INREGISTRARE DIN OFICIU CA PLATITOR TVA

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

INREGISTRARE DIN OFICIU CA PLATITOR TVA

#1 Mesaj de ionetei153 »

O firma care a depasit cifra de 65000 euro, in luna dec 2016, nu a depus 010, a platit amenda, fiind inscrisa din oficiu ca platitor tva in 15 aug 2017 ( data certificatului emis).
Cei de la fisc, fara sa fie expliciti, zic sa depun retroactiv niste documente, de la data depasirii cifrei de af.
Sa fie vorba de declaratia 010 si balanta contabila intocmite la data depasirii? Repet, s-a aplicat si achitat amenda aferenta. Cred ca de decont 300 din urma nu poate fi vorba, nefiind acordat atributul de TVA.
Nu am avut asemenea caz, cine poate si stie sa-mi dea si mie lamuriri.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: INREGISTRARE DIN OFICIU CA PLATITOR TVA

#2 Mesaj de pinteae »

Data de 15 august este importanta deoarece este data de la care esti inregistrat in scopuri de TVA si ai drept de deducere a TVA.
Insa ai obligatia colectarii TVA de la data la care aveai obligatia inregistrarii in scopuri de TVA ca urmare a depasirii cifrei de afaceri de 220.000 lei.
Daca in dec. 2016 aveai obligatia depunerii formularului 010, inseamna ca cifra de afaceri ai depasit-o in noiembrie. Ca atare, incepand cu 01.01.2017 trebuia sa fi platitor de TVA.
Ceea ce insemna ca ai obligatia declararii TVA colectata, aferenta perioadei scurse dupa data de 01.01.2017.
Declararea nu o poti face decat prin formularul D300.
Eugen Pintea

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: INREGISTRARE DIN OFICIU CA PLATITOR TVA

#3 Mesaj de ionetei153 »

Am vazt raspunsul tau Eugen, dar cum sa declar de la 01.01.2017 tva colectat ? Neavand atribut tva, sau emis facturi fara tva , pe baza de contract de lucrari in care tariful negociat si facturat este fara tva.
Am platit 1000 lei amenda ptr ca nu am facut 010, am fost notificat ca m-au facut din oficiu platitor de tva si mi s-a emis certificatul cu 15.08.2016, . Daca faci D300 si otrimiti on-line + D394 , daca nu ai atribut tva , pe recipitsa de confirmare primesti msj ,, societatea nu are obligatia declararii neavand atribut fiscal tva,,
Dupa data emiterii certific este in regula, dar ptr perioada in care nu am colectat iar facturile emise nu sunt din cele cu rubrica de tva, nu inteleg ce sa raportez.
Paradoxal este ca cei de la fisc Baicoi -Prahova dau din umeri,zicand ca teoretic ptr trecut nu mai treb nimic, insa eu vreau sa ma lamuresc, sa fiu sigur. Poate mai intervine si alt confrate cu un comentariu.
Multumesc.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: INREGISTRARE DIN OFICIU CA PLATITOR TVA

#4 Mesaj de scortarum »

Teoretic e treaba Anaf-ului sa-ti stabileasca TVA de plata pe acea perioada, vezi art. 310 alin. (6) lit. a) din CF. Sau TVA de recuperat daca e cazul, la lit. b). Acuma tu poti ori sa-ti treci suma de plata la regularizari in primul decont, ori sa astepti sa ti-o stabileasca Anaf-ul, de preferinta dupa termenul de prescriere :lol:

Scrie răspuns