program de lucru normal sambata

Mesaj
Autor
muresanv89
Mesaje: 65
Membru din: Vin Apr 04, 2014 12:22 pm

program de lucru normal sambata

#1 Mesaj de muresanv89 »

am un magazin la care programul de munca este de 10 ore/zi in doua schmburi ; unul lucreaza 4 ore/zi care este pensionat pe caz de boala cu drept de lucru de 4 ore /zi iar celalat 6 ore /zi iar sambata are program de la ora 10 - 14 in, total nu face decat 34 ore pe saptamana.
In acest caz sambata se considera munca suplimentara care se recupereaza in termen de 60 de zile si se mai plataste si un spor de de 75% din salarul de incadrare pentru sambetele lucrate.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: program de lucru normal sambata

#2 Mesaj de herganiec »

angajatii cu norma partiala(mai putin de 8 ore pe zi) nu pot face ore suplimentare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: program de lucru normal sambata

#3 Mesaj de steriel »

Dar poate lucra sambata si duminica daca nu depaseste timpul de lucru per total luna? Mai exact:
1. daca am un angajat cu 4 ore pe zi, poate lucra luni si marti cate 4 ore, miercuri si joi liber, apoi vineri si sambata cate 4 ore?
2. dar daca lucreaza intr-o saptamana , luni, joi si vineri cate 4 ore si sambata 12 ore fara sa depaseasca timpul de lucru per total luna? Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: program de lucru normal sambata

#4 Mesaj de herganiec »

depinde cum ati completat in contractul de munca part-time. scrieti acolo exact timp repatizat inegal si eventual pe fiezare zi cum e timpul de lucru.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: program de lucru normal sambata

#5 Mesaj de steriel »

Am trecut repartizat inegal doar ca nu sunt sigura daca poate lucra si in zilele de sambata si duminica, sau daca poate lucra intr-o saptamana 24 ore(norma fiind de 20 ore) astfel incat sa nu depaseasca nr de ore pe luna.

Scrie răspuns