Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#1 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

Doresc sa va intreb daca stiti ceva de declaratia nou introdusa pt ONG-uri care au primit sponsoizari si care trebuie sa insoteasca situatiile financiare conform modificarii Legii contabilitatii facuta prin OUG115/2023...redau mai jos textul legii...

Legea contabilității nr. 82/1991, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 454 din 18 iunie 2008, cu modificările și completările ulterioare se modifică și se completează după cum urmează:
1. La articolul 34, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alin. (3^1), cu următorul cuprins:
(3^1) Persoanele juridice fără scop patrimonial care, în exercițiul financiar de raportare, au primit sume reprezentând subvenții, sponsorizări, sume redirecționate, conform legii, din impozitul pe profit, impozitul pe venitul microîntreprinderilor, respectiv din impozitul pe venitul datorat de persoanele fizice, precum și alte forme similare de finanțare, indiferent de valoarea cumulată a acestora, întocmesc o declarație care însoțește situațiile financiare anuale și evidențiază sumele astfel primite, respectiv utilizate.

Am inteles ca acum cateva zile a aparut o ordonanta si ca ar fi vorba de o declaratie electronica...stiti ceva? :roll:

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#2 Mesaj de cernatv »

OMF 470/2024

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Formularul inca nu a fost incarcat pe site-ul ANAF.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#4 Mesaj de iridone »

Ok , multumesc.

Se pare ca termenul va fi de ''60 de zile de la încheierea termenului de depunere a situațiilor financiare anuale, prevăzut de legea contabilității.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Termenul mentionat de dumneavoastra ( art.5 din OMF Nr.470/2024) este aplicabil doar de ONG-urile care au transmis deja (pana la aparitia OMF Nr.470/2024) situatiile financiare anuale la data de 31.12.2023.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#6 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,
Declaratia trebuie depusa si in cazul in care s-au primit fonduri nerambursabile din proiecte europene?

iftincaiulb
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 25, 2011 12:00 am

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#7 Mesaj de iftincaiulb »

Buna ziua,
La completarea declaratiei cu sponsorizarile primite de ONG, se inscriu la incasari si plati si sumele din contul 581? Fiind un cont de tranzit dintre un cont de trezorerie in altul consider ca nu reprezinta o finantare. In programul SAGA se preia rulajul conturilor, inclusiv intrarile/iesirile inregistrate in contul de viramente interne. Este corect asa?

olaruo912
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 11, 2017 1:33 pm

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#8 Mesaj de olaruo912 »

de unde se poate descarca acesta declaratie? stie cineva ? eventual in . xls sau pdf.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#9 Mesaj de tomac »

Nu există momentan formular publicat de către ANAF. Va fi unul ca la o declarație fiscală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#10 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua
Dl @Tomac declaratia se completeaza cu sumele din toata activitatea ONG-ului, sau numai cu sumele regasite in lista?
De exemplu noi avem, numai venituri din grupa 7341 si 7343, si subventii incasate din fonduri europene.
La disponibil se trece numai suma din conturile bancare aferente proiectelor sau suma tuturor conturilor bancare detinute de entitate?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#11 Mesaj de tomac »

Toți cei care încasează aceste sume:
- Subvenții
- Sponsorizări
- Sume redirecționate, conform legii, din impozitul pe profit, impozitul pe venitul microîntreprinderilor, respectiv din impozitul pe venitul datorat de persoanele fizice,
- alte forme similare de finanțare, indiferent de valoarea cumulată a acestora
Indiferent de unde sunt subvențiile sau finanțările primite. De exemplu - finanțare de la buget de stat prin direcțiile de cultură județene. Sau de la bugetul local pentru un proiect de activitate sportivă.
Nu contează, neapărat, contul contabil în care se reflectă sumele ci natura sumelor încasate ori, atenție!, utilizate.

Obligația acestei declarații este în Legea 82/1991.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#12 Mesaj de ioni459 »

Multumesc pantru raspuns @Toma

Conta nu este tinuta cu Saga, si daca se completeaza separat aceaata declaratie se trec sumele generate ca in bilant, adica pentru toata activitatea sau numai pentru partea derulata din subventii?
De ex. la salarii platite personalului, se trece toata suma pentru toate tipurile de salariati (permanenti, membrii CA, salariati pe proiecte), sau numai pentru personalul (salariati pe proiecte) implicat in fondurile inregistrate ca subventii?
La disponibilul din banci se trece numai suma din conturile bancare aferente proiectelor sau suma tuturor conturilor bancare detinute?

bobesa804
Mesaje: 26
Membru din: Joi Iun 06, 2013 2:05 pm

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#13 Mesaj de bobesa804 »

Buna seara
Va rog sa ma lamuriti cu o chestiune,sumele primite de ONG din redirectionarea impozitului pe venit persoane fizice ,prin formularul 230,se impoziteaza? Saga imi face calcul la impozitul pe profit cu aceste sume .Eu stiam ca sunt neimpozabile .
Multumesc!

pricopd874
Mesaje: 16
Membru din: Dum Ian 28, 2024 4:18 pm

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#14 Mesaj de pricopd874 »

buna ziua. am actualizat proframul, dar nu gasesc de unde sa generez aceasta declaratie..
rog ajutor
multumesc.

gogoasaa
Mesaje: 28
Membru din: Vin Feb 19, 2016 9:19 am

Re: Declaratie primire sponsorizari ONG-de depus odata cu bilantul

#15 Mesaj de gogoasaa »

din bilant

Scrie răspuns