tva prestari servicii, declaratii

Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

#46 Mesaj de cristeae »

Multumesc inca odata, sunteti de mare ajutor.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#47 Mesaj de avramg »

Am o factura din Grecia de la o agentie de turism ptr un pachet servicii de cazare in Germania. Factura din Grecia o inregistrez fara TVA si nu o declar in 390?...cf art 133 alin 4 lit a asa ar tebui ....este corect?

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#48 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=10480


Ghidul pus la dipozitia noastra de Tomac , poate va lamureste..

muresans
Mesaje: 230
Membru din: Mar Aug 21, 2007 12:00 am

decl.390

#49 Mesaj de muresans »

Am studiat si eu ghidul pus la dispzitie de D-nul Tomac si cred ca procedez bine. Nu depun declaratia 390 lunara. Sunt firma inregistrata ca neplatitoare de TVA, am efectat prest.serv.la firma intracomunit. inregistrata ca neplatitoare de TVA,confirmat de firma ,nu de organul fiscal,am facturat fara TVA . Va rog sa-mi confirmati daca trebuie sa depun decl.sau nu.Va multumesc mult.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#50 Mesaj de eugen01 »

S>
nu sunt eu cel mai competent sa confirm , dar am citit in instructiuni D 390 ca se depun "de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA cf art 153 sau art 153(1) din CF"....ori dvs sunteti neplatitor deci... nu ar trebui sa depuneti...(pareea mea!)

muresans
Mesaje: 230
Membru din: Mar Aug 21, 2007 12:00 am

decl.390

#51 Mesaj de muresans »

Va multumesc D-ul eugen01,toata saptamana m-am zbatut sa aflu adevarul citind toate mesajele de pe forum,in legatura cu situatatia acesta,in acelasi timp m-am pierdut si prin" codul fiscal "incercand sa gasesc ceva concret la sitatia mea.Nu o sa depun decl.390 ,nici valoarea prestatiei nu e prea mare 400 euro.Va multumesc inca o data si daca gasiti ceva concret va rog sa ma anuntati,luni e 15 si mai am timp.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

#52 Mesaj de popad70 »

Pentru servicii nu exista limite valorice pentru declararea in 390.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#53 Mesaj de eugen01 »

s>
ehhmm....de mai mult de o saptamana, e frasuiala mare, referitor la proiectul de schimbare a L82.Forumistii cu experienta si competenta, in subtilitatile contabile sunt mai mult sau mai putin, implicati in diferite proiecte de protest.Acesta e motivul pentru care in aceasta perioada ducem lipsa de ....sfaturi, indrumari, rezolvari, pareri competente...

(o sugestie ar mai fi sa sunati la AF de care apartineti si sa-i intrebati, sa le cereti parerea)

Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

#54 Mesaj de zoldhegyii899 »

Declaratia 390 se depune doar de platitorii de TVA .. ceea ce d-vs deocamdata nu sunteti. In cazul d-voastara a unui neplatitor de TVA , daca efectuati sau beneficiati de prestari de servicii intracomunitare, trebuie sa va inregistrati in scopuri de TVA in 2 cazuri:

1.Inainte de prestarea serviciilor , daca ati presta servicii care au locul in alt stat membru si beneficiarul este platitor de taxa (TVA)

2.Inainte de primirea serviciilor, daca ati primi de la un prestator stabilit in alt stat si pentru servicii el este obligat la plata taxei in Romania.

Din cele spuse de d-vs nu va aflati in nici unul din aceste situatii, asa ca nu aveti de ce sa faceti declaratia.

Cu riscul de a ma repeta , retineti ca declaratia 390 se depune doar de persoanele inregistrate in scopuri de TVA .
Ca legislatie baza este Codul fiscal art.150 alin(2)- modificat cu OUG 109.
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

muresans
Mesaje: 230
Membru din: Mar Aug 21, 2007 12:00 am

decl.390

#55 Mesaj de muresans »

Multumesc inca odata D-lui eugen01pt.sugestii, si Dl/D-na zldhegyii899 ,sper sa nu va fi gresut numele, pentru lamuriri.Acum sunt sigura nu trebuie sa depun decl.390.Pe de alta parte si eu am fost interesata de acesta asociate a economistilor si contabililior, in care m-am iscris si eu si dorec f.f.tare sa avem succes.Fiind duminica va doresc odihna placuta.

ivana867
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 14, 2007 12:00 am

Re: tva prestari servicii, declaratii

#56 Mesaj de ivana867 »

Buna ziua.
Am o situatie la care as avea nevoie de confirmarea dvs in privinta modului in care se declara. Firma platitoare de TVA din Romania presteaza servicii de consultanta unei firme din Cipru, neplatitoare de TVA. In cazul acesta, factura se inregistreaza cu TVA si firma din Romania este obligata sa plateasca TVA-ul, nu-i asa?
Initial nu am verificat daca clientul din Cipru este inregistrat ca platitor de TVA, si am selectat la factura tip T, taxare inversa, si am observat ca programul nu mi-o preia in 390, desi in 300 apare la randurile 7 si 19.
Acest lucru m-a facut sa caut explicatia, si astfel am ajuns la prima concluzie.
As vrea sa fiu sigura ca procedez corect. Ma puteti ajuta?

Va multumesc.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tva prestari servicii, declaratii

#57 Mesaj de eugen01 »

Ghid Servicii
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=13348

Selectam Taxare inversa doar daca ambele firme au cod valabil VIES.Altfel da, societatea din Romania e obligata la colectarea si plata TVA.Emite factura cu TVA evidentiat.

ivana867
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 14, 2007 12:00 am

Re: tva prestari servicii, declaratii

#58 Mesaj de ivana867 »

Va multumesc pt raspuns. Revin insa, cu o rectificare. Se pare ca beneficiarul serviciilor este totusi platitor de TVA, si codul era gresit. Problema cu 390 ramane, insa, in sensul ca dupa ce am operat modificarea codului, am ales tara Cipru, si la factura taxare inversa, programul tot nu mi-o preia in 390. :(

Nu inteleg de ce. Am verificat toti parametri, si sunt ok. Singura explicatie pe care o vad este ca ar fi un bug al programului.
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva prestari servicii, declaratii

#59 Mesaj de balazse »

La tip alegi factua si nu taxare inversa. Doar la achizitie faci taxare inversa, parca.
Incearca si vezi ca merge.

ivana867
Mesaje: 30
Membru din: Joi Iun 14, 2007 12:00 am

Re: tva prestari servicii, declaratii

#60 Mesaj de ivana867 »

Am facut cum ati spus, si tot nu merge. :(

Scrie răspuns