E-FACTURA AVANS CEREALE

Mesaj
Autor
mirescud270
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 14, 2019 9:46 am

E-FACTURA AVANS CEREALE

#1 Mesaj de mirescud270 »

Buna ziua,

Am de intocmit o factura pentru avans cereale, cota 9%, taxare inversa. Ce setari ar trebui sa fac astfel incat sa-mi emita corect factura?
Daca introduc datele ca si pana acum (pana la aparitia e-facturii) in factura generata din SAGA imi afiseaza cota de tva zero.
Am incercat prin tipuri de articole/servicii sa creez avans cereale, apoi in articole avans porumb cu tva 9%, spre exemplu, dar nu imi iese ceea ce ar trebui.
A mai intampinat cineva aceasta problema? Cum ati rezolvat?
Mentionez ca inainte de e-factura scriam facturile manual.

Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24192
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: E-FACTURA AVANS CEREALE

#2 Mesaj de balazse »

Ce inseamna pentru tine "sa emita corect factura"? De ce nu emite acum corect factura?

mirescud270
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 14, 2019 9:46 am

Re: E-FACTURA AVANS CEREALE

#3 Mesaj de mirescud270 »

In momentul cand generez factura de avans pentru cereale cu taxare inversa sa apara la cota de tva pe factura 9% si nu 0.
Ulterior, cand intocmesc factura finala in care fac si storno avans, in situatia de fata imi apar pe factura doua cote de tva: 0% pentru avans si 9% pentru cereale iar acest lucru nu mi se pare ok.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: E-FACTURA AVANS CEREALE

#4 Mesaj de septimiuv »

De unde vrei să știe programul ce reprezintă avansul?

mirescud270
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 14, 2019 9:46 am

Re: E-FACTURA AVANS CEREALE

#5 Mesaj de mirescud270 »

Programul nu are de unde sa stie ce reprezinta avansul. Tocmai de aceea am intrebat daca imi poate spune cineva ce setari ar trebui sa fac in program astfel incat la facturile de avans cu cota de tva 9% si taxare inversa sa se genereze facturile corect. Dar voi mai incerca si poate reusesc.

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: E-FACTURA AVANS CEREALE

#6 Mesaj de septimiuv »

Trebuie să ai creat un articol creat pentru avans. Adaugă un tip nou de articol, configurează cu ce conturi trebuie și în baza lui adaugi articolul.

letaih
Mesaje: 29
Membru din: Lun Apr 13, 2009 12:00 am

Re: E-FACTURA AVANS CEREALE

#7 Mesaj de letaih »

Buna ziua. Si eu intampin aceeasi problema. Am creat articol, am setat TVA 9% dar la validarea facturii primesc mesajul: "vanzarile cu taxare inversa se introduc fara TVA". Parerea mea este ca ar trebui sa apara cota de 9% pe factura. Va rog sa ma ajutati, ce mai trebuie setat. Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: E-FACTURA AVANS CEREALE

#8 Mesaj de septimiuv »

Șterge suma de la tva din ieșire.

Scrie răspuns