urgent control itm

Mesaj
Autor
popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

urgent control itm

#1 Mesaj de popm408 »

unul dintre punctele cerute la control itm este :comunicarea modificarii salariilor ijn conformitate cu prevederile art 40 alin 4 din Contractul colectiv de munca la nivel national aplicabil ptr anii 2007-2010 (legea 130/1996 republicata si HG 1051/2008).La ce se refera ?Eu am inteles ca se face o comunicare fiecarui salariat ,dupa ce se face act aditional la contractul de mc ca urmare a maririi salariului minim pe economie iar salarul salariatului treb marit , prin care se specifica la cit s-a marit salariul ? este corect sau nu ?[/u]

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#2 Mesaj de cretum »

Da este corect. Orice modificare de salariu se comunica.

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de popm408 »

ai cumva un model? multumesc anticipat

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de mandeala464 »

Nu este nevoie de un model , se poate ca pe Decizia de modificare a salariului sa fie semnatura salariatului dupa ce a scris " Am luat la cunostinta " , sau altceva de genul acesta .

bejinariu113
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de bejinariu113 »

SC SRL
- PRAHOVA
NR. ______ DIN __________


ACT ADITIONAL LA CONTRACTUL DE MUNCA
NR.___________ DIN _____________

Subsemnatii : _________________________________ Reprezentant legal al S.C._______________________________ si D-l (D-na)_____________________________ in calitate de salariat al societatii angajat in functia ( meseria ) de ______________________ am decis de comun acord modificarea contractului individual de munca incepand cu data de _____________, la capitolul ’’ SALARIUL “ , hotarandu-se majorarea salariului tarifar de la _______________ lei
la _________________ lei .

Prezentul act aditional s-a intocmit in 3(trei) exemplare , cate un exemplar pentru fiecare parte si un exemplar urmand a fi inaintat I.T.M. Prahova – Punct de lucru Campina.



ANGAJATOR , SALARIAT ,

____________________________ ____________________

REPREZENTANT LEGAL ,

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de popm408 »

multumesc, acum e tirziu insa luni o sa spun cum a decurs controlul la itm , oricum sa stiti ca sunt f indignata de purtarea respectivului inspector, mi s-a intiplat ptr prima data acest lucru si a fost f jignitor si ma voi gindi sa fac o plingere

Scrie răspuns