Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#91 Mesaj de mehedintib »

Eu as inregistra primirea bonurilor 532=758 si plata facturii 401=5311 cash si 401=532

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#92 Mesaj de chivuc »

Am inteles, multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#93 Mesaj de balazse »

Si care ar fi documentul justificativ pentru efectuarea inergistrarii bonurilor? :mrgreen:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#94 Mesaj de paturcai »

BalazsE nu intotdeauna exista justificari.
Este o solutie care mi se pare eleganta.
Nu intotdeauna avem posibilitatea de a justifica ce fac sefii nostrii sau cei care ne platesc si atunci trebuie sa gasim solutii elegante si logice.
Cine l-o fi pus pe omul ala sa plateasca cumparaturile cu bonuri pentru ca mai apoi sa le introduca in contabilitate nu inteleg.
Greseala de interpretare a fost a contabilului: chiar daca omul ala vine si-mi spune ca a platit cu bonuri valorice chiar nu le iau in seama. De unde bonuri valorice?! Le-as fi considerat plata INTEGRALA numerar si as fi anexat documentul in spatele chitantei.
MehedintiB a tratat problema ca la carte; nu s-a ambitionat ca mine ci a gandit logic.
Felicitari MehedintiB!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#95 Mesaj de mehedintib »

Multumesc PaturcaI, mi-ai luminat ziua :D

paladec969
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 21, 2009 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#96 Mesaj de paladec969 »

Buna ziua tuturor
Desi am citit paginile acestui topic si am referirile facute la O99/2000, inca nu m-am lamurit.
Am citeva produse in stoc de f mult timp pe care as dori sa le dau ca mostre, deci gratuit, clientilor, ca si o actiune de marketing....pentru generarea unor viitoare vinzari :?
Sub ce forma pot face acest lucru in conditiile unui comert cu ridicata?,
1-pot fi facturate cu valoare 0 (desi au pret de intare)?
2-pot fi incluse intr-o factura, cu pozitie separata la care se acorda discount= cu valoarea produsului respectiv?
3-pot totusi inregistra operatiunea ca si cheltuieli de reclama??

Aveti alte propuneri??
Va multumesc anticipat pentru sfaturi

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#97 Mesaj de eugen01 »

1.Nu.(desi...din cateva postari pe aici pe forum am inteles ca se practica, sau...se poate practica);
2.De departe e solutia cea mai eleganta, sugerata si de Tomac, mai ales daca e vorba de marfuri/produse diferite;
3.Conform Ghid MF referitor la omfp 3055, pagina 115 nu; nu se pot trece ca si cheltuieli cu reclama :
Notă:
Rationamentul contabil prezentat în exemplul de mai sus este similar si în cazul unor programe de fidelizare de tipul „ la cumpărarea a două produse, primesti unul gratis”. În această situatie, vânzătorul nu mai trebuie însă să constituie un provizion, întrucât veniturile înregistrate vor fi la nivelul pretului a două produse, în timp ce el a vândut cantitativ trei. Acordarea celui de-al treilea produs gratuit poate fi deci asimilată, din punct de vedere valoric, unei reduceri comerciale acordate la momentul vânzării.
Despre repartizare, citim exemplul dat la aceeasi pagina.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#98 Mesaj de herganiec »

paladec969, daca marfa respectiva(produsele) le-ati trece din marfa in consum intern si apoi le faceti bon de consum ? Nu ar fi mai simplu?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stirl
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#99 Mesaj de stirl »

Am nevoie de sfatul vostru in urmatoarea problema: O firma este dealer Amway si o data pe luna (in functie de activitatea ei si a partenerilor adusi de aceasta) trebuie sa emita o factura catre Amway pentru bonus. Acesti bani sunt virati de catre Amway in contul dealer-ului. Este corect ca acest bonus sa il inregistrez in 767 sau se trateaza ca o prestare de serviciu si folosim 704?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#100 Mesaj de eugen01 »

Cautare Foum:
http://www.sagasoft.ro/forum/search.php ... C4%83utare

Un dealer are contract de comision, la vanzari de XXXX ron primeste/factureaza ZZ%.Se foloseste contul 704. In cazul contractelor de vanzare/cumparare folosim 767, si acesta, in anumite conditii, clarificate in anexa la omfp 3055 art. 51.(sau explicatiile lui Tomac din acest topic)

stirl
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#101 Mesaj de stirl »

Multumesc frumos

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#102 Mesaj de chivuc »

Am o factura de retur marfa pt. care furnizorul imi spune ca nu-mi da banii ci doar "raman in cont la noi"; urmand ca urmatoarea factura sa fie platita din acel cont. Cum fac sa evidentiez la mine acea suma in contul furnizorului respectiv, suma cu care urmeaza sa achit o factura viitoare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#103 Mesaj de balazse »

Gandestete la factura de stornare ca si la o incasare in plus, adica nu ai o factura initiala la care sa asociezi factura de stornare. Astepti factura urmatoare, care sa speram ca va fi mai mare ca si factura de stornare (pentru a nu fi nevoiti sa reglam ulterior, cu mai multe facturi) si la situatii clienti vei regla situatia facturilor utilizand butonul "reglare avansuri/stornari".

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#104 Mesaj de robut652 »

Am urmatoarea situatie: am incheiat un contract de achizitie marfa in urma unei licitatii, pe o anumita suma.
S-au emis 3 facturi si in momentul in care am facut o situatie am sesizat ca suma facturilor depasea suma stabilita prin contract. I-am atentionat pe furnizori si mi-au emis o factura de discount pe suma care depasea valoarea contractului.
Cum ar tebui sa tratez aceasta factura, ca o reducere ulterioara facturarii?
sa fac 401 = %
609
4426
Prin contract aveam reducere la produse 12% dar pe factura aparea doar suma finala si ei au uitat sa calculeze reducerea la produsul din cea de-a doua factura. De aici a aparut diferenta. Acum eu am un produs inregistrat la o valoare mai mare decat era prevazut in contract. Cum sa tratez lucrurile?
In aceasta situatie ei imi returneaza pur si simplu banii in baza acestei facturi de discount?

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#105 Mesaj de robut652 »

am uitat sa spun ca pe factura scrie "discount la factura x din 20.08.2011"

Scrie răspuns