facturari in constructii

Mesaj
Autor
lingurariuz
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 13, 2006 12:00 am

facturari in constructii

#1 Mesaj de lingurariuz »

va rog mult daca cineva lucreaza in domeniu, sa-mi spuna si mie cum se factureaza , ma refer la T.V.A .mai exact. cumpar materiale ,execut un acoperis si-l montez. cum facturez catre beneficiar conform noilor reglementari privind T.v.a.(. firma este platitoare de Tva )
Daca stie cineva sa ma lamureasca .
MULTUMESC ANTICIPAT !

stefanv
Mesaje: 71
Membru din: Joi Iun 01, 2006 12:00 am

facturari in constructii

#2 Mesaj de stefanv »

Da este persoana juridica se trece taxare inversa .Daca este persoana fizica se trece tva 19%.

filipd
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Lapus, Maramures

#3 Mesaj de filipd »

stefan spune-mi te rog daca stii la ce articol este, nu de alta dar daca tot ai citit acolo, pana citesc si eu in Codul fiscal, pierd o gramada de timp,
Multuimesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Art.160 alin.2 lit.c.
Ca o noutate la taxare inversa e faptul ca emitentul facturii, nu va inscrie pe factura taxa ci doar mentiunea legata de taxa ("Taxare inversa") si nici nu va inregistra 4426=4427. Inregistrarea in contabilitate a taxarii inverse cade doar in sarcina beneficiarului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

filipd
Mesaje: 98
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Lapus, Maramures

#5 Mesaj de filipd »

prompt mai esti,
Multumesc

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de busteani »

Si factura care cu care cumperi materialele, daca are TVA il deduci, sau cum faci? Eu nu prea pot pricepe schimbarile acestea! :shock:
Si daca nu facturez cu taxare inversa, ci cum procedam pana acum, cel putin pana ma lamuresc cum e, va fi vreo problema?

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de olteanz »

Trebuie sa aplici taxarea inversa daca beneficiarul este persoana integ. in scopuri de TVA. Cu deducerea TVA-ului ptr. materialele cumparate este intr-adevar o ciudatenie, nu cred ca bugetul ne face asemenea daruri. Sau cine stie cum se va regla, inca nu am completat un Decont de TVA, nu stiu daca nu se rezolva prin Decont. Sau poate acest cadou are destinatie ......., nu degeaba s-a modificat astfel legea.
1+1=3

lingurariuz528
Mesaje: 21
Membru din: Lun Feb 13, 2006 12:00 am

#8 Mesaj de lingurariuz528 »

Multumesc mult pentru raspunsuri!!!!! dar tot mai am o nelamurire. EXEMPLU; Cumpar materiale si le montez ( execut o lucrare - acoperis). In acest caz, pot eu factura beneficiarului materialele cu Tva si doar manopera ( executarea lucrarii ) sa o facturez cu taxare inversa? Chiar prin 2 facturi diferite : fact. 1 materiale cu tva , fact. 2 manopera cu taxare inversa ?????
MULTUMESC! :

cotanc
Mesaje: 66
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:00 am

#9 Mesaj de cotanc »

daca eu am doar lucrari de excavare strict prevazute si prin contractul cu beneficiarul(lucrari mecanizate) mai trec taxare inversa?
eu consider ca nu ma incadrez la constructii-montaj.
altcineva executa constructia propriu-zisa eu fac doar sapaturile
unde ma incadrez?
te rog mult TOMAC ajuta-ma!
multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

busteani scrie:Si factura care cu care cumperi materialele, daca are TVA il deduci, sau cum faci? Eu nu prea pot pricepe schimbarile acestea! :shock:
Si daca nu facturez cu taxare inversa, ci cum procedam pana acum, cel putin pana ma lamuresc cum e, va fi vreo problema?
Da, se va deduce TVA la materialele achizitionate.
Olteanz a raspuns corect, se aplica taxare inversa la operatiile de la art.160 cele ca masuri de simplificare, doar in relatiile dintre 2 persoane juridice platitoare de TVA. Deosebirea asa cum am aratat anterior, fata de ceea ce a fost pina la 31/12/2006 este urmatoarea:
- din 2007 cine emite factura pentru aceste operatii, la TVA se va inscrie doar mentiunea "Taxare inversa" sau o mentiune la art.160.
articolul contabil va fi 4111=70x fara ca emitentul sa mai efectueze articol contabil 4426=4427. Articolul contabil 4426=4427 va fi intocmit numai de catre beneficiar
lingurariuz528 scrie:dar tot mai am o nelamurire. EXEMPLU; Cumpar materiale si le montez ( execut o lucrare - acoperis). In acest caz, pot eu factura beneficiarului materialele cu Tva si doar manopera ( executarea lucrarii ) sa o facturez cu taxare inversa? Chiar prin 2 facturi diferite : fact. 1 materiale cu tva , fact. 2 manopera cu taxare inversa ?????
De ce sa le facturezi beneficiarului? In acest caz discutam despre o vinzare de marfa. Orice bun achizitionat in vederea revinzarii este marfa.
In cazul in care lucrarea implica un consum de materiale poti factura clientului lucrare de constructii-montaj, cu o suma conform devizului de lucrari care sa fie suma materiale+manopera. Intern intocmesti bon de consum pentru materialele utilizate.
cotanc scrie:daca eu am doar lucrari de excavare strict prevazute si prin contractul cu beneficiarul(lucrari mecanizate) mai trec taxare inversa? eu consider ca nu ma incadrez la constructii-montaj. altcineva executa constructia propriu-zisa eu fac doar sapaturile unde ma incadrez?
La servicii normale, emiti factura cu TVA normal.
Nu exista o delimitare clara a ce inseamna lucrari de constructii montaj. Din normele codului fiscal rezulta ca:
"Prin lucrări de construcţii-montaj, în sensul art. 160 alin. (2) lit.c) din Codul fiscal, se înteleg lucrările de construcţie, reparare, modernizare, transformare şi demolare legate de un bun imobil."
Prin extensie conform art.134^1 unde serviciile de constructii-montaj sunt mentionate se spune ca acestea se deconteaza pe baza de situatii de lucrari.
Si tot la normele codului fiscal se mai spune:
"(11) Orice situaţii în care aplicarea taxării inverse implică dificutăţi de încadrare a bunurilor sau serviciilor respective în prevederile art. 160 din Codul fiscal, vor fi soluţionate de Comisia Centrală Fiscală."

Imi este destul de neclar ce anume se incadreaza la lucrari de constructii montaj, desi as merge pe activitati din grupa 45 a codului CAEN (4521,4522 de exemplu)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns