Inchidere procedura faliment client

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere procedura faliment client

#16 Mesaj de tomac »

Vă rog să nu mai postați același mesaj, simultan, în mai multe secțiuni ale forumului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#17 Mesaj de urechep212 »

Buna ziua, am clienti neincasati,mai vechi de 270 zile, la unii mai incasez cate un pic, pana acum nu am constituit nici un provizion, as vrea sa stiu daca pentru a crea provizion am nevoie de o confirmare de sold sau este suficienta factura stampilata ( sau in unele cazuri doar semnata de primire)? sau este suficienta o hotarare AGA?
La creantele foarte vechi(prescrise) mai pot crea provizioane?
Va multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Inchidere procedura faliment client

#18 Mesaj de pinteae »

Pentru clientii a caror facturi neincasate depasesc cele 270 de zile, in trimestrul curent, se pot constituii provizioane. In aceste cazuri poti aplica deducerea a 30% din suma neachitata, la calculul imp,pe profit.
Pentru facturiel foarte vechi poti constituii provizioane, doar ca nu mai poti deduce suma aferenta celor 30% din valoarea neincasata.
Dupa parerea mea, poti constituii provizioane fara hotarare sau confirmare de sold. Este suficienta prevederea din politicile contabile, ce reglementeaza tratamentul contabil al creantelor neincasate.

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#19 Mesaj de urechep212 »

Inca o intrebare, provizion constitui pe intreaga valoare neincasata si tin cont ca doar 30% este deductibil sau constitui deoadata provizion de 30 % din valoarea neincasata?

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#20 Mesaj de urechep212 »

Imi poate raspunde cineva daca e corect sa creez provizionul de 30% din valoarea neincasata cu tot cu tva sau creez provizion pe intreaga suma, dupa care tin cont ca 30% este deductibilsi 70%,nu. Va rog frumos! Multumesc!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#21 Mesaj de balteanuc692 »

Creati provizion pentru toata suma. Si tineti cont cat e deductibil si cat nu.

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#22 Mesaj de urechep212 »

Multumesc!

ciobani
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 11, 2008 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#23 Mesaj de ciobani »

Conform art. 287, lit d) din Codul Fiscal 2016, ajustarea de TVA este permisa si in cazul hotararii judecatoresti de confirmare a planului de organizare, nu doar faliment? Eu asa inteleg ...

" ART. 287 - Ajustarea bazei de impozitare

Baza de impozitare se reduce în următoarele situații:

a) în cazul desființării totale sau parțiale a contractului pentru livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, înainte de efectuarea acestora, dar pentru care au fost emise facturi în avans;

b) în cazul refuzurilor totale sau parțiale privind cantitatea, calitatea ori prețurile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum și în cazul desființării totale ori parțiale a contractului pentru livrarea sau prestarea în cauză ca urmare a unui acord scris între părți sau ca urmare a unei hotărâri judecătorești definitive/definitive și irevocabile, după caz, sau în urma unui arbitraj;

c) în cazul în care rabaturile, remizele, risturnele și celelalte reduceri de preț prevăzute la art. 286 alin. (4) lit. a) sunt acordate după livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;

d) în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa ca urmare a falimentului beneficiarului sau ca urmare a punerii în aplicare a unui plan de reorganizare admis și confirmat printr-o sentință judecătorească, prin care creanța creditorului este modificată sau eliminată. Ajustarea este permisă începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de confirmare a planului de reorganizare, iar, în cazul falimentului beneficiarului, începând cu data pronunțării hotărârii judecătorești de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței, hotărâre rămasă definitivă/definitivă și irevocabilă, după caz. În cazul în care ulterior pronunțării hotărârii judecătorești de confirmare a planului de reorganizare sunt încasate sume aferente creanțelor modificate sau eliminate prin planul de reorganizare, se anulează ajustarea efectuată, corespunzător sumelor respective prin decontul perioadei fiscale în care acestea sunt încasate;

e) în cazul în care cumpărătorii returnează ambalajele în care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circulă prin facturare."

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Inchidere procedura faliment client

#24 Mesaj de nasteaf »

Cum se poate obtine hotărârea judecătoreasca de confirmare a planului de reorganizare, sau în cazul falimentului beneficiarului, hotărârea judecătoreasca de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței, hotărâre rămasă definitivă/definitivă și irevocabilă.
Cu administratorul firmei in cauza nu se mai poate lua legatura ca nu raspunde la telefon si nici nu poate fi gasit si nu stiu ce ar trebui sa fac in aceasta situatie.
Am inteles ca firma a avut o hotarare judecatoreasca de reorganizare anul trecut, iar acum s-a declarat falimentul.
Dar nu am nici un act in acest sens.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Inchidere procedura faliment client

#25 Mesaj de cernatv »

Caută pe portalul Ministerului Justiției și pe cel al Finanțelor.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#26 Mesaj de balteanuc692 »

Aveti grija ca daca nu v-ati inscris la masa credala, nu deduceti nimic.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Inchidere procedura faliment client

#27 Mesaj de apetrem »

Unde e prevazută condiţionarea deducerii de înscrierea la masa credală ?
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#28 Mesaj de balteanuc692 »

Pentru a anula o datorie la insolvent prin plan de reorganizare, nu ar trebui ca debitorul sa fie inscris la masa credala?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Inchidere procedura faliment client

#29 Mesaj de apetrem »

Asta am întrebat eu: unde scrie ca ar trebui ?
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inchidere procedura faliment client

#30 Mesaj de balteanuc692 »

Citeam in Legea 85/2014 - Legea insolventei, la art. 5 pct. 19:
"19.creditor îndreptăţit să participe la procedură este acel titular al unui drept de creanţă asupra averii debitorului, care a înregistrat o cerere de înscriere a creanţei, în urma admiterii căreia acesta dobândeşte drepturile şi obligaţiile reglementate de prezenta lege pentru fiecare stadiu al procedurii. Calitatea de creditor încetează ca urmare a neînscrierii sau a înlăturării din tabelele creditorilor întocmite succesiv în procedură, precum şi prin închiderea procedurii; au calitatea de creditor, fără a depune personal declaraţiile de creanţă, salariaţii debitorului;"

De aici rezulta ca iti asumi raspunderea pierderii creantei, nu mai ai calitate de creditor.

Scrie răspuns