizitionat in 2013 de la Primarie spatiul unde functiona cabinetul medical, vanzarea cu plata in rate, iar in luna 02.2016 a achitat integral c/v spatiului, c/v ratelor am operat-o la "Achizitii imobilizari" cod 003, cheltuiala nedeductibila.
Am dedus lunar amortizarea spatiului respectiv pana cand l-a vandut.
La vanzarea spatiului s-a emis factura, s-a intocmit si contract vanzare-cumparare pt.spatiu si a incasat banii prin contul bancar.
Fiscal la venituri impozabile intra c/v.spatiului incasat prin banca, dar ca si cheltuiala ce intra acum?
A vandut si obiectele de inventar din folosinta, dar acolo c/v ob.inventar incasate intra ca si venit impozabil, iar la cheltuiala aferenta acestei perioade nu mai am nimic.Este corect?
Multumesc.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#4 Mesaj de cernatv »

A intrat pe cheltuieli amortizarea mijlocului fix până în momentul vânzării, conform planului de amortizare. Diferența neamortizată o incluzi pe cheltuieli acum, la momentul vânzării.
La obiectele de inventar cheltuiala a fost recunoscută odată cu plata acestora. Acum sunt numai venituri.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#5 Mesaj de nasteaf »

La PFA cum includ pe cheltuieli diferenta neamortizata a unui mijloc fix vandut?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#6 Mesaj de balazse »

Pe "001" (deductibil).

petrescud
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:42 am

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#7 Mesaj de petrescud »

balazse scrie:Pe "001" (deductibil).
Multumim pentru ajutorul acordat celor mai putin experimentati :) Avand in vedere ca ma numar si eu printre acestia, intrebarea mea este cum anume trecem valoarea ramasa neamortizata pe cheltuiala deductibila? In ecranul de imobilizari am operat vanzarea autoturismului in septembrie si imi raman 1382.05 lei ca valoare neamortizata (s-ar fi amortizat complet abia in noiembrie). Dar aceasta suma nu apare inclusa in cheltuielile cu amortizarea deductibila, la calculul pentru inchiderea de an... Trebuie bifat ceva pe undeva si n-am observat eu? Sau ce inregistrare trebuie sa fac astfel incat sa se tina cont si de suma asta?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#8 Mesaj de tomac »

Operați, în imobilizări, vânzarea. Și validați-o. Programul va ține seama la finele anului de aceasta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#9 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Esti sigur ca pe langa amortizare va tine cont si de valoarea ramasa (ca sa il puna pe deductibil)?
Intreb, deoarece eu am sesizat echipei Saga (inca in 2015) ca programul nu face nimic cu valoarea ramasa, iar raspunsul a fost sa fac inregistrarea manual printr-un tip nou de operatiune unde sa fie debifat "preluat in RJIP". De altfel, se poate face inregistrarea prin meniul "deconturi", astfel nu apare in RJIP.

bujore75
Mesaje: 6
Membru din: Vin Ian 04, 2013 1:54 pm
Localitate: Brasov

Re: Vanzare mijloc fix neamortizat

#10 Mesaj de bujore75 »

Ai dreptate, programul nu tine cont de valoarea ramasa, am un caz similar. Trebuie sa vad cum adaug manual acest cost.

Scrie răspuns