BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

#16 Mesaj de nasteaf »

Revin totusi la semnaturile introduse la Decl.394 Reprezentant fiscal/legal si Persoana care intocmeste declaratia si la restul de semnaturi.
Nu inteleg de ce nu are ce sa rezolve.Sau poate mai trebuie sa fac eu ceva in program sa apara corect la restul de declaratii precum si la liste semnaturile corecte?
Deci eu sunt persoana care intocmeste declaratia si o transmite la firma Sc XXX SRL.
Pe langa faptul ca acum la toate declaratiile imi apare numele meu in calitate de "Reprezentant legal/administrator" ceea ce sincer eu nu sunt, sunt numai persoana care intocmeste declaratia,acum am listat o cerere de concediu de odihna la firma respectiva si la "Angajator" apare SC XXX SRL reprezentata prin :..si apare numele meu.Sincer eu nu reprezint firma respectiva si nu semnez cererile lor de concedii, nu am nici un drept sau obligatie in acest sens.
Deci ce trebuie sa fac, daca nu este problema la program, ca sa apara corect acolo unde este cazul semnatura reprezentantului legal?
Multumesc.

moisem127
Mesaje: 72
Membru din: Joi Apr 20, 2006 12:00 am

Re: BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

#17 Mesaj de moisem127 »

Am incercat din nou sa validez si imi apare acelasi mesaj :
"Pt tip operatiune N, V sau C este obligatoriu codul produsului! Verificati inreg nr 17 de la tip partener 1
Pt op11 numarul de facturi este obligatoriu! Verificati inreg nr 17 de la tip partener 1
Pt op11 baza este obligatorie! Verificati inreg nr 17 de la tip partener 1
Pt op11 tva este obligatoriu pt tip operatiune diferit de N! Verificati inreg nr 17 de la tip partener 1 "
am verificat din meniul furnizori daca este platitor de tva si raspunsul este DA . Am devalidat si validat inca odata respectiva inregistrare , si imi apare acceasi mesaj .

moisem127
Mesaje: 72
Membru din: Joi Apr 20, 2006 12:00 am

Re: BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

#18 Mesaj de moisem127 »

Furnizorul este inregistrat cu RO

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

#19 Mesaj de fagarasa176 »

Nu are legatura ca este inregistrat cu RO
Aveti vanzari/achizitii cu taxare inversa
La produsul respectiv trebuie trecut codul de mana in cazul in care nu lucrati cantitativ-valoric
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

moisem127
Mesaje: 72
Membru din: Joi Apr 20, 2006 12:00 am

Re: BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

#20 Mesaj de moisem127 »

Lucrez cantitativ-valoric dar nu stiu de ce nu a preluat . Oricum ,am selectat manual in declaratie , tipul produsului- masa lemnoasa , si am completat baza si tva-ul , si in final s-a validat .
Multumesc !

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

#21 Mesaj de fagarasa176 »

In meniul Fisiere-->Articole-->click pe articolul respectiv-->Modific-->in dreapta sus butonul "Detalii"--> jos la "Coduri taxare inversa pt. D394" alegeti 23-masa lemnoasa
Idem pentru toate articolele pe care le cumparati/vindeti cu taxare inversa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

lazarh328
Mesaje: 86
Membru din: Vin Feb 14, 2014 4:01 pm

Re: BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

#22 Mesaj de lazarh328 »

Am o factura de la Dedeman cu mai multe pozitii, printre care si masa lemnoasa, deci taxare inversa.
Factura trebuie introdus prin 2 pozitii, una ca factura si una cu taxare inversa?
Stiu ca s-a discutat acest lucru dar nu-l gasesc. Va rog sa ma ajutati!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: BIFA OPTIUNE CONSULTARE - Declaratia 394

#23 Mesaj de gramac921 »

da pozitii separate

Scrie răspuns