vânzare mijloace fixe

Mesaj
Autor
magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

vânzare mijloace fixe

#1 Mesaj de magas »

vreau să vând mijloace fixe,intru la ieşiri,dar la tipuri articole nu pot selecta tipuri în are am mijloace fixe. cum pot să procedez?dacă selectez nedefinit nu se face descărcarea de gestiune.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Au!
Nu este vorba de simbolul metalului pretios: AUR. Este un strigat scos referitor la cineva care este foarte incepator la SAGA.
Vanzarea de active fixe se face:
Alegem nedefinit, trecem denumirea, tipodimeniusunea, serii, orice este necesar (folosim si informatii suplimentare dupa caz) punem cantitatea si pretul de vanzare iar la contul contabil alegem 7583.
Nu exista descarcare din gestiune privind aceste vanzari. Ele sunt intamplatoare si nu sunt o regula.
Scoaterea din evidente a unui activ fix este altceva....
Se face cu o nota contabila de mana.
O cautare pe forum ti-ar dovedi ca stapanesti computerul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#3 Mesaj de petriself »

Dute in Fisiere -> Tipuri de articole -> la Echipam./Mijloc.de transp. respectiv (Mijloace fixe) bifeaza Vandabil.

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

#4 Mesaj de magas »

Petriself, mulţumesc pentru răspuns! am făcut cum ai spus şi răspunsul este ok! Paturcai mi-am schimbat părerea despre tine,deşi te-am apreciat pentru multe răspunsuri pe care le-ai dat pe forum.răspunsul tău cu privire la vânzarea mijloacelor fixe nu este corect deoarece aşa am încercat şi eu,dar nu se face descărcarea din gestiune si rămân în situaţie stocuri şi în listele de inventar,este vorba de 25 buc.ştiu şi eu că scoaterea din evidentă se face cu o notă contabilă de mână.nu-i nimic ,toţi greşim,dar să fim mai îngăduitori cu cei din jur,fie ei mai începători sau mai vechi în saga,în contabilitate sau în viată.multă sănătate!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#5 Mesaj de fagarasa176 »

petriself scrie:Dute in Fisiere -> Tipuri de articole -> la Echipam./Mijloc.de transp. respectiv (Mijloace fixe) bifeaza Vandabil.
:roll: eu nu am gasit nici tip de articol/serviciu numit mij. fix, mij. trans.. :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de paturcai »

Raspunsul meu este corect si sa vedem de ce:
Activul fix nu se inregistreaza in gestiuni si nu are ce cauta sub nicio forma in stocuri.
Din post se intelegea ca nu este in stocuri; PetriselF a dat raspunsul care se potriveste pentru ca a lucrat la fel. Nu stiu sa spun daca este sau nu corect. Eu am lucrat precum lucreaza si restul utilizatorilor. Sigur ca nu inseamna ca eu reprezint parerea oficiala sau ca daca eu lucrez intr-un fel (poate gresit) altii nu pot lucra corect si sa foloseasca facilitati nestiute din program.
Un raspuns gresit nu trebuie sa anuleze ceea ce a fost bun pana la acel moment, sa-i spunem, nefericit.
Cand am spus "incepator in SAGA" nu m-am referit la faptul ca-ti sunt straine inregistrarile contabile. Imi cer scuze daca s-a intamplat asa.
:oops:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#7 Mesaj de eugen01 »

fagarasa176 scrie: :roll: eu nu am gasit nici tip de articol/serviciu numit mij. fix, mij. trans.. :roll:
In mod sigur P lucreaza cu Saga C (conta+stocuri), si mai mult ca sigur si-a creat in Tip Articol (Fisiere>Tip articol) cu respectarea functiunii conturilor acel tip de articol (Echip/Mijl.Transport)...

Scrie răspuns