materiale consumabile ??? mijloc fix ???

Mesaj
Autor
beldeani267
Mesaje: 32
Membru din: Mar Mar 23, 2010 12:00 am
Localitate: Sibiu

materiale consumabile ??? mijloc fix ???

#1 Mesaj de beldeani267 »

Salut,

am o firma care efectueaza lucrari de instaltii termice, de obicei procedam astfel: toate materialele necesare lucrarilor efectuate le inregistram pe 302 si apoi urma sa le dau in consum. (pe factura catre client apare doar "lucrari montare x", etc ca si prestare de serviciu).
acum am achizitioanta o centrala termica de peste 1800 lei care urmeaza sa o montam la un client, cum inregistrez aceasta achizitie? :roll:

Mersi!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#2 Mesaj de eugen01 »

1.Daca se evidentiaza catre client transferul de proprietatate a respectivei centrale, cred ca marfuri e cel mai indicat.
2.Daca se factureaza la global (instalare centrala termica) materii prime sau alte consumabile;desi....

(mijloc fix doar daca centrala ramane in proprietatea firmei)

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#3 Mesaj de bogeanua »

Eu as proceda astfel:
1. Toate achizitiile pt aceste instalatii (inclusiv centrala termica) le considerati materiale consumabile (ct 3028) si le inregistrati ca atare prin ecranul INTRARI.
2.Prestarile de servicii se executa in baza unui contract iar finalizarea acestora are la baza un deviz de lucrari urmata de facturarea acestora ,cu folosirea ct de venituri 704.
3.In baza devizului de lucrari se inregistreaza si consumul de materiale 6028=3028.
O parere.

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#4 Mesaj de petriself »

Da, asa este Bogeanua. Asa procedez si eu.
Deci, centrala termica ar trebui inregistrata ca material consumabil si prinsa in Situatia de lucrari dupa care se factureaza prestatiile respective.

beldeani267
Mesaje: 32
Membru din: Mar Mar 23, 2010 12:00 am
Localitate: Sibiu

#5 Mesaj de beldeani267 »

ok mersi mult pt raspunsuri;)

Scrie răspuns