Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

Mesaj
Autor
ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

#1 Mesaj de ardeleanuc723 »

Buna dimineata !O firma cumpara de la alta firma, copiatoare,calculatoare ,etc la valoarea care a ramas neamortizata (firma care vinde).Firma care le cumpara cum le inregistreaza, ca mijloc fix sau ca obiect de inventar?Ca valoare sunt sub 2500 lei.Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

#2 Mesaj de balazse »

La poti inregistra ca si obiect de inventar, dar daca conform politicii contabile doresti sa le inregistrezi ca si mijloc fix nu este nici o problema.

ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Re: Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

#3 Mesaj de ardeleanuc723 »

Daca le inregistrez ca mijloc fix,in ce perioada se vor amortiza ?Ca obiecte de inventar le trec direct pe cheltuiala ?Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

#4 Mesaj de balazse »

Calculator -> 2.2.9., copiator -> 3.2.1., etc.
Daca le consideri obiect de inventar, atunci la darea in consum vor genera cheltuiala.

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

#5 Mesaj de nituc966 »

Vezi cap III, pct. 3 din Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe aprobat prin HG nr. 2139/30.11.2004, care prevede ca "In cazul mijloacelor fixe achiziţionate cu durata normala de utilizare neconsumata, pentru care se cunosc datele de identificare (data punerii in funcţiune, durata normala de utilizare rămasa), recuperarea valorii de intrare se face pe durata normala de funcţionare rămasa.
In cazul mijloacelor fixe achiziţionate cu durata normala de funcţionare expirata sau pentru care nu se cunosc datele de identificare, durata normala de funcţionare se stabileşte de către o comisie tehnica sau expert tehnic independent".

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

#6 Mesaj de nituc966 »

Consider ca acele copiatoare trebuiesc inregistrate in activ ca mijloace fixe la valoarea initiala (daca au auvut valoarea de mijloc fix) iar pe credit pe sema contului de amortizare cu valoarea amortizata si pe sema contului de furizori de imobilizarii cu valoarea datorata firmei vanzatoare. Daca firmle sunt paltitoare de TVA se va avea in vedere si acest lucru prin utilizarea si a conturilor de TVA.

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

#7 Mesaj de nituc966 »

Astept un unct de vedere fata de recomandarile facute.
Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Mijloace fixe sau obiecte de inventar ?

#8 Mesaj de herganiec »

sunt de acord cu @balasze. OB sau MF cum doriti. Valoarea de intrare este cea de achizitie de la firma cealalata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns