Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#121 Mesaj de szaszs »

la 2 produse cumparate se acorda unul gratuit,evidenta global valorica.cum se inregistreaza la iesiri? in ce cont se inregistreaza discountul?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#122 Mesaj de herganiec »

introduci cele 3 produse asa cum sunt cu pretul respectiv de vanzare, apoi apesi butonul <discount> Imagine completezi suma care o vrei ca discount si face programul tot. si cont si contare.
Spor.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#123 Mesaj de szaszs »

Am facut asa cum ai spus, am ales reducere comerciala, dar de ce imi inregistreaza pe contul 709, care se foloseste daca reducerea se acorda ulterior facturarii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#124 Mesaj de tomac »

Pentru că probabil ați ales un tip eronat. Altfel nu pune așa ceva. Pune 609, dacă e vorba de intrări. Pentru a diminua prețul de achiziție și a nu pune 609 sau 767, se debifează ambele tipuri de reducere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghineae681
Mesaje: 143
Membru din: Lun Feb 18, 2013 4:30 pm

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#125 Mesaj de ghineae681 »

Pentru un doscount oferit de furnizor ptr plata in avans, cum procedati in contablitatea cumparatorului?

Folositi 609 sau 767?

Multumesc

giream
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 08, 2013 12:36 pm

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#126 Mesaj de giream »

Buna,

Am si eu o problema : vreau sa fac o factura catre un client, cu discount pe factura insa n-as vrea sa-mi scada fiecare pret de vanzare ci s-ami puna o linie separata jos.

Pot face asta daca bifez "reducere comerciala" insa in raportul "situatia vanzarilor" nu imi mai repartizeaza discountul la fiecare produs si drept urmare adaosul meu la aceste produse este denaturat. Vad si linia de discount total in raport, dar nu ma ajuta, pentru ca ma intereseaza fiecare produs in parte.

Ce pot face sa am adaosul /produs corect, inclusiv discountul pe care il dau la factura insa fara a reduce preturile de pe factura ( ci sa vad fie o linie jos, fie o o coloana speciala cu discount ) ?
Reducerea comerciala se poate aloca cumva pe produs ?

Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#127 Mesaj de herganiec »

reducerea se poate face pe produs daca alegi repartizare independenta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

giream
Mesaje: 2
Membru din: Vin Noi 08, 2013 12:36 pm

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#128 Mesaj de giream »

Multumesc de raspuns!

Poate gresesc eu ceva, dar daca aleg reducere comerciala, independenta, in situatia de vanzari, nu-mi scade din fiecare produs, imi lasa tot o linie separata de discount cumulat pentru toate produsele.

Ce ma intereseaza pe mine este ca discountul pe care il dau pe factura sa se duca pe fiecare produs, sa fie evidentiat separat si sa nu scada direct in factura preturile de vanzare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#129 Mesaj de tomac »

Nu se poate așa ceva, decât dacă după fiecare linie apăsați butonul de discount și aplicați reducerea în mod independent pe produsul respectiv.
Probabil ați operat toate liniile din factură și apoi v-ați așteptat ca după fiecare linie să vă pună câte una de reducere. Nu face asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

smrecium
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 01, 2013 4:14 pm

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#130 Mesaj de smrecium »

Buna ziua ,

Am o problema nu inteleg ceva sau mai bine zis nu stiu daca am procedat corect in urmatoarea situatie :
- un SRL , neplatitor de TVA , detine un chiosc de ziare , achizitioneaza presa si o vinde mai departe clientilor.
Primeste presa cu aviz : 371 = 408 1000 lei
La sf. lunii primeste factura 408= 401 valoare finala 780 lei , pe factura este inclus sub termenul " reducere" 22 % , valoarea - 220 lei.
Eu am inregistrat-o 401 = 767 - 220 lei .
Mentionez ca "reducerea" se acorda pe fiecare factura , scazand valoarea finala a facturii. Acea reducere este comisionul luat de SRL pt. ca vinde presa, este un venit.
Tot la sfarsitul lunii se primeste si factura de retur cu reducere care apare cu plus si am inregistrat :
371 = 401 - 200 lei
401 = 767 44 lei
Este corect ????

Multumesc pentru ajutor !

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#131 Mesaj de pinteae »

Reducerea primita este de natura a diminua costul cifrei de afaceri, asa ca folosirea contului 767 este gresita. Foloseste conul 609.

smrecium
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 01, 2013 4:14 pm

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#132 Mesaj de smrecium »

multumesc :)

smrecium
Mesaje: 23
Membru din: Mar Oct 01, 2013 4:14 pm

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#133 Mesaj de smrecium »

pinteae scrie:Reducerea primita este de natura a diminua costul cifrei de afaceri, asa ca folosirea contului 767 este gresita. Foloseste conul 609.
Multumesc !

mai am o intrebare , cand primesc factura de retur aferenta marfii nevandute si returnate furnizorului, am pe aceeasi :
1. produs X -1 buc -10 lei
2. reducere + 2 lei

Cum introduc de aceasta data reducerea cu plus pe 609 ?
Ultima oară modificat Sâm Mai 03, 2014 4:51 pm de către smrecium, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#134 Mesaj de balteanuc692 »

-8 lei costul produsului retur.

miread331
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 31, 2014 11:11 am

Re: Reduceri, bonificatii, discounturi - opinii

#135 Mesaj de miread331 »

buna
am pe o factura de produse de curatenie o linie cu oferta speciala, reducere -0.30/buc. inregistrez ca nedefinit in 767?
multumesc

Scrie răspuns