Lipsa numerar caserie

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Lipsa numerar caserie

#1 Mesaj de zoldhegyii899 »

Va rog sa ma ajutati cu o parere la urmatoarea problema . I-au fost furati adm.unei societati o suma mare de bani.A fost anuntata politia dar din cauze evidente, nu s-au declarat banii ca fiind ai firmei ci personali. Acum imi spune sa-i scad casa cu suma furata, eu am refuzat neavind nici un act.Fapt este ca banii nu sunt si nu am nici o idee cum sa reglez casa.Firma este pe pierdere , dividende nerepartizate nu sunt , sold in 455 nu este. M-am gindit sa fac PV lipsa la inventariere, dar fiind o suma mare si neavind cui sa o imput, nu stiu ce implicatii fiscale si legale ar fi. Va multumesc de pe acum pentru ajutor.
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

E o problema foarte spinoasa. Nu ai cum sa-i treci pe cheltuieli, pentru ca evident banii daca au existat au fost luati de cineva, iar banii, numerarul, nu se trec pe cheltuiala fara sa existe un document in acest sens ce sa ateste plata lor.Acest cineva, poate fi casierul sau admninistratorul.
Daca exista o lipsa a banilor, de asmenea se face un act de imputare si se trec sumele prin 461 in baza acelui act, in vederea recuperarii lor.
Nu poti nici sa spui ca administratorul a luat bani din firma ca imprumut pentru ca, daca administratorul a luat banii cu imprumut poate fi o problema prin prisma legii societatilor comerciale ce interzice acestuia sa se imprumute din firma cu o suma mai mare ca echivalent a 5000 EUR, fapt ce constituie infractiune dupa cite stiu eu.
Administratorul trebuia sa fie cinstit si sa declare corect: s-au furat banii societatii.Era mai simplu si nu interveneau astfel de complicatii.Mai ales ca banii figurau in evidenta societatii.

Asa ca daca stabilesti ca minus suma respectiva si o treci prin 461 imputabila administratorului, acesta risca sa se interpreteze ca s-a imprumutat din firma si risca consecintele de rigoare aratate anterior.
O alta varianta ar fi sa acorzi avansuri spre decontare administratorului societatii, in limita plafonului zilnic, si ulterior in baza documentelor legale sa-i decontezi diurna de x lei/zi, unde x poate avea si o valoare de 1000 lei/zi de exemplu, daca se decide prin hotarire a socieatilor/asociatului unic care e cuantumul zilnic al diurnei. Daca diurna depaseste 2.5 ori limita pentru unitatu bugetare normal o vei considera nedeductibila fiscal, sau la o adica vei considera toata suma nedeductibila fiscal, insa, ai avea document de justificare a numerarului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#3 Mesaj de septimiuv »

:lol: :roll:
inveti lumea la "prostii" cu diurna 8)

treaba cu 5000euro e pentru SA-uri

Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de zoldhegyii899 »

Multumesc mult pentru ajutor.La diurna ma gindisem si eu dar nu am realizat ca nu am "prag" in sus la suma.Intr-adevar corect si cinstit ar fi fost sa spuna ca sunt banii firmei , dar atunci tot corect si cinstit l-ar fi amendat pentru nerespectarea normelor privind pastrarea numerarului.Din pacate asa se intimpla cind nu ai 2 "buzunare".
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

ca o paranteza
e foarte amuzant ca "furi" bani din firma si altcineva iti fura banii furati :lol:

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de vinczellero »

nu exista sume in creditul lui 455 (imrumut societate) sa poti restitui imprumutul acordat in perioade trecute ???

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de vinczellero »

scuze ...am omis ca ai spus ca nu sunt sume in 455 !!! :cry:

Avatar utilizator
zoldhegyii899
Mesaje: 67
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de zoldhegyii899 »

*septimiu -- umor negru, dar adevarat(ups.... mi-a scapat)
*vinczeller0- am specificat ca nu am sold la 455, doar ar fi fost primul lucru
Adevarul pur si simplu, e rareori pur si niciodata simplu.

serbanv59
Mesaje: 694
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Lipsa numerar caserie

#9 Mesaj de serbanv59 »

Buna ziua,

Referitor la cele discutate pana acum pe acest subiect.
Daca treci acesti bani in 461 ,practic recunosti ca acei bani i-ai luat tu si trebuie sa i justifici si cel mai corect ar fi sa incarci casa.
Cineva spunea sa fac o decizie in care sa mentionez ca ,banii nu sunt imputabili si se dispune pe cheltuiala si se iau in considerare la calculul impozitului pe dividende si sa fac 635=446
Dar daca dividendele mele au fost deja repartizate ,iar 2021 a fost pe pierdere ,voi ce parere aveti?

serbanv59
Mesaje: 694
Membru din: Mie Mar 25, 2020 8:18 am

Re: Lipsa numerar caserie

#10 Mesaj de serbanv59 »

cred ca ,de fapt el s a gandit ca,pentru a nu aduce prejudiciu statului calculezi impoz pe dividende la suma stabilita si platesti ?

gresesc oare?

Scrie răspuns