inregistrari in urma inspectiei fiscale...

Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#31 Mesaj de eugen01 »

E de ajuns numai in Registul de evidenta fiscala ? adica...ma gandesc ca in D 101 apar cu pierdere fiscala 100 ron iar acum, in urma "recomandarii" AF am numai 80 ron...

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#32 Mesaj de galz845 »

Te referi la o rectificativa la D101 ? nu sint sigura ... daca trebuie rectificativa sau...daca va trebui mentionat anul acesta in D101 la rd. cu" Impozit pe profit stabilit in urma inspectiei fiscale.."

stroieg886
Mesaje: 10
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#33 Mesaj de stroieg886 »

Am fost la Finante si au spus ca o sa specific anul acesta in D101 la rd. cu" Impozit pe profit stabilit in urma inspectiei fiscale.."
Si... totusi , chiar nu inregistrez nimic in evidenta contabila? As mai reduce din soldul de la 117.

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#34 Mesaj de galz845 »

Nuuuu...

radur156
Mesaje: 28
Membru din: Vin Feb 10, 2012 2:34 pm

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#35 Mesaj de radur156 »

o intrebare : daca am Tva de recuperat si vreau cu el sa sting contributiile la cas, somaj etc, cum procedez ? ce inregistrari contabile am?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#36 Mesaj de cernatv »

In baza notei de compensare emisa de fisc, inregistrezi 4311=4424, 4312=4424 si asa mai departe.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24229
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#37 Mesaj de balazse »

Pana la compensare este drum lung, pana atunci trebuie sa ajungi la cei 5.000 lei la care poti cere rambursare de TVA, si doar daca se face rambursare cu control ulterior se ajunge la compensare.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#38 Mesaj de cernatv »

Titlul topicului este "Inregistrari in urma inspectiei fiscale...", daca nu s-a postat gresit. Deci e clar ca a avut control fiscal in urma unei cereri de rambursare.
Oricum, nu pot sa cred ca exista cineva care crede ca poate compensa TVA-ul de rambursat cu alte obligatii fiscale, doar asa, la initiativa proprie, fara a face o cerere de rambursare si a astepta emiterea unei decizii de compensare.
Sau daca exista, e mai bine sa intre pe un forum al altor profersii, gen filosofie, si sa ramana acolo.

ungureanum939
Mesaje: 99
Membru din: Vin Apr 15, 2011 11:55 am

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#39 Mesaj de ungureanum939 »

Buna ziua,
Am urmatoarea probleba in urma inspectiei fiscale s-a emis decizia de impunere ptr. tva si impozit pe profit rezultat sin colaborarea cu un inactiv si s-a emis RIF care a fost redactat gresit in sensul ca a trecut printre alte constatari faptul in perioada 01.01.2013m - 31.03.2013 societatea a inregistrat profit pentru care a calculat,declarat si platit suma care de fapt in registrul de evidenta fiscala era cu semnul minus si balanta este pe debit, cu toate aceste documente inspectorul a trecut profit in RIF.
Cu ce poate afecta societatea aceasta greseala facuta de inspectorul fiscal?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#40 Mesaj de apetrem »

Cum adica cu ce poate afecta?
Societatea va plati impozitul stabilit prin decizie, nu?
Marian Apetre

ungureanum939
Mesaje: 99
Membru din: Vin Apr 15, 2011 11:55 am

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#41 Mesaj de ungureanum939 »

Decizia este intocmita corect RIF-ul este gresit la constatari pct. B.a trecut profit in loc de pierdere. Registrul de evidenta fiscala spunea profit impozabil -7528 si impozit pe profit - 1204 si el a trecut profit 7528 ptr. care a declarat, calculat si achitat un impozit suma de 1204?
Multumesc!

robut
Mesaje: 1083
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#42 Mesaj de robut »

Buna ziua,
in urma inspectiei fiscale am urmatoarea problema: in luna mai ,( data pana la care s-a efectuat controlul fiscal) am incasat prin banca o suma pe care am contabilizat-o in cont 473. In luna iunie s-a intocmit factura , am contabilizat tva-ul colectat si declarat in decont.
Inspectorii fiscali mi-au calculat tva-ul in luna mai pentru aceasta suma si este trecuta ca tva suplimentar de plata in raportul fiscal.
In acest caz nu se dubleaza tva-ul colectat? cum trebuie sa intocmesc nota contabila ptr. tva -ul stabilit suplimentar ? mai putin cu aceasta suma?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#43 Mesaj de apetrem »

Se dubleaza, in mod normal trebuiau calculate doar accesorii.
Faceti contestatie.
Marian Apetre

robut
Mesaje: 1083
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#44 Mesaj de robut »

Problema e mai grava....patronul a dat anaf-ul in judecata...
o alta solutie nu exista......... ceva prin prin regularizari in decontul tva ?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: inregistrari in urma inspectiei fiscale...

#45 Mesaj de apetrem »

Se poate face si prin regularizari, dar bine era sa fie facuta contestatia, cum zice la lege.
Sa dai anaf-ul in judecata este o mare pierdere de timp.
Marian Apetre

Scrie răspuns