facturi emise in februarie si neinregistrate

Mesaj
Autor
aya
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 21, 2009 12:00 am

facturi emise in februarie si neinregistrate

#1 Mesaj de aya »

hello,ma poate lamuri cineva in problemele(nu e frumos sa ma scuz k sunt incepatoare,dar vreau sa ma lamuresc):
1. societatea a emis in februarie niste facturi,dar nu mi le-a predata pana acum.cum ar fi corect sa le inregistrez ?
2.casierii societatii nu au inreg pe casa de marcat clientii care au achitat cu cardul,ca sa se vad clar pe raportul zilnic platile in numerar si platile prin POS. cum sa procedez?(pe extras din banca se vad incasarile, pe raportul zilnic nu se vad).
multumesc frumos
Vorbind cu blandete si tinand in mana un ciomag,veti ajunge departe-Th. Roosevelt

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#2 Mesaj de eugen01 »

1.Presupun ca tebuie sa le inregistrati cu data primirii.Nu ar fi rau sa aveti o hartzoaga care sa explice acest lucru.(Din acest motiv e bun cate odata Registrul de Intrari Iesiri).
2.Despre POS / Casa de marcat :
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... POS#p66923
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... &hilit=POS
(Mai citim si in Manualul Saga>IntrebariFrecvente>Iesiri>Intrbarea1)

despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#3 Mesaj de despag »

1.daca firma este platitoare de tva se vor inregistra fara tva
dar daca esti neplatitoare le inregistrezi acum ,oricum in bilant vor aparea , fie ca le inregistrezi in februarie fie acum in mai.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#4 Mesaj de balazse »

Pentru DespaG
De ce sa nu inregistrezi cu TVA?

despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#5 Mesaj de despag »

asa au spus cand au venit in control,
au gasit data pe factura in 30 iunie si eu am inreg.in 01.iulie
si au spus ca ori se inregistreaza in data corecta ,ori nu deduci tva-ul aferent.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#6 Mesaj de balazse »

Si pe ce act normativ si-au sustinut aceast lucru?
Daca procedezi asa (ex: treci factura din aprilie in luna mai) cum au zis ei atunci nu se va genera corect D.394 de exemplu.

despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#7 Mesaj de despag »

d 394 o faci pe un semestru .
nu treci ca ai cumparat in data de de la x ,
treci ca in perioada y-y1 ai cumparat de x de valoarea z.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#8 Mesaj de balazse »

Asa este, dar daca nu trec TVA-ul atunci nu mi-l include in D.394.
Iar daca inregistrez in iulie o factura emisa cu data de iunie atunci trebuie sa depun rectificativ la D.394.

despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#9 Mesaj de despag »

da asa este ,
atunci cand se trece in alt semestru e mai complicat.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#10 Mesaj de eugen01 »

Balazse ca de obicei a fost mai iute!! Si eu sunt curios de baza legala (nededucere TVA in cazul facturilor intarziate).Mai intervine si faptul ca la o verificare incrucisata, nu mai corespund declaratiile Furnizorilor.Deci ? :?:

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#11 Mesaj de vinczellero »

poate mai important este faptul generator, exigibilitatea taxei si data emiterii unei facturi de care depind acestea .

1) Faptul generator reprezintă faptul prin care sunt realizate condiţiile legale necesare pentru exigibilitatea taxei.

(2) Exigibilitatea taxei reprezintă data la care autoritatea fiscală devine îndreptăţită, în baza legii, să solicite plata de către persoanele obligate la plata taxei, chiar dacă plata acestei taxe poate fi amânată.

(3) Exigibilitatea plăţii taxei reprezintă data la care o persoană are obligaţia de a plăti taxa la bugetul statului, conform prevederilor art. 157 alin. (1). Această dată determină şi momentul de la care se datorează majorări de întârziere pentru neplata taxei.

Pe de alta parte se arata :

Dreptul de deducere exercitat prin decontul de taxă

(1) Orice persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA, conform art. 153, are dreptul să scadă din valoarea totală a taxei colectate, pentru o perioadă fiscală, valoarea totală a taxei pentru care, în aceeaşi perioadă, a luat naştere şi poate fi exercitat dreptul de deducere, conform art. 145 - 147.

(2) În situaţia în care nu sunt îndeplinite condiţiile şi formalităţile de exercitare a dreptului de deducere în perioada fiscală de declarare sau în cazul în care nu s-au primit documentele de justificare a taxei prevăzute la art. 146, persoana impozabilă îşi poate exercita dreptul de deducere prin decontul perioadei fiscale în care sunt îndeplinite aceste condiţii şi formalităţi sau printr-un decont ulterior, dar nu pentru mai mult de 5 ani consecutivi, începând cu data de 1 ianuarie a anului care urmează celui în care a luat naştere dreptul de deducere.

Eu as inregistra factura in luna uramatoare ,as deduce tva-ul fara probleme si in legatura cu 394 o las asa cum este , adica fara factura respectiva . :)

aya
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 21, 2009 12:00 am

Re: facturi emise in februarie si neinregistrate

#12 Mesaj de aya »

okeeey...poate nu m-am exprimat eu corect,dar
1.acele facturi erau emise de societatea mea catre clientii,insa nu au ajuns la departamentul contabil pt inregistrari....asa ca am facut un proces de predare-primire intre departament contabil-reprezentantul socieatii si le voi inregistra cu data procesulo verbal.Daca erau facturi primite de la furnizorii socieatatii,le inregistram cu data scrisa pe plicul de la posta,plic de la curier,etc.

2.inca nu m-am lamurit cum/daca o sa fie corect sa descarc gestiunea la sf lunii pt acei clienti care au platit cu cardul, dar nu se vad platile pe Z(raportul zilnic).notele contabile le-am lasat 4111.1=5121 x lei(4111.1-clienti card)

3.am preluat o societate si nu imi dau seama cum am dezactivat butoanele< Evaluare la pret de vanzare cu TVA>, si <Evaluare....>, mi-a ramas activa doar <Evaluare marfuri pe gestiuni distincte>. Cred ca din aceasta cauza atunci cand intocmesc NIR nu imi apare automat ct 378 pentru adaosul comercial.Ca sa nu fac mereu manual aceasta nota contabila,puteti sa imi spuneti cum sa activez butoanele de< Evaluare..marfuri la pret de vanzare cu TVa>?Prin manula de utilizare al programului nu am gasit nimic sau prin Tutoriale de pe youtube.


o zi placuta in continuare
Vorbind cu blandete si tinand in mana un ciomag,veti ajunge departe-Th. Roosevelt

Scrie răspuns