Raportul Z

Mesaj
Autor
apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#16 Mesaj de apetrem »

Colegul a uitat sa spuna ca citatul de mai sus este din art. 155 Cod Fiscal.
Si a mai uitat sa citeze si alin. (7) al aceluiasi artilol:
(7) Prin derogare de la alin. (1) şi fără să contravină prevederilor alin. (3),
persoana impozabilă este scutită de obligaţia emiterii facturii, pentru următoarele operaţiuni,
cu excepţia cazului în care beneficiarul solicită factura:
a) transportul persoanelor cu taximetre, precum şi transportul persoanelor pe baza
biletelor de călătorie sau a abonamentelor;
b) livrările de bunuri prin magazinele de comerţ cu amănuntul şi prestările
de servicii către populaţie, consemnate în documente, fără nominalizarea cumpărătorului;
Marian Apetre

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#17 Mesaj de vinczellero »

pai atunci sa citam tot Codul Fiscal pentru cine nu intelege !!! eu incercam sa raspund intr-o masura mai mare sau mai mica intrebarilor de mai sus ....care oricum nu au fost formulate clar si avand un obiectiv precis !!! multumesc pentru observatie d-ule apetrem :lol: !!!

tudosea167
Mesaje: 39
Membru din: Mie Aug 08, 2007 12:00 am

#18 Mesaj de tudosea167 »

Da, aveti perfecta dreptate legat de facturi, pe mine de fapt ma interesa partea cu bonul fiscal emis pentru o persoana juridica comerciant(distribuitor) care achita prin banca.
Tinand cont de faptul ca bonul fiscal se emite pentru livrari de bunuri, daca persoana juridica revinde produsele, eu trebuie sa mai scot bon fiscal cu incasare prin banca?

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#19 Mesaj de vinczellero »

nu trebuie sa emiteti bon fiscal o pentru persoana juridica (mai ales daca sunteti platitor de tva ) ...emiteti factura iar incasarea se va face prin banca !
daca treceti prin bon fiscal ce ati vandut si s-au livrat bunurile in acelasi moment atunci bonul fiscal va fi act de casa pentru incasare ....dar se face si factura in mod obligatoriu catre o persoana juridica !!!

tudosea167
Mesaje: 39
Membru din: Mie Aug 08, 2007 12:00 am

#20 Mesaj de tudosea167 »

Multumesc pentru lamuriri.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#21 Mesaj de apetrem »

In comertul cu amanuntul emiteti bon fiscal pentru absolut orice livrare.
Indiferent de cine e clientul, indiferent daca este, sau nu este emisa factura, indiferent de forma de decontare.
Asta daca vreti sa evitati o amenda de 1o.ooo de lei.
Marian Apetre

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#22 Mesaj de vinczellero »

ART. 1 din OU 28/1999 :

(1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

va rog sa imi spuneti d-ule apetrem unde scrie ca sunt obligat sa emit bon fiscal daca vand cu amanuntul catre persoane juridice !!!
--- in primul rand daca o persoana juridica cumpara de la mine va utiliza marfa pentru consumul propriu ,pentru ca e interzis prin lege sa revanda cu amanuntul !!! ( de exemplu cumpara mancare pentru angajati de la mine care vand cu amanuntul --- credeti ca factura emisa nu este suficient ??? eu zic ca da ! )

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#23 Mesaj de apetrem »

- Legea de baza: OG.28/1999
- Normele de aplicare HG.479/2003

Din momentul in care ai intrat sub incidenta OG.28, fiind obligat sa utilizezi casa de marcat,
nu mai ai nici o optiune: trebuie sa emiti bonul fiscal pentru toate livrarile efectuate.
Marian Apetre

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#24 Mesaj de vinczellero »

de cand factura fiscala nu mai este o optiune ? mai ales cand vand catre peroane juridice ? oricum cuvantul populatie nu include persoanele juridice si in HG 479 /2003 scrie ca si daca vand catre populatie ocazional nu am nevoie de casa de marcat !

ART. 1 din OU 28/1999 :

(1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

(2) Agentii economici care nu intra sub incidenta ordonantei de urgenta pot opta pentru utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, in conditiile legii .

---deci eu pot sa ii emit persoanei juridice bon fiscal daca optez pentru acest lucru ,dar.... stiti bine ca o persoana juridica daca cumpara de la mine nu va putea sa isi deduca cheltuielile pentru aceasta achizitie si nici tva daca nu are si factura !!! (exceptie fac carburantii pentru mijloacele de transport prevazute in OG 34/2009 pentru care se accepta si bonul fiscal )

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#25 Mesaj de eugen01 »

imho, optiunea se refera la a deveni utilizator(cf.art.3).Eu nu vad sa reiasa ca odata devenit utilizator, inregistrat ca posesor de aparat de marcat electronic fiscal, sa pot sa optez cui sau cand sa emit bon fiscal.
doar o parere.

modific/completez aici ca sa nu mai prelungesc:dupa cum a subliniat si Apetrem, optiunea se refera la cei ce nu intra sub, incidenta OG.Asa ar fi trebuit sa scriu de prima data.. :oops:
Ultima oară modificat Mie Mai 12, 2010 4:49 pm de către eugen01, modificat 1 dată în total.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#26 Mesaj de apetrem »

La solicitarea clientilor, se emite si factura.
Dar asta nu suspenda emiterea bonului, pentru toate livrarile efectuate.

Chestia cu "optiunea" este pentru cei care nu intra sub incidenta OG28.
Iar operatorii care fac livrari cu amanuntul intra sub incidenta acestei legii.
Marian Apetre

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#27 Mesaj de vinczellero »

daca vand catre populatie !!! e mai mult decat clar !!! :(
comert cu amnuntul = activitatea desfasurata de catre comerciantii care vand produse, de regula, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;

consumator = persoana fizica sau grupul de persoane fizice constituite in asociatii, care cumpara, dobandesc, utilizeaza ori consuma produse sau servicii in afara activitatii profesionale

niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

fact_bon fiscal pers fizice

#28 Mesaj de niculceaa »

societatea (comert cu amanuntul ) emite bon fiscal si fact (pt persoane fizice care cer..)
insa am inregistrat la iesiri si in reg casa doar raportul zilnic cu chitanta de incasare anexata...(in care este inclusa si suma incasata de la pers fizice care au cerut factura.)...abia acum am aflat ca acele facturi pe care societatea le emite catre persoane fizice nu ajung la contabilitate...
corect ar fi sa le inregistrez, dar cum scad sumele respective din rap Z fara sa dublez ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#29 Mesaj de balazse »


baditac474
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:00 am

#30 Mesaj de baditac474 »

daca vindeti direct catre pers.fizice emiteti bon fiscal asa cum prevede legea si deasemenea emiteti si factura fiscala daca clentul pers.fizica va cere acest lucru !

Nu inteleg, potrivit carei legii, sunt obligat sa-i fac factura fiscala la un client persoana fizica, daca imi cere. Eu nu am gasit acest lucru in nici o lege. La persoana juridica am gasit, dar nu la fizica.

Scrie răspuns