impozit pe profit la micro

Mesaj
Autor
gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

impozit pe profit la micro

#1 Mesaj de gherghelescur »

am trecut in trim IV la impozit pe profit, primele 3 trimestre am functionat ca micro....

va rog sa ma ajutati odata la calculul impozitului pe profit, si apoi la completarea lui 101.

oare inainte de a calcula impozitul pe profit pe anul 2009 ar trebui sa trec sumele din impozitul pe venit la profit? de ce intreb asta, pt ca la intocmirea registrul;ui de evidenta fiscala,el completeaza automat ,, impozitul pe profit contabilizat,, si la mine cum nu gaseste, pune 0 si imi inregistreaza toata suma aferenta anului 2009 la decembrie, cand de fapt el trebuia sa-mi inregistreze diferenta dintre impozitul pe profit calculat la 2009 si impozitul pe venit inregistrat pt cele 3 trimestre

cum sa fac , sa fie bine, ca coloana de ,, sume nedeductibile ,, sa fie corecta si sa se pupe cu cea din 101.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: impozit pe profit la micro

#2 Mesaj de stoicat »

,,ART. 107^1 Impunerea microintreprinderilor care realizeaza venituri mai mari de 100.000 euro

Prin exceptie de la prevederile art. 109 alin. (2) si (3), daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal, fara posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada urmatoare de prevederile prezentului titlu. Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre limitele prevazute in acest articol, fara a se datora majorari de intarziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad platile reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor efectuate in cursul anului fiscal."

1. Nu se storneaza impozit pe venit micro din ct 698 pt. a se inreg. in ct 691.In bilant cat si in D101 apare ca imp. venit micro.
2.In registrul de evidenta fiscala ar trebui sa va apara si ct.698 cu suma inregistrata pe cele 3 trim.care o treceti pe col.nedeductibile.
Nu am avut cazuri ,dar asa ar tebui sa fie .

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de gherghelescur »

multumesc pt raspuns, dar eu cred ca trebuie stornata, pt ca in registrul de evidenta fiscala e adevarat imi apar chetuielile in partea de sus, dar jos la profirt contabilizat imi apare 0, si prin urmare el inregistreaza ca profit la decembrie toata suma aferenta anului 2009 la trim iv, cand de fapt trebuia sa faca scaderea.

fac o nota contabila prin care scriu ca intrucat firma a trecut in trim IV la profit , transfer sumele din 698 si 4118 in 691 si 4111 si asa imi apare corect si in registru.

in d101 normal ca in partea de jos am trecut la impozit venit unde era cazul....

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

#4 Mesaj de gherghelescur »

deci cum e corect , si cum sa fac in final?

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de gherghelescur »

are cineva o parere, sau e de acord cu ce am scris eu mai sus?

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#6 Mesaj de petriself »

Nu am avut cazuri, dar la art.107 din Codul fiscal se spune:
"....Calculul si plata impozitului pe profit se efectueaza incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita prevazuta in acest articol, fara a se datora majorari de intarziere. La detereminarea impozitului profit datorat se scad platile reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor efectuate in cursul anului fiscal."

Asta inseamna ca se face scaderea impozitului pe venit inregistrat in ct.698 :
691=4411 -(cu minus suma din 698)

In felul acesta se diminueaza impozitul pe profit calculat anual cu impozitul deja declarat si platit.

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

#7 Mesaj de gherghelescur »

da, o se pare ca asta va ramane varianta finala...sper sa -mi iasa...ma apuc acum de calcule , mersi mult

Scrie răspuns