registrul operatorilor intracomunitari

Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: registrul operatorilor intracomunitari

#31 Mesaj de eugen01 »

"În ceea ce priveste obligatiile ce ii revin beneficiarului roman ca urmare a efectuarii unei achizitii intracomunitare de bunuri sau servicii, taxabile in Romania...."

Sintagma "taxabile in Romania" ma trimite la art. 126 din CF.Fiind vorba de conditii cumulative, in opinia mea, nu se indeplineste punctul b.
Motiv pentru care ma duc la urmatorul alineat, din respectiva circulara, care spune ca:
"În situatia in care furnizorul/prestatorul din alt stat membru a emis factura cu TVA din statul in care se considera ca a avut loc livrarea sau prestarea, aceasta va fi inclusa in baza de impozitare a TVA pentru achizitia intracomunitara de bunuri/servicii care are locul in Romania."

(o simpla parere)

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: registrul operatorilor intracomunitari

#32 Mesaj de apostus »

adica,factura se inregistreaza cu tva,mai precis o inregistrez la intrari valuta cu tva?si nu se declara in d 390?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: registrul operatorilor intracomunitari

#33 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 38&start=0

ehhmmm...exista mai multe pareri.Deci.... :oops: :oops: :oops:

despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

Re: registrul operatorilor intracomunitari

#34 Mesaj de despag »

sa nu uitati de declaratia intrastat , pt achizitii care depasesc valoarea de 300 000 ron

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: registrul operatorilor intracomunitari

#35 Mesaj de apostus »

buna seara!toata ziua am citit,am reparcurs etapele dl.tomac,am vazut si revazut o multime de opinii si am ajuns la o singura concluzie.nu mai stiu nimic!am mai multe facturi pe luna aceasta cu achizitii externe...deci sa incep asa:
1 factura italia achizitii piese,factura ARE tva,cod furnizor valid tva si am dedus asa:o inregistrez fara tva,o trec in d390 si in decont la rd.3.1. si folosesc taxare inversa.
2 factura spania achizitii piese,factura FARA tva,cod invalid tva si am dedus asa:taxare inversa si fara d390
3 factura vama italia taxa parcare ,factura CU tva,cod valid tva,aici nu stiu cum sa inregistrez e putin mai complicat,masina a stat in parcare acolo,la politie mai multe zile pana la lamurirea unor probleme,si mi sa emis aceasta factura,pentru stationare in spatiul lor.
Va rog daca ma puteti ajuta,sa pot sa lamuresc si eu problema odata pentru totdeauna,si sa nu mai dati topik-uri deoarece le-am citit pe toate.sunt prea multe si nu mai inteleg nimic.
Multumesc!

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: registrul operatorilor intracomunitari

#36 Mesaj de apostus »

nimeni nimic?? :(

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: registrul operatorilor intracomunitari

#37 Mesaj de eugen01 »

simple pareri:
1.OK.
2.OK.
3.O inregistram ca si factura (fara sa selectam T).Se considera "achizitie" la fata locului, avand TVA nu se incadreaza la AIC.

Scrie răspuns