Raportul Z

Mesaj
Autor
vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#31 Mesaj de vinczellero »

exista prevedere cu factura emisa la cererea clientului persoana fizica !!! :lol:

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Raportul Z

#32 Mesaj de mocanl378 »

Buna ziua, am si eu o intrebare: inregistrez in fiecare zi la casa Raportul Z, iar la sf. de luna sunr vreo 2-3 clienti care solicita factura pe baza bonurilor emise in decursul lunii, este nevoie sa inregistrez in contabilitate facturile respective, emise dupa ce s-au operat bonurile fiscale? am in vedere D394 cand pun aceasta intrebare

Daca raspunsul e da, atunci cum procedez sa nu-mi dublez incasarile?
P.S. Am intrebat si la Saga si mi s-a spus sa stornez bonurile emise, dar parca nu as proceda chiar asa.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Raportul Z

#33 Mesaj de tomac »

Să faceți cum vi s-a spus de către cei de la SAGA. O altă posibilitate pentru ca acelea să vă apară în D394, selectate automat de către program, nu există.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Raportul Z

#34 Mesaj de mocanl378 »

Dar e nevoie sa inregistrez si facturile respective? Adica ma gandesc ca ar trebui inregistrate deoarece au fost emise, pt. ca bonurile fiscale nu vor fi cuprinse in D394, dar e multa munca pt. ca trebuie sa ma intorc in luna iulie, sa incep de acolo, si nu mai stiu cu ce bonuri fiscale si din ce data s-au platit.
Dvs. ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc frumos!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Raportul Z

#35 Mesaj de septimiuv »

stornezi in luna cand faci factura, ai -10lei bonuri +10lei factura, totalul e 0
nu stai sa stornezi fiecare bon, stornezi o singura pozitie cu totalul facturii, e si logic de altfel, bonurile insumate fac cat factura, nu? :shock:

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Raportul Z

#36 Mesaj de mocanl378 »

Am inteles, va multumesc.
Este in regula daca fac stornarile acum in luna octombrie pentru a inregistra facturile emise in lunile iulie si august, ca nu ma afecteaza nici la TVA, nici la impozitul pe profit?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Raportul Z

#37 Mesaj de septimiuv »

n-ai inteles nimic :lol:
mama ei de matematica, daca ai -10 cu +10, cat e totalul? cum sa iti influnteze totatul situatiile actuale?

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Raportul Z

#38 Mesaj de mocanl378 »

Ba da, am inteles, dar ma gandeam sa nu mai deschid lunile sa modific, dar cred ca nu am incotro!
Oricum, multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Raportul Z

#39 Mesaj de herganiec »

nu trebuie sa deschizi lunile daca lucrezi cu cont de admin in Saga. iti zice mesajul dar continui sa faci treaba, pt ca nu iti afecteaza inchiderile.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raportul Z

#40 Mesaj de balazse »

Dar de ce nu emiti acum acele facturi cu data de octombrie?

iconaruc24
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mai 08, 2006 12:00 am
Localitate: Constanta

Re: Raportul Z

#41 Mesaj de iconaruc24 »

Iata cum procedez eu si va rog sa-mi spuneti ce parere aveti.
Inregistrez vanzarile pe baza raportului Z. Insa din cand in cand imi apar clienti pf sau pj care imi cer factura. Le emit factura si o incasez in saga cu un cont intermediar, si anume un analitic special creat al contului 482. La sfarsit de luna fac o factura de stornare pentru toata suma acumulata in analiticul 482.
La mine e un pic mai complicat pentru ca trebuie sa vad ce articole am in facturile emise si sa stornez aceleasi venituri 704, 707 sau 701 pentru ca lucrez cu toate.
Ce parere aveti e corect?

Scrie răspuns