Realizare si vanzare cursuri video

Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Realizare si vanzare cursuri video

#1 Mesaj de dumiter »

Salutare, spuneti-mi va rog, pentru a realiza si a vinde mini cursuri video cu informari despre aspecte contabile, ce calificari sau autorizari e nevoie sa am? Sau cum as putea incadra aceste videouri pentru a fi mai simpla procedura de comercializare?
Mulțumesc mult.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Scuzați-mă, ar fi posibil să reformulați întrebarea? În general reușesc să mă prind (ca să mă exprim colocvial) dar de această dată, în ciuda eforturilor și a stăruinței mele, mă declar învins și constat că sunt expus unui paradox.
Sau poate ne (mă) ajută cineva.

gheorghei642
Mesaje: 859
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Cu siguranta are expertiza necesara a domeniului si doreste sa realizeze similar celor de la noutatifiscale.ro

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#4 Mesaj de balazse »

Pentru ChirigiuL509
DumiteR precis doreste sa creeze tutoriale cum a facut si Saga, doar ca nu despre programul Saga, ci doar asa in general despre aspecte contabile.

dumiter
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#5 Mesaj de dumiter »

Probabil nu am reusit sa fiu destul de explicit, as vrea sa fac unele filmari video despre anumite situatii/spete/informari/sugestii/consultanta/un fel de tutoriale legate de contabilitate, iar aceste video-uri sa le vand pe internet, iar neclaritatea mea este in legatura cu autorizarile si calificările de care am nevoie ca sa fac acest lucru si ce cod caen trebuie autorizat.
Mulțumesc mult.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#6 Mesaj de chirigiui509 »

Deși din răspunsul primit mi-au rămas în continuare multe neclarități, întrucât (în definitiv) acestea nu mă privesc, voi merge mai departe și voi încerca să vă ofer un răspuns.
O primă observație este legată de specificul unei astfel de întreprinderi (cu sensul de abordare) în care, în funcție de persoanele implicate în proces și de calitatea lucrativă a acestora (tipul prestațiilor), analiza ar trebui extinsă în sfera GDPR și a drepturilor de autor.
O atenție specială trebuie acordată răspunderii asumate de "creatorul de conținut" întrucât prin distribuția/vânzarea către "beneficiari/cititori/urmăritori" urmează să încasați "contravaloarea beneficiului utilizării" fapt care vine la pachet și cu răspunderea civilă în raport cu cele afirmate/prezentate (spun doar civilă pentru că anumite fapte au fost dezincriminate).
Ar mai fi de pus că în cea mai bună ipoteză de lucru ar fi util să apelați la sfatul consultanților în această materie (experți contabili, fiscali și avocați specializați în sfera comercială și a drepturilor de autor) sau poate chiar a expertului/experților pe ale căror cursuri urmează să le înregistrați. "Libertatea cuvântului" (garantată de art.30 din Constituție) aduce după sine și responsabilitatea față de cele spuse/afirmate, cu atât mai mult cu cât prestația este asigurată cu titlu oneros (...). Cred că pe acest forum veți găsi (mai ales) opinii ale profesioniștilor contabili ("safe oriented" în baza principiului prudenței, unul din cele fundamentale ale contabilității).

În schimb, demersul pe care doriți să-l întreprindeți este unul lăudabil, vă doresc succes și aștept cu interes primul filmuleț (poate ni-l oferiți gratuit, aici pe forum, dacă tot vă consiliem :)).

Referitor la obiectul de activitate
Analizați codurile propuse în lista de mai jos, explicațiile acestora și selectați/adăugați numai ceea ce vă este de folos. De ceva vreme (la ONRC) actul constitutiv al societății trebuie să conțină exclusiv codurile CAEN autorizate. Facem legătura și cu propunerea legislativă care sancționează prestarea de activități neautorizate și avem imaginea completă a necesității și oportunizății efectuării unei analize judicioase a codurilor CAEN necesare.

Coduri CAEN propuse
1820 Reproducerea inregistrarilor
4763 Comert cu amanuntul al discurilor si benzilor magnetice cu sau fara inregistrari audio/video, in magazine specializate
5912 Activitati post-productie cinematografica, video si de programe de televiziune
5913 Activitati de distributie a filmelor cinematografice, video si a programelor de televiziune
5920 Activitati de realizare a inregistrarilor audio si activitati de editare muzicala
7420 Activitati fotografice
7722 Inchirierea de casete video si discuri (CD-uri, DVD-uri)
8219 Activitati de fotocopiere, de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat
8560 Activitati de servicii suport pentru invatamant

Justificarea propunerii
1820 Reproducerea înregistrărilor
Această clasă include:
- reproducerea după matriţă a plăcilor de gramofon, CD-urilor şi casetelor cu muzică sau cu alte înregistrări sonore
- reproducerea după copia master a discurilor, CD-urilor si casetelor cu filme şi alte înregistrări video
- reproducerea după copia master a înregistrărilor informatice pe CD-uri sau pe benzi
Această clasă exclude:
- reproducerea materialelor tipărite, vezi 1811, 1812
- editarea/publicarea produselor software, vezi 582
- producerea şi distribuirea de filme, casete video şi filme pe DVD sau pe suporturi similare, vezi 5911, 5912, 5913
- reproducerea filmelor destinate proiecţiei în cinematografe, vezi 5912
- producerea de copii master pentru discuri sau pentru materiale audio, vezi 5920

4763 Comerţ cu amănuntul al discurilor şi benzilor magnetice cu sau fără înregistrări audio/video, în magazine specializate
Această clasă include:
- vânzarea cu amănuntul a discurilor muzicale, benzilor audio, CD-urilor şi casetelor
- vânzarea cu amănuntul a casetelor video şi DVD-urilor
- comerţul cu amănuntul al benzilor şi discurilor neînregistrate

5912 Activităţi de post-producţie cinematografică, video şi de programe de televiziune
Această clasă include activităţi de post producţie, cum ar fi: redactarea, transferurile de pe film pe casete, titrarea, subtitrarea grafică produsă pe calculator, animaţia şi efectele speciale, developarea şi procesarea filmelor cinematografice. Este inclusă aici şi activitatea laboratoarelor de filme cinematografice şi activităţile laboratoarelor speciale, pentru filmele de desene animate.
Această clasă exclude:
- copierea de filme (cu excepţia reproducerii filmelor cinematografice pentru distribuţia în cinematografe) precum şi reproducerea benzilor magnetice audio şi video, CD-uri sau DVD-uri după original, vezi 1820
- comerţul cu ridicata a benzilor video, CD-urilor şi DVD-urilor înregistrate, vezi 4643
- comerţul cu ridicata a benzilor video şi a CD-urilor neînregistrate, vezi 4652
- comerţul cu amănuntul de benzi video, CD-uri, DVD-uri, vezi 4763
- prelucrarea filmelor, alta decât pentru industria cinematografică, vezi 7420
- închirierea casetelor video , DVD-urilor, publicului general, vezi 7722
- activităţi independente (pe cont propriu) ale actorilor, realizatorilor de desene animate, regizorilor, consultanţilor şi a altor specialişti din domeniu, vezi 900

5913 Activităţi de distribuţie a filmelor cinematografice, video şi a programelor de televiziune
Această clasă include:
- distribuţia de filme, benzi video, DVD-uri şi producţii similare către sălile de cinematograf, reţelelor şi posturilor de televiziune, etc.
- achiziţionarea drepturilor de distribuire a filmelor, benzilor video şi DVD-urilor
Această clasă exclude:
- copierea de filme precum şi reproducerea benzilor magnetice audio şi video, CD-urilor sau DVD-urilor după original, vezi 1820
- comerţ cu ridicata a casetelor video şi DVD-urilor,vezi 4643
- comerţ cu amănuntul de casete video şi DVD-uri, vezi 4763

5920 Activităţi de realizare a înregistrărilor audio şi activităţi de editare muzicală
Această clasă include activităţile de producţie a înregistrărilor originale (audio) cum ar fi benzi, CD-uri; promovarea şi distribuirea înregistrărilor audio către comercianţii cu ridicata, comercianţii cu amănuntul sau direct către public. Aceste activităţi pot fi integrate sau nu în producţia înregistrărilor master în cadrul aceleiaşi unităţi. În cazul în care nu sunt integrate, unitatea care desfăşoară aceste activităţi trebuie să obţină drepturile de reproducere şi distribuţie a înregistrărilor master. Această clasă include şi activităţi de servicii pentru realizarea înregistrărilor audio în studio sau în altă locaţie, inclusiv producţia de programe radio înregistrate pe bandă.
Această clasă include de asemenea activităţi de editare de muzică, adică activităţi de: achiziţionare şi înregistrare a drepturilor de reproducere pentru compoziţii muzicale; promovarea, autorizarea şi utilizarea acestora în înregistrări, la radio, televiziune, în producţii cinematografice, spectacole, pentru tipărire etc. Unităţile angajate în aceste activităţi pot deţine dreptul de reproducere sau pot acţiona în calitate de administrator în numele proprietarilor dreptului de reproducere. Publicarea partiturilor muzicale este inclusă aici.

7420 Activităţi fotografice
Această clasă include:
- producţii fotografice comerciale şi pentru consumatori:
- fotografii portret pentru cărţi de identitate, paşapoarte, şcoli, nunţi etc.
- fotografii pentru scopuri comerciale, edituri, modă, agenţii imobiliare sau turism
- fotografii aeriene
- înregistrarea pe bandă a evenimentelor: nunţi, conferinţe etc.
- prelucrarea filmelor:
- developare, imprimare şi mărire de pe negativele sau filmele clientului
- laboratoare de developare a filmelor şi de printare a pozelor
- ateliere fotografice cu execuţia fotografiilor într-o oră (care nu fac parte din magazinele cu aparate fotografice)
- montarea diapozitivelor
- copierea, restaurarea sau retuşarea fotografiilor
- activităţi ale fotoreporterilor
- transmiterea documentelor pe microfilme
Această clasă exclude:
- procesarea imaginilor de film asociate cu industria de film şi de televiziune, vezi 5911
- activităţi cartografice, vezi 7112
- operarea cabinelor fotografice cu autoservire pe bază de monezi, vezi 9609

7722 Închirierea de casete video şi discuri (CD-uri, DVD-uri)
Această clasă include închirierea de casete video, discuri, CD-uri, DVD-uri etc.

8219 Activităţi de fotocopiere, de pregătire a documentelor şi alte activităţi specializate de secretariat
Această clasă include o gamă variata de activităţi de copiere, pregătire a documentelor şi activităţi specializate de secretariat. Activităţile de copiere/imprimare a documentelor incluse aici acoperă doar activităţi de tipărire într-un număr limitat de exemplare
Această clasă include:
- pregătirea documentelor
- editarea şi corectarea documentelor
- dactilografierea şi procesarea de texte
- servicii suport de secretariat
- transcrierea documentelor, şi alte servicii de secretariat
- scrierea scrisorilor sau CV-urilor
- asigurarea închirierii căsuţelor poştale şi alte servicii poştale şi de corespondenţă cum ar fi presortarea, scrierea adreselor, etc. (cu excepţia publicităţii directe prin poştă)
- fotocopierea
- multiplicarea
- heliografierea
- alte servicii de copiere a documentelor (fără asigurarea serviciilor de tipărire, cum ar fi tipărirea offset, tipărirea rapidă, tipărirea digitală, servicii de pre-tipărire
Această clasă exclude:
- tipărirea de documente (tipărirea offset, tipărirea rapidă etc.), vezi 1812
- servicii de pre-tipărire, vezi 1813
- publicitate directă prin poştă, vezi 7311
- servicii specializate de stenodactilografiere, ca înregistrarea lucrărilor tribunalelor, vezi 8299
- servicii de stenografie publică, vezi 8299

8560 Activităţi de servicii suport pentru învăţământ
Această clasă include asigurarea de activităţi altele decât cele de învăţământ, care sunt destinate susţinerii proceselor sau sistemelor de învăţământ:
- consultanţă în probleme de învăţământ
- activităţi de consiliere şi îndrumare în învăţământ
- activităţi de evaluare a testelor
- activităţi de testare în învăţământ
- organizarea programelor privind schimbul de studenţi
Această clasă exclude:
- cercetarea şi dezvoltarea experimentală în ştiinţe sociale şi umaniste, vezi 7220

dumiter
Mesaje: 213
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#7 Mesaj de dumiter »

Mulțumesc mult, speram ca lucrurile sa fie mai simple, dar poate totusi gasesc o incadrare mai "simpla".
Concret, ceea ce vreau sa fac e in felul urmator: ma voi filma pe mine oferind un fel de consultanta personalizata pe diferite domenii de activitate, spre exemplu pentru cei interesati sa se autorizeze si sa functioneze legal in domeniul fotografiei, voi face un filmulet in care voi explica care sunt formele de autorizare, pasi de urmat, taxe, impozite, sugestii si sfaturi in legatura cu partea de contabilitate a acestei activități.
Eu sunt economist licentiat(nu sunt expert contabil), iar neclaritatea mea este daca pot face acest lucru sau am nevoie de alte calificari.
As putea incadra aceasta activitate ca o forma de consultanta in format video si sa functionez doar cu codul caen 7022?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#8 Mesaj de chirigiui509 »

Dacă veți stărui să oferiți consultanță veți deveni repede plătitor de impozit pe profit și este posibil să nu vă avantajeze o astfel de situație, sau?
Cu privire la pregătire, dumneavoastră fiind absolvent al unei forme superioare de învățământ în domeniul economic, se prezumă că știți ce veți spune/prezenta în acele filmulețe.
Referitor la autorizare, consider că 7022 n-ar fi o alegere potrivită cu domeniul întrucât dumneavoastră nu veți încheia un acord de rezultat ci unul de mijloace. Faceți abstracție de forma aparent imaterială a produselor pe care intenționați să le vindeți. Pentru a vă simplifica raționamentul gândiți-vă la curentul electric sau la NFT-uri (nu voi continua în această direcție pentru a nu părea un dialog între Criton și Platon).

7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
Această clasă include acordarea de consultaţii, îndrumare şi asistenţă operaţională pentru firme şi alte organizaţii pe probleme de management, cum ar fi: planificarea strategică şi organizatorică, procese de retehnologizare, managementul schimbărilor, reducerea costurilor şi alte probleme financiare; obiective şi strategii de marketing; planificarea, şi politici privind resursele umane; strategii de compensare şi pensionare; planificarea producţiei şi planificarea controlului.
Aceste servicii pentru afaceri pot include consultanţă, îndrumare sau asistenţă operaţională pentru firme şi servicii publice cu privire la:
- proiectarea metodelor sau procedurilor contabile, programe de contabilizare a costurilor, proceduri de control bugetar
- consultanţă şi asistenţă acordată firmelor şi serviciilor publice pentru planificare, organizare eficientă şi control, managementul informaţiei etc.
Această clasă exclude:
- proiectarea de software (programe) pentru sisteme de contabilitate, vezi 6201
- consultanţă şi reprezentare juridică, vezi 6910
- activităţi de contabilitate şi audit financiar, consultanţă în domeniul fiscal, vezi 6920
- activităţi de consultanţă legate de arhitectură şi inginerie, vezi 7111; 7112
- activităţi de consultanţă legate de mediul înconjurător, agronomie, securitate şi similare, vezi 7490
- activităţi de consultanţă privind selecţia şi plasarea forţei de muncă, vezi 7810
- activităţi de consultanţă în învăţământ, vezi 8560

Acest sub-segment de activitate (servicii foto) se circumscrie serviciilor dar, deși inofensiv la prima vedere, o analiză atentă ne va releva foarte multe elemente de risc operațional potențial.
Vă pot da exemple ipotetice în care fotograful Maria lezează (fără să-și dorească neapărat) interesele unei persoane de drept privat. În urma acestui incident, i se intentează un proces și i se cer despăgubiri proporționale cu prejudiciul pe care l-a creat. În acest caz fotograful Maria ajunge să experimenteze gustul amar al lipsei de diligență în felul în care s-a raportat la interacțiunile publice. Pentru situațiile din acest domeniu există nu numai legislație acoperitoare (și incriminatorie) dar și o bogată jurisprudență pe care fotograful Maria ar fi fost bine să o parcurgă înainte. Există probabil multe astfel de întreprinderi, nu am un studiu de piață adecvat domeniului dar mai merg și eu pe la câte o nuntă a copilului/nepotului unui prieten (eu nemaifiind la prima tinerețe) și văd făcându-se poze "de grup" fără ca vreodată să fi fost întrebat dacă sunt de acord cu asta sau nu. Desigur, nu sunt eu "augusta persoană" și nu sunt neapărat lezat de situația arătată dar, niciodată nu știm unde ne duce viața.

În concluzie, cred că v-am răspuns exhaustiv la întrebări și vă propun să punem punct acestui subiect care este de nișă și nu cred că suscită un interes în afara unei teme de seminar (altfel vă facturez consultanță și nu am prețuri tocmai micuțe ...glumesc desigur, nu depășesc 150 eur/oră).
Succes în ceea ce vreți să faceți și dacă au rămas elemente neclare încercați să recitiți ceea ce v-am scris (mi se întâmplă rar să omit elementele de fond).
Desigur, există și posibilitatea ca alți colegi să vă prezinte puncte de vedere complementare sau poate chiar diferite. Dezbaterea în agora este un factor de progres și reprezintă apanajul spiritelor luminate. Aș fi onorat și aș citi cu interes și luare aminte orice fel de dezvoltare a acestui subiect.

grecm
Mesaje: 48
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#9 Mesaj de grecm »

Buna ziua. Am si eu o situatie asemanatoare, in care administratorul firmei face cursuri ( curs manichiura, frizerie) video si scrise pentru a le vinde celor interesati. La unele ofera link de acces celor ce il cumpara, iar la alte cursuri trimite fisierPDF cu suport de curs. Ma ajutati, va rog, cu inregistrarea lor in saga, in sensul ca le consider marfa sau servicii. Si daca le consider marfa cum o intoduc in stoc.
Ca si cod CAEN are 8559. Oare e bine?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#10 Mesaj de septimiuv »

Trebuie să faci producție dacă vrei să le vinzi ca materiale stocabile.

grecm
Mesaje: 48
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: Realizare si vanzare cursuri video

#11 Mesaj de grecm »

Multumesc.

Scrie răspuns