probleme furnizori

Mesaj
Autor
scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme furnizori

#16 Mesaj de scortarum819 »

@eugen01

am achitat furnizorii din jurnalul de casa/banca, asa cum spuneai tu mai sus, dar cand sunt facturi de stornare cred ca nu fac ceva bine si nu stiu ce anume.

De ex am o factura de 700 si una de -200, se platesc 500, merg in jurnal de banca, urmez pasii tai de mai sus si in Intrari imi apare 0 pe coloana de Nechitat la ambele facturi, soldul contului 401 e 0 deci OK. Numai ca in Situatie Furnizori - Facturi Neachitate, factura cu minus imi apare neachitata cu -200 si da diferenta fata de Solul contabil care este 0.

Daca fac plata celor doua facturi din Intrari, in Situatia furnizorului - Facturi neachitate, apare OK.

Ce gresesc oare ?

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme furnizori

#17 Mesaj de balazse »

Nu sunt EugeN01 si sper sa nu se supere ca dau eu raspunsul. :)
In cazul in care ai o factura storno trebuie asociat factura storno cu factura care s-a stornat, adica mergi la "situatii-listari" -> "situati furnizori" -> te pozitionezi pe furnizorul dorit -> treci la "facturi - ..." -> apesi pe butonul "reglare avansuri / stornari..." si asociezi cele doua facturi (la fel cum ar fi o plata) -> dupa care apesi butonul "verificare" (pentru orice eventualitate).
Intotdeauna asa se procedeaza pentru facturile storno.
Doar dupa aceasta operatiune faci plata diferentei in registru de banca.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme furnizori

#18 Mesaj de scortarum819 »

eu, oricum, nu m-am suparat :D
Merci

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme furnizori

#19 Mesaj de scortarum819 »

ma scuzi te rog, dar nu imi dau seama cum asociez cele doua facturidupa ce am apasat butonul "Reglare ...". Mi se deschide o fereastra in care nu prea (sau nu imi dau eu seama) face nimic.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme furnizori

#20 Mesaj de scortarum819 »

m-am prins :D

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme furnizori

#21 Mesaj de eugen01 »

Balasze>
crede-ma, nu imi doresc decat genul acesta de ..."suparari" si in IRL !! :D
scortarum819 scrie:m-am prins :D
Si nu ne spuneti si noua cum ati operat in fereastra deschisa la indicatiile lui B??Cum ati dat click in dreptul facturii de stornat (ecran sus) si click in dreptul facturii de stornare (ecran jos), sau poate ati trecut suma in cazul in care cele doua facturi nu sunt egale ca si suma, si cum Saga a completat cele doua casute "Suma stinsa" si "Suma ramasa" , urmatorii pasi fiind Accept si Iesire??Nu mai ramane decat sa mai intram odata pe situatia Facturilor Furnizorului respectiv, unde pentru interventiile la coloanele Neachitat la zi si Neachitat final click-aim butonul Verificare(al doilea buton in dreapta).Saga ne avertizeaza de niste diferente, si ne intreaba daca vrem sa regleze.Click-aim Yes.In urma acestei operatii factura de stornare va aparea ca si achitata.Pentru linistea noastra, click-aim butonul de jos SituatieFacturiNeachitate (selectam o perioada care sa cuprinda ambele facturi) :)

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme furnizori

#22 Mesaj de scortarum819 »

greseala mea era ca intai plateam cele 2 facturi in jurnalul de banca si dupa aceea mergeam in situatii furnizori pentru a storna avansul. In loc sa fac invers...

Multumesc inca o data!

sorescul52
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 12, 2016 1:14 pm

Re: probleme furnizori

#23 Mesaj de sorescul52 »

La un furnizor am o factura de retur (unde a fost restituit un produs) : -300lei . Factura initiala a fost achitata . A fost returnata suma de 300 lei . La final apare sold furnizor -300lei (nu am de unde regla stornarea) . Daca fac nota 5311=401 300lei nu se stinge factura de storno . Voi cum a ti proceda???

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: probleme furnizori

#24 Mesaj de tudosien »

Pai daca ai factura storno(de retur) nu faci nota contabila ci te pozitionezi pe factura respectiva si dai plata si la cont pui 5311 si ti se inchide contul de furnizor.

grozar51474
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 26, 2020 10:39 am

Re: probleme furnizori

#25 Mesaj de grozar51474 »

Furnizor trimite factura de retur,un produs restituit. Nu pot sa validez factura deoarece nu am cu ce regla stornarea. Furnizorul nu mai are facturi. Ulterior achita c/v prin banca.Cum pot sa fac?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: probleme furnizori

#26 Mesaj de gheorghei642 »

1. Daca factura are o singura linie, iar returul a operat cu intreaga cantitate facturata initial, anulati plata acesteia. Puneti plata pe 5121/5311=401. Astfel, veti avea posibilitatea reglarii;
2. Daca factura are o singura linie, iar returul a operat partial cantitate facturata initial, anulati plata pentru partea returnata. Puneti plata pe 5121/5311=401 numai pe diferenta dintre valoarea de plata initiala si valoarea totala e facturii de retur. Diferenta, tranzitoriu pe debit 473 care se stinge prin incasare de la furnizor, in situatia in care factura initiala emisa de furnizor a fost achitata integral, anterior efectuarii returului. Astfel, veti avea posibilitatea reglarii;
3. Daca factura are mai multe linii, si returul opereaza partial, se va proceda ca la pct.1, dupa situaatie.
Regula: Prin reglare, factura de retur trebuie sa aiba corespundent de suma neachitata.

grozar51474
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 26, 2020 10:39 am

Re: probleme furnizori

#27 Mesaj de grozar51474 »

Numai lucram cu respectivul furnizor din 2022.Ultima factura de la ei este in 2022.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: probleme furnizori

#28 Mesaj de roncovf »

Scoate bifa de la TVA incasare si o validezi. Ulterior operezi plata cu minus.

grozar51474
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 26, 2020 10:39 am

Re: probleme furnizori

#29 Mesaj de grozar51474 »

Multumesc mult, am reusit. Mama ei de bifa, ma chinui de o saptamana! :D

Scrie răspuns