probleme furnizori

Mesaj
Autor
stoichescum
Mesaje: 14
Membru din: Joi Dec 03, 2009 12:00 am

probleme furnizori

#1 Mesaj de stoichescum »

Salut, am o problema cu furnizorii, adica, sa spunem ca am 5 facturi neachitate la sf de luna, care insumate sunt 2000 lei, in Operatii, Intrari, imi apar aceste facturi neachitate dar in balanta suma este mai mica cu totalul unei facturi din luna trecuta care a fost achitata luna aceasta, este ca si cum asi fi achitat-o de doua ori doar ca nu imi apare undeva acest lucru.
Va rog din suflet daca ma poate ajuta cineva.
Merci mult.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: probleme furnizori

#2 Mesaj de septimiuv »

verifica fisa de cont a furnizorului respectiv

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme furnizori

#3 Mesaj de balazse »

Sau fa o verificare in "situatie-furnizori".

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme furnizori

#4 Mesaj de eugen01 »

probabil, s-a evidentiat plata direct in ecranul Furnizori, s-a trecut nr.op/ch, cont dar s-a omis si corectarea datei (luna curenta).

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme furnizori

#5 Mesaj de scortarum819 »

mai mult ca sigur ai inregistrat platile atat din Intrari (varianta corecta) cat si direct in Registrul de casa/Banca (gresit).Pentru o situatie corecta in Situatii furnizori, trebuie sa inregistrezi toate platile numai in Intrari.

De exemplu, ai o factura de 1.000 lei si doua plati : 200 lei pe care oplatesti din Intrari si 300 lei pe care o bagi direct in registrul de casa. Soldul in balanta il vei avea de 500 dar in Situatii furnizori vei avea denaturat 800, pentru ca iti recunoaste doar plata facuta in Intrari.

Sfatul meu - sterge platile din registrul de casa/banca, opereaza-le in Intrari si ai o situatie corecta

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: probleme furnizori

#6 Mesaj de fagarasa176 »

scortarum819 scrie: cat si direct in Registrul de casa/Banca (gresit).
Dc gresit? :shock:
Atunci ce rost ar mai avea aceste doua registre daca platile sunt contabilizate eronat :?: :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme furnizori

#7 Mesaj de scortarum819 »

nu e gresit in adevaratul sens al cuvantului, doar ca in acest caz la Situatia facturilor neachitate aceasta plata nu iti va fi luata in calcul.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: probleme furnizori

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Eu toate facturile de furnizori...dar absolut TOATE.....le sting prin jurnalul de banca...si nu am absolut nici o problema in situatie furnizori
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: probleme furnizori

#9 Mesaj de herganiec »

la fel si eu. si le stinge ok.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme furnizori

#10 Mesaj de scortarum819 »

... si in Intrari, partea de sus, in dreptul facturii respective, ce va apare la coloana Neachitat ? Si acolo va apare 0 ??

Asa am facut si eu initial, bagam chitanta in Operatii - Registrul de Casa, dar in felul acesta pe coloana de Neachitat din Intrari aparea suma totala a facturii, normal mi se pare - Saga nu are sa stie ce factura am stins eu in Registrul de casa. Si tot din aceasta cauza, in Siuatii Listari - Situatii Furnizori - Tiparire facturi neachitate, aveam diferenta intre situatia furnizorului si soldul contabil.

Ceva cred ca imi scapa... :D

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: probleme furnizori

#11 Mesaj de bogeanua »

Pentru ca in Registrul de casa nu executati toti pasii de asociere a platii/incasarii cu factura in cauza.Verificati ca in ultima coloana (Explicatii) sa apara si denumirea furnizorului sau a clentului dupa caz.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: probleme furnizori

#12 Mesaj de fagarasa176 »

@scortarum819...de acord cu tine...dar nu exista asa ceva.....calculatorul face ce'i dam noi sa faca :wink: ai facut ceva gresit....
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme furnizori

#13 Mesaj de eugen01 »

Procedura achitare Furnizori
1.Operatii>RC sau JB, dupa caz.
2.Daca societatea lucreaza cu mai multe conturi de casa/banca, alegem analiticul din care se face plata, casuta din centru sus.
3.In ecranul din stanga Adaug.completam data.Salvam.
4.In ecranul din dreapta Adaug.Completam numar document.Tab(sauEnter).In coloana ContDebit completam 401(nu e nevoie sa completam acum analiticul;il vom alege un pic mai tarziu dupa nume).Enter.Programul ne avertizeaza "Contul are analitice".Click pe Yes.Coloana Cont credit lasam contul ales la pasul 2.Enter.Completam suma.Enter.Click-aim pe butonul ce scrie cu rosu Facturi.Se deschide o fereastra in care suntem invitati sa introducem nume furnizor.Enter (sau click in tabelul din partea de jos).Vom avea o lista cu toate facturile neachitate receptionate de la furnizorul selectat.Nu ramane decat sa completam suma (daca e partial achitat) sau bifa pe integral.Saga compara suma completata initial cu totalul adaugat/completat in acest tabel.Daca sumele coincid, dam OK.

(asemanator se face si pentru incasarii de la clienti, cu respectarea conturilor aferente)

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: probleme furnizori

#14 Mesaj de bogeanua »

Multumesc Eugen pt completare.Esti un adevarat...Manual de utilizare. :lol: :lol:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: probleme furnizori

#15 Mesaj de eugen01 »

B>
Cu placere.Multumesc pentru evaluarea mai mult decat generoasa.Aplicand anexa10 in general sunt "asimilat" conturilor 308/348 sau 378 (dupa caz!)...prezentand(de regula) la final un Sold Debitor...:-)

Scrie răspuns